O Autorze Gąbki ze strony WL

autor_01 Kto stworzył baśniowy, fantastyczny świat Krakostanu, Słonecji, Cynamonii, Kraju Gburowatego Hipopotama i Krainy Deszczowców?

Stanisław Pagaczewski

Stanisław Pagaczewski, poeta, prozaik, reportażysta i autor przewodników krajoznawczych, urodził się 9 lipca 1916 roku w Krakowie. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie okupacji uczestniczył w tajnym nauczaniu. Po wojnie był dziennikarzem i działaczem organizacji turystyczno-krajoznawczych. „Zawsze był trochę nie z tego świata – wspomina na łamach „Gazety Wyborczej” córka pisarza, Anna Pagaczewska-Białczyńska.

autor_02
Gdy tylko mógł, uciekał na południe – w Gorce, Beskidy, na ciche szlaki i na spokojną prowincję. Pośpiech i kłopoty dnia codziennego w niemałej rodzinie, jaką byliśmy, chwilami go przerastały. Często budził mnie swąd mleka, które znowu „samo wykipiało”, i narzekanie Taty, gdy umył sobie głowę płynem do demakijażu – że ten nowy szampon słabo się pieni”.
autor_03
Choć napisał wiele książek dla dorosłych, znany jest przede wszystkim jako autor książek dla dzieci i młodzieży, i właśnie dzieci w 1978 roku uhonorowały pisarza zaszczytnym mianem Kawalera Orderu Uśmiechu. Zmarł w Krakowie, 7 czerwca 1984 r.
autor_04
Trylogia Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki to klasyka literatury dziecięcej, a zarazem jeden z najwybitniejszych utworów popularnych. Książki te wprowadzają czytelnika w baśniowy świat, w którym znajdzie on swoich ulubionych bohaterów: księcia Kraka, Smoka Wawelskiego, profesora Baltazara Gąbkę, kucharza Bartłomieja Bartoliniego i oczywiście Szpiega z Krainy Deszczowców. Choć przeznaczone dla młodego czytelnika, znajdują swoich zagorzałych wielbicieli zarówno wśród dzieci jak i dorosłych czytelników.
autor_05 Zabawne perypetie bohaterów wpisane w schemat porwania i pogoni, elementy powieści szpiegowskiej Porwaniu Baltazara Gąbki wciągają i bawią młodych czytelników. Rodzice dostrzegają w nich przyjazny dzieciom świat i przejrzysty system wartości, takich jak: przyjaźń, odpowiedzialność i tolerancja – a wszystko to podane z humorem, bez „dydaktycznego smrodku”. Zalety tych książek docenili także twórcy filmowi. Na podstawie Porwania…. powstał animowany serial telewizyjny, który do dziś jest jedną z najpopularniejszych polskich „dobranocek”.
Radości czytania najnowszej edycji książek o przygodach Baltazara Gąbki i jego przyjaciół z pewnością dorównuje przyjemność oglądania bajecznie kolorowych ilustracji, autorstwa Alfreda Ledwiga. W nowym opracowaniu graficznym twórcy tak charakterystycznych wizerunków postaci profesora, Smoka, czy kucharza Bartłomieja Bartoliniego są one niewątpliwym atutem wydawanych właśnie książek.

Zapraszamy na stronę Wydawnictwa Literackiego – http://www.baltazar-gabka.pl/autor.htm

Podziel się!