19 02 2015 – Kraków świętuje chiński Nowy Rok

Naj­więk­sze w Pol­sce ob­cho­dy naj­waż­niej­sze­go chiń­skie­go świę­ta – No­we­go Roku – przy­go­to­wu­je w Kra­ko­wie In­sty­tut Kon­fu­cju­sza. Wiel­ka no­wo­rocz­na gala od­bę­dzie się w środę w Au­di­to­rium Ma­xi­mum UJ – po­in­for­mo­wa­ła Agniesz­ka Zięba z In­sty­tu­tu.

Chiński nowy rok rozpocznie się 19 lutego i będzie należał do Owcy, która – w tradycji Państwa Środka – symbolizuje spokój, czystość i sprawiedliwość. Patronem poprzedniego roku był Koń.

Podczas środowego wieczoru publiczność zobaczy występy artystów chińskich z Szanghajskiego Konserwatorium Muzycznego i Szanghajskiej Akademii Teatralnej. Akrobatyczne wyczyny przeplatać się będą ze starożytnymi azjatyckimi melodiami granymi na tradycyjnych instrumentach. Nie zabraknie także znanych polskim słuchaczom piosenek w zaskakujących aranżacjach.

Występ artystów poprzedzą wykłady dotyczące chińskiej kultury i lekcje języka chińskiego oraz zabawy i warsztaty dla dzieci.

W kolejnych dniach obchodów przewidziano wystawę „W przestrzeni Smoka”, która potrwa w Muzeum Narodowym od 19 lutego do lipca; z kolei 28 lutego w Instytucie Konfucjusza odbędzie się Dzień chińskiej medycyny.

Nowy Rok, zwany też Świętem Wiosny, jest najważniejszym świętem w Chinach. – Tradycyjnie obchody powinny trwać 15 dni i kończy je Święto Lampionów – powiedziała Mao Rui z Instytutu Konfucjusza.

Podkreśliła, że Nowy Rok jest czasem radosnym i rodzinnym. Upływa na składaniu wizyt krewnym oraz uczestnictwie w licznych wydarzeniach artystycznych – koncertach, spektaklach, kabaretach.

Ważnym elementem świętowania Nowego Roku jest wigilia, która poprzedza właściwy dzień Nowego Roku. Świąteczne posiłki od rana przygotowuje cała rodzina. Tradycyjnym daniem wigilijnym są pierogi jiaozi z farszem sporządzonym z jajek i krewetek. W Nowy Rok Chińczycy składają też ofiary swoim bliskim zmarłym.

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń organizowanych w ramach Święta Wiosny są uliczne tańce lwów i barwne korowody smoków. Obchody Nowego Roku kończy Święto Latarni – Chińczycy przyozdabiają wówczas ulice niezliczonymi lampionami o rozmaitych kształtach i kolorach.

Instytut Konfucjusza w Krakowie, czyli Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, działa od 2006 r. Organizuje kursy języka chińskiego, szkolenia dla firm na temat różnic międzykulturowych, popularyzuje kulturę Państwa Środka.

(MP)

Podziel się!