Zorganizowana na FB Noc Kupały z Lampionami odbyła się z opóźnieniem w Bydgoszczy.

 

10527799_876554842372652_5533713825533679309_n4 lipca odbyła się w Bydgoszczy zorganizowana internetowo WBREW PLANOM MIASTA Noc Kupały z Lampionami. Taka sama Noc Kupały była planowana na 21 czerwca w Krakowie.W Bydgoszczy zgłosiło się do udziału 3000 chętnych i co najmniej tyle osób było. Na zdjęciu powyżej Noc Kupały w Bydgoszczy 4 lipca, zorganizowana wbrew władzom miasta i Gazecie Wyborczej. Natomiast w Krakowie wspólna akcja Gazety Wyborczej i Policji zapobiegła temu wydarzeniu, a było do niego chętnych 17.000 osób. TVP rozpętała dzisiaj nagonkę na organizatorów Bydgoskiej Nocy Kupały, informując w histerycznym stylu o zagrożeniu pożarowym i fakcie że nie wiadomo kto jest autorem tej nocy, ponieważ nie było jej organizatora, a źródłem informacji był wyłącznie Internet. Jakoś jednak nic nie spłonęło? Ciekawe dlaczego? Dziwię się, że od 200 lat nie spłonął Pekin gdzie puszcza się nie 3000 lampionów ale 1 milion, w dzień Chińskiego Nowego Roku. Może Chińczycy nie są jednak tacy głupi i  wiedzą, że ich stolicy nic nie grozi w związku z puszczaniem lampionów. Warto się uczyć w Lechistanie od, znanych z mądrości i aforyzmów oraz głębokiej filozofii i Wiary Przyrody, Chińczyków.

 

Bydgoska Noc Kupały z Lampionami odwołana ze względów bezpieczeństwa!

W tym roku w Noc Kupały nie zobaczymy na niebie lampionów.

Nasza wczorajsza informacja o atrakcjach związanych z Nocą Kupały wywołała poruszenie wśród Czytelników. Okazuje się bowiem, że w tym roku organizatorzy nie przewidują pokazu z lampionami. Ze względów bezpieczeństwa.

Organizatorzy poinformowali na Facebooku, że wspomniane bezpieczeństwo i czystość miasta wzięło górę nad efektownością pokazu. „Mamy świadomość widowiskowości zjawiska lampionów, ale stanowią one zbyt duże niebezpieczeństwo dla zabudowy miasta i nikt nie wyda zgody na ich puszczanie” – czytamy w jednym z wpisów na portalu społecznościowym.

Noc Kupały odbędzie się w niedzielę, 22 czerwca. W ramach festynu planowane są prezentacje rzemiosła, pokazy walk i inne słowiańskie oraz średniowieczne akcenty. Zamiast lampionów, po godzinie 21:30 pojawią się z kolei wianki.

Tymczasem zorganizowani internetowo ludzie nie odpuścili! TVP robi teraz szum wokół tej sprawy, bo organizator Lampionów jest nieznany.

Bydgoska Noc Kupały 2014 z lampionami przeniesiona na 4 lipca. To już dziś

 

Z uwagi na deszczową pogodę w Noc Kupały (21-22 czerwca) tradycyjne puszczanie lampionów wówczas odwołano. o roku widowiskowa impreza przyciąga nad rzekę setki bydgoszczan, dlatego organizatorzy postanowili powtórzyć imprezę. Na Facebooku poinformowali: „Z uwagi na fatalne warunki atmosferyczne akcja puszczania lampionów zostaje przeniesiona na inny, ciepły, lipcowy dzień!”. W piątek warunki były idealne. Nic nie pokrzyżowało planów. Nie zawiodła ani pogoda, ani frekwencja.

Tuż po godz. 22 lampiony zaczęły unosić się nad starówką. Można było je kupić w ogródku przy Starym Porcie. Uczestnicy zabawy puszczali je wzdłuż Brdy, od ul. Mostowej w kierunku klubu Trip.

