09 11 2015 Czwarty pomnik kaprala Wojtka na świecie – w Edynburgu

Trzeci pomnik kaprala Wojtka w Krakowie

On Sunday, a statue of an unlikely war hero was unveiled…

On

On the 70th anniversary of the Battle of Monte Cassino, Wojtek the Soldier Bear gets his very own statue at Park Jordana in the southern city of Kraków, 18.05.2014. Photo: PAP/Jacek Bednarczyk

Wojtek the Soldier Bear was just a cub when he joined the ranks of the Polish Army led by Wladyslaw Anders during World War II.

He became the mascot of the 22nd Artillery Company and even secured his own rations, when not munching on cigarettes or drinking beer. But jokes aside, the bear helped carry munitions during the Battle of Monte Cassino, and so it was fitting that this Polish veteran be given his own statue on the 70th anniverary of that decisive battle which claimed so many lives.

Reporter John Beauchamp spoke to Richard Lucas, a British entrepreneur in Poland’s southern city of Krakow, who was the brains behind the Wojtek statue.

– See more at: http://www.thenews.pl/1/6/Artykul/171349,Wojtek-the-Bear-immortalised-in-Krakow#sthash.53ti8uuE.dpuf

wojtek_2

Drugi pomnik kaprala Wojtka

Szymbark. Niedźwiedź Wojtek ma swój pomnik w CEPR

Opublikowany: 2013-09-17 15:11 Autor: Wojciech Drewka

W Szymbarku na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu, podczas X Światowego Dnia Sybiraka odsłonięto pomnik Niedźwiedzia Wojtka. Upamiętnia on syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, który służył razem z żołnierzami II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa w Iranie, w roku 1942.

Niedźwiedź Wojtek, gdy dorósł miał 185 cm wzrostu i 250 kg wagi. Znany był z olbrzymiej siły, odwagi, koleżeństwa i poczucia humoru. Lubił dobre jedzenie i napoje, które wypijał prosto z butelki. Gdy było mu smutno, sięgał po piwo.

fot. W. Drewka

fot. W. Drewka

Został żołnierzem 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii. Miał swoją książeczkę wojskową jako kapral i przydział prowiantu. Przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu – od Iranu, przez Irak, Palestynę, Egipt, do Włoch. W bitwie pod Monte Cassino dźwigał ciężkie pociski artyleryjskie na pozycje. Nie zdarzyło się, by któryś upuścił… Od tamtej pory symbolem 22 kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach.

fot. W. Drewka

fot. W. Drewka

Po wojnie został członkiem Towarzystwa Polsko-Szkockiego w Glasgow i cieszył się żołnierską sławą w całej Europie. Niestety umieszczono go w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie zakończył swój żywot 2 grudnia 1963 r., mając 22 lata.

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

Historie wojen nie znają podobnych przypadków tak nieprawdopodobnej przyjaźni człowieka z niedźwiedziem. Pomnik Niedźwiedzia Wojtka jest alegorią losów żołnierza „andersowca”, przedtem sybiraka, który walczył Za wolność naszą i waszą, by się na koniec dowiedzieć, że jego Ojczyzna jest w klatce – jak Wojtek w edynburskim zoo – a jego strony rodzinne pod Wilnem, Grodnem czy Lwowem to już nie jest Polska lecz Związek Sowiecki.

Pierwszy pomnik Wojtka na świecie – Żagań 2013

Kapral Wojtek odszedł w grudniu 1963 roku. Przeżył dwadzieścia dwa lata.

Pomnik niedźwiedzia Wojtka - Pomnik niedźwiedzia Wojtka w Żaganiu. W piątek odsłonięto rzeźbę upamiętniającą niedźwiedzia, który był "maskotką" 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Syryjski niedźwiedź brunatny został adoptowany przez polskich żołnierzy w Iranie, skąd przeszedł wraz z opiekunami przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch. Zmarł w 1963 w Edynburgu/ fot. Lech Muszyński

Już 7 czerwca 2013r. będziemy świadkami wielkiego wydarzenia. W Żaganiu zostanie odsłonięty pierwszy w Polsce pomnik niedźwiedzia Wojtka, niezwykłego żołnierza 2 Korpusu Polskiego, a Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych przyjmie imię gen. W. Andersa!. Podczas uroczystości zaśpiewa piosenkarka Katy Carr!

http://blogmedia24.pl/node/63143

Podziel się!