Starosłowiańskie Świątynie Światła Świata – Łopiennik i Korbania oraz Łopienka sanktuarium Rusiczów-Bojków

Łopiennik i Korbania oraz Łopienka sanktuarium Rusiczów-Bojków

nadesłał Jarosław Ornicz

Cerkiew w Łopience

Łopienka (w latach 1977-1981 Owczary) – nieistniejąca obecnie wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna w Bieszczadach, w pobliżu Łopiennika, terytorialnie należąca do parafii w Górzance.

Położona u podnóży Łopiennika (1069m n.p.m) a właściwie pomiędzy Łopiennikiem, a znajdującym się na północ od niego szczytem Korbania (894m n.p.m). Wieś zasłynęła przede wszystkim z tego, iż podobno ukazała się tu Matka Boska pod postacią ikony. Wkrótce po tym Łopienka stała się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Ikonę umieszczono w kapliczce, a niedługo potem w drewnianej wówczas cerkwi pw. Świętej Paraskiewii. Obecna – murowana cerkiew – datowana jest na I poł. XIXw.

Założona w XVI wieku (około 1543 r.) przez rodzinę Balów. Po śmierci Mateusza III Bala w 1595 r. czterej synowie podzielili się majątkiem po ojcu. W 1598 r. Piotr II Bal otrzymał Łopienkę i inne miejscowości.

Przez kolejne stulecia wieś przechodziła z rąk do rąk na drodze dziedziczenia, nie wpływało to jednak znacząco na monotonne, znojne życie mieszkańców wsi – Bojków. Codzienne życie w tej i innych bieszczadzkich wsiach usadowionych w głębokich, odosobnionych dolinach biegło przez wieki tym samym, niezmiennym, zgodnym z porami roku rytmem. Ciężką pracę urozmaicały kolejne wydarzenia religijne, obrzędy, tradycje związane z odwiecznym cyklem przyrody.

Wieś składała się z wzniesionych wzdłuż potoku bojkowskich chat (tzw. chyży), dworu oraz cerkwi. Typowy układ bojkowskiej wsi możemy zobaczyć na przechowywanej do dziś w Archiwum Państwowym w Przemyślu mapie Łopienki z połowy XIX wieku.

W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości tybularnej w Łopience byli Tadeusz Strzelecki, Honorata Męcińska i Ławrowscy.

Czytaj dalej

Świetliki Świętorujańskie – Boscy Posłańcy Światła Świata – z okazji Letnich Dzikich Łowów

Świetliki Świętorujańskie – Boscy Posłańcy Światła Świata

Świetlikowate, robaczki świętojańskie (Lampyridae) – rodzina z rzędu chrząszczy. Liczy ok. 2000 gatunków żyjących na roślinności terenów zadrzewionych.

Wiele gatunków świetlikowatych przywabia partnera błyskami światła, charakterystycznymi dla danego gatunku i wytwarzanymi przez specjalne narządy w odwłoku (bioluminescencja). Światło to jest zimnozielonej barwy. Niektóre samice naśladują błyski spokrewnionych gatunków i zjadają zwabione w ten sposób samce.

Długość ciała świetlikowatych wynosi 0,5-3 cm. Samce mają zazwyczaj w pełni wykształcone skrzydła, podczas gdy samice są bezskrzydłe i wyglądem przypominają larwy. Larwy zjadają małe ślimaki i inne bezkręgowce. Wiele dorosłych osobników żywi się nektarem lub kroplami rosy, chociaż niektóre są drapieżnikami.

 

W Polsce żyją 3 gatunki:

  • iskrzyk (Phausis splendidula syn. Lamprohiza splendidula);
  • świeciuch (Phosphaenus hemipterus);
  • świetlik świętojański (Lampyris noctiluca).

Czytaj dalej

Podagrycznik

Podagrycznik pospolity

(Aegopodium podagraria L.) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Występuje w Europie i zachodniej Azji, na obszarach o klimacie oceanicznym. W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą.

W uprawach rolniczych i ogródkach jest uporczywym chwastem, gdyż odtwarza się nawet z niewielkich fragmentów kłącza. Odznacza się przy tym ogromną siłą konkurencyjną w stosunku do innych gatunków, dzięki czemu szybko opanowuje teren. Często tworzy całe łany. Jest gatunkiem wskaźnikowym gleb bogatych w próchnicę i azot. Lubi miejsca zacienione.

