Stary Kraków – O Łobzowie i ulicy Kazimierza Wielkiego, którą jeździł tramwaj (plan sprzed II Wojny – przedwojenne linie tramwajowe)

Oto plan Krakowa w jakim upływała młodość taty Anny – Stanisława Pagaczewskiego, jego żony Janiny Olszowskiej (mamy Anny, Ewy i Tomasza), mojego ojca – Zygmunta Białczyńskiego i stryja Henryka, wreszcie mojej matki Marii z Kapustów i jej brata Władysława.

Kliknij obrazek żeby powiększyć [możliwe czterokrotne powiększenie]

Jeszcze płynie przez Łobzów Młynówka, którą i ja pamiętam z roku 1955, a którą potem zasypano. Na planie stare przedwojenne linie tramwajowe. Jeśli powiększycie obraz przez dwa kliknięcia zobaczycie Podchorążówkę gdzie stał wtedy jeszcze Kopiec Esterki (przy ulicy Podchorążych – przecznicy z Kazimierza Wielkiego). Zobaczycie tam też posiadłość Sułkowskich (dzisiaj Uznańskich) – długa działka w zakolu Młynówki przy ulicy Przeskok –  i wąską działkę wzdłuż ich posiadłości (dzisiejszego Ogrodu Łobzów – przy ulicy Przeskok). Ich działka idzie wzdłuż Młynówki po przeciwnej stronie Podchorążówki – posiadłość Białczyńskich przylegała bezpośrednio do niej – to ta wąska działka. Dzisiaj stoją na niej wieżowce. Kopiec Esterki zburzono sypiąc wał stadionu Wawel na terenie Podchorążówki (stał na zielonym prostokącie przylegającym do ulicy Głowackiego), Młynówkę Królewską zasypano – barbarzyństwo KOMUNY!!!

W tym czasie nie było wielkiej ulicy Królewskiej – przedłużenia Karmelickiej. To Kazimierza Wielkiego była wielką ulicą Łobzowa i Nowej Wsi – tą ulicą jak widzicie przed wojną jeździł tramwaj (czerwone linie – to tramwaj) – niedaleko posiadłości Sułkowskich i Białczyńskich i pod oknami Kapustów. Biernackiego miała doskonałe położenie – to dzielnica domów i willi profesorów UJ.

Gdy się przemieścicie od ul. Przeskok wzdłuż Kazimierza Wielkiego do Placu Kazimierza Wielkiego to znajdziecie pomiędzy Wyspiańskiego i Kujawską nieoznaczoną ulicę bez nazwy odchodzącą od Kazimierza Wielkiego do ulicy Grottgera . Na rogu tej ulicy – która dzisiaj nazywa się Biernackiego i rogu Kazimierza Wielkiego stały dwie kamienice rodziny mojej matki – Radcy Miejskiego Kapusty – obaj bracia mieli firmy dorożkarskie (jeden dużą drugi małą). Przy tejże ulicy Biernackiego mniej więcej w połowie do Grottgera postawili kamienicę Olszowscy i po ślubie z Janiną zamieszkał Stanisław Pagaczewski.

Tutaj fragment tekstu i plany wspólłczesne z Wikimapii na których zaznaczono domy Olszowskich/Pagaczewskich i Białczyńskich/Sułkowskich a także drzewa poświęcone Wyspiańskiemuu, Pagaczewskiemu i Białczyńskiemu.

Plac ten dzisiaj nazywa się placem Axentowicza, a może już jakoś inaczej, nie wiem czy warto poznawać jego kolejną nazwę – zdaje się, że teraz nazywają to Skwerem Ofiar Obozów Zagłady (cóż za fantastyczna nazwa!!! – a może plac dalej istnieje a na nim ten skwer nazywają tak pięknie). Nie ważne. Ważne, że w tak wielkie święto, w 220 rocznicę Konstytucji 3 Majowej, jeden ze starych pięknych buków żyjących od jakichś 132 lat przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego (wcześniej nazywała się oczywiście inaczej) otrzymał imię jednego z wieszczów polskich i jednego z najważniejszych Strażników Wiary Słowian – Stanisława Wyspiańskiego, w 132 rocznicę jego urodzin –  Ku pamięci przyszłych pokoleń.

(kliknij aby powiększyć)

Wybaczcie, że ten plan tak nieudolny plastycznie, ale nie mam uzdolnień w tym kierunku.  Pewnie Grzegorz-Sambor  (lat 7,5) wykonałby go 100 razy lepiej, ale chciałem koniecznie własnoręcznie, bo przecież nawet w moim wieku można się czegoś jeszcze nauczyć.

(kliknij aby powiększyć)

Widać tutaj Trzy Drzewa Pomniki Przyrody z Przeskoku (dąb Władysław z Łobzowa, wiąz Władysław Białczyński z Łobzowa, wiąz Stanisław Pagaczewski z Łobzowa) i buk Stanisław Wyspiański z ulicy Wyspiańskiego w Krakowie, któremu nadaliśmy imię w Święto Konstytucji 3 maja 2011 roku.


Zaznaczyłem też tutaj dawną działkę  Białczyńskich i Sułkowskich z domem Białczyńskich, obecną działkę Uznańskich i Sułkowskich z domem Sułkowskich, rzekę Młynówkę Królewską (przedwojenną), teren Zamku Królewskiego i Ogrodów oraz Kopca Esterki.

Dokładne wyznaczenie położenia Kopca Ester-Ostary-Isztar, czyli Słowiańskiej Kostromy-Kolady, bogini Kiru Siewiernego i Zimy

http://geoforum.pl/upload/review/file/3318_173_s52_58z.pdf

Domy Kapustów przy ulicy Kazimierza Wielkiego (17 i 19) oraz Olszowskich i Pagaczewskich przy ulicy Biernackiego 9.

(kliknij aby powiększyć)

A także domy Kapustów przy ulicy Kazimierza Wielkiego (17 i 19) oraz Olszowskich i Pagaczewskich przy ulicy Biernackiego 9.

Podziel się!