09 12 2015 – Konkurs na słowiańską bajkę mitologiczną rozstrzygnięty. W Tarnowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

IMG_11284 grudnia 2016 roku w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie miało miejsce uroczyste rozdanie nagród  w ramach pierwszej edycji Konkursu Literackiego na Opowiadanie Fantasy Osadzone w Świecie Mitologii Słowiańskiej. Konkurs skierowany był do pisarzy młodych w wieku do 21 lat. Organizatorami konkursu były: Wydawnictwo Ambaje, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Pałac Młodzieży w Tarnowie oraz wydawnictwo Slovianskie Slovo – poświęcone publikacjom z zakresu mitologii i wierzeń starożytnych Słowian. Przewodniczącym Jury był Czesław Białczyński- pisarz, scenarzysta, autor wielu publikacji, takich jak  „Stworze i Zdusze” oraz „Księga Tura” i „Księga Ruty” – pierwszego w dziejach całościowego opracowania Mitologii Słowian.
 IMG_1130
Jury oceniło poziom opowiadań jako bardzo wysoki. W utworach młodych pisarzy ożył świat dawnych słowiańskich bogów i uosobionej przyrody. Udało się zainteresować młodzież postaciami słowiańskich bogów, bogunów i boginek – fantasy zupełnie inną niż Tolkienowskie elfy i krasnoludy.
IMG_1136
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Adrianna Kawula
II miejsce Daniel Kajmowicz
III miejsce Ewa Zwolińska i Aleksandra Małek
 
Wyróżnienia:
Natalia Kwaśniak i Małgorzata Lasota.
IMG_1139
 IMG_1138Towarzyszyła nam też wystawa prac plastycznych młodzieży inspirowanych Mitologią Słowian.
Po uroczystym wręczeniu nagród odbyło się spotkanie z Czesławem Białczyńskim, który opowiedział młodym pisarzom o swojej pracy i odkryciach dokonanych w czasie wieloletnich poszukiwań naszej słowiańskiej przeszłości.
IMG_1141
Sponsorem nagród był pan Piotr Kudrycki  – właściciel wydawnictwa Slovianskie Slovo, który przyznał także dwa dodatkowe wyróżnienia – dla Ewy Zwolińskiej i Małgorzaty Lasoty – publikacje w kwartalniku Słowianić. Opowiedział on także uczestnikom o rezultatach ostatnich badań nad pochodzeniem znaków runicznych.
 IMG_1142
IMG_1144
IMG_1146
Podziel się!