Może być uprawiana pod drzewami. Uprawia się ją też na rabatach, nie należy jej jednak sadzić w ziemi w sąsiedztwie innych roślin ozdobnych, gdyż ze względu na swój ekspansywny wzrost łatwo zagłuszy je, a za pomocą kłączy szybko rozprzestrzenia się. Może być natomiast uprawiana w pojemnikach. Wymaga raczej wilgotnego podłoża, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Rozmnaża się łatwo poprzez podział i kłącza

 

 

 

Czytaj dalej

Barbara Walczak -Sobótkowy Apel do Słowian

 

Dziś zaczyna się triduum sobótkowe i odradza boże ciało Słowian – w te dni pokonania mrocznych knowań księżyca i królestwa słońca, i oświecenia, niech obudzi się Słowiańska Dusza: siła woli, szczodrość, szlachetność, godność, prawość miłość dobro prawda piękno wolność Narodu Słowa!

Zgodnie z prawem naturalnym i prawem przyrodzonym i przyrodzoną nam Słowianom godnością, szlachetnością, siłą woli, mocą słowa, miłością i pięknem odradza się Boskie Ciało Słowianek i Słowian OBEJMUJĄC PANOWANIE NA NIEBIESKIEJ PLANECIE MATCE ZIEMI.

Koniec panowania Księżyca– koniec żydowskiej niewoli i ich patriarchalnej religii pełnej zboczeń, parafilii seksualnych, perfidii.
Synem bożym i córką bożą jest dla matki i ojca dziecko zrodzone z nich samych.

Bóg jest miłością, młodością, godnością, szczęściem, radością, prawdą pięknem, dziewiczością uczuć, przyJaźnią, dobrocią, szczerością, życzliwością, pomysłowością, śmiechem, tańcem, śpiewem, kochaniem i zakochaniem – kto odzyska czy zachowa w sobie te wartości cechy zdolności umiejętności budzi cząstkę boga w sobie i staje się bogiem.

Czytaj dalej

Słowiańska mantra, wysławianie, zespół „AuraMira”, Swietozar Jewdokimow

Słowiańska mantra, wysławianie, zespół AuraMira, Swietozar Jewdokimow

„Ludzie Boga znają” w wykonaniu rosyjskiego zespołu AuraMira. Są oni częstymi gośćmi na festiwalach poświęconych idei osad siedlisk rodowych. Osady powstają w Rosji począwczy od lat 90-ch, obecnie jest ich ponad 200 w całej Rosji. Idea pochodzi z serii książek „Dzwoniące Cedry Rosji” autora Władimira Megre.

Czytaj dalej

„Obudź swoją naturalną odporność” – warsztaty zielarskie w Krakowie; Ogród przy ulicy Studenckiej

Warsztaty Zielarskie w Krakowie
pt.
„Obudź swoją naturalną odporność”

Miejsce : Kraków – w plenerze w prywatnym ogrodzie
na Starym Mieście (400m od Rynku Głównego).
Czas: 17-06-2017r w godz. 11.00-17.00

W ramach warsztatów :

Czytaj dalej

BezChaosowania: Pokrzywa- Historia, Magia, Medycyna

Pokrzywa- Historia, Magia, Medycyna
To pierwsze nagranie nową kamerą, więc nie ustrzegłem się błędów- nie zmieniałem opcjonalnych ustawień kamery odnośnie nagrywania dźwięku i niestety chwilami głos nagrał się bardzo stłumiony.

 

Nie szkodzi dźwięk stłumiony – dobrze, że właściwe słowa słychać – bardzo, bardzo fajny i pożyteczny materiał, nareszcie z naszego – Wiary Przyrody – punktu widzenia.

Czytaj dalej

Sebastian Szaman 21 Wieku: Sałatka ziołowa za darmo z ogródka natury

Kilka lat temu zauważyłem ze kiedy trzeba pomocy przewaznie jej niema lub jest niewystarczająca lub ma za dużo efektow ubocznych wiec postanowilem szkolić sie ciagle we wszystkich metodach alternatywnego leczenia żeby wrazie czego móc sobie pomóc lub komuś przekazac wskazówki ogladam różne metody leczenia w roznych jezykach sam operuje plynnie jezykiem polskim niemieckim holenderskim i angielskim ale wszystkiego niemoge tutaj wam przekazać bo mozna sobie narobic problemów w naszym chorym systemie dlatego regularnie wrzucam filmy do mojej playlisty ZDROWIE tam znajdziecie filmy w jezyku polskim o ciekawych tematykach filmow bedzie ciagle przybywac tam!!!

 

Czytaj dalej

Ostatnia puszcza Puszcza Białowieska

Bożena i Jan Walencikowie, dokumentaliści-przyrodnicy, wielokrotnie nagradzani na krajowych i zagranicznych festiwalach filmów przyrodniczych, po raz kolejny penetrują