Noc Kupały ponownie z lampionami w Bydgo…

Autor: materiał organizatora

Ogniste lampiony bydgoszczanie mieli wypuścić nad Brdą 21 czerwca. Zbierzmy się wspólnie nad bydgoską Brdą i symbolicznie wypuśćmy do nieba ogniste lampiony szczęścia – zapowiadali organizatorzy. Zaplanowaną godziną wydarzenia była 22:00.
Pierwsza letnia noc była bardzo chłodna i deszczowa. Na Facebooku organizatorzy poinformowali: „Z uwagi na fatalne warunki atmosferyczne akcja puszczania lampionów zostaje przeniesiona na inny- ciepły, lipcowy dzień! O szczegółach bedziemy informować na fan page. Za utrudnienia przepraszamy”.
 
Zapowiada się bardzo ciepły i pogodny wieczór, zatem przedsięwzięcie dojdzie do skutku. Datę powtórki z Nocy Kupały wyznaczono na piątek 4 lipca na godzinę 22:00. Lampiony będzie można zakupić w ogródku przy Starym Porcie w cenie 5 zł. Puszczane będą wzdłuż Brdy, od Mostowej w kierunku klubu Trip.
 

 

Wszystko to jest bardzo ciekawe. Czy żyjemy w kraju którym rządzi gazeta Wyborcza?
Oto bardzo ciekawe komentarze spod artykułu na Onet.pl o Nocy Kupały w Bydgoszczy:
  • Komentarze(11)
  • |
  • Dyskusje (32)
~Franciszek. : To będzie fajnie , wybieram się by tradycyjnie wykraść dla siebie kandydatkę na Żonę lub Kochankę.
1 lip 12:46 | ocena:100%
odpowiedz oceń: -1 +1
~lea do ~bydgoszczanka: Bo noc kupały z definicji nie ma nic z katolicyzmem. Acz zdarzały się w historii próby zagarnięcia i tego święta jako „Noc świętojańska”.
1 lip 15:17 | ocena:88%
odpowiedz oceń: -1 +1
~bydgoszczanka do feldkurat: Byłam w zeszłym roku i impreza podobała mi się, pewnie właśnie dlatego że nie było pompatycznych akcentów katolickich.
1 lip 12:44 | ocena:73% | odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
feldkurat : całkowicie pogańskie święto, bez żadnych akcentów katolickich. Chyba, że tacowane.
1 lip 12:35 | ocena:60% | odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
~Kornelia : Kto, puszczając lampion, ma świadomość zagrożenia, jakie niesie ogień spadający nocą z nieba na gospodarstwa, lasy i łąki?
Kto pomyśli o nieszczęściu, jakie chwila jego przyjemności może przynieść innym? Kto posprząta śmieci, które pozostaną po lampionach?
2 lip 07:35 | ocena:66%
odpowiedz oceń: -1 +1
~katastrifa : Już jetem nieszczęśliwa z tego powodu . Dlaczego ?
1. Nie jest to tradycja pogańska naszych przodków
2. Znaczenie ma się nijak do nocy kupały
3. Znowu będę rano zmuszona sprzątać w moim ogródku i na ulicy bo nikt o tym wcześniej nie pomyślał.
3 lip 19:07 | ocena:100%
odpowiedz oceń: -1 +1
~BiałyGryf : Lampiony w Noc Kupały? Wtedy chyba lata się nago po lesie i uprawia przygodny seks.
2 lip 12:04 | ocena:100%
odpowiedz oceń: -1 +1
~Franciszek. do ~fred: Czy to konieczne? Nikt nie kupuje kota w worku!
1 lip 15:52 | ocena:60%
odpowiedz oceń: -1 +1
~fred do ~Franciszek.: Tak ale pary powinny być małżeństwem…
1 lip 15:22 | ocena:60% | odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1

~paranoja : A Wigilie od początku grudnia w pracy, szkole , urzędach Sejmie….. :))))))))))))))

 

Podziel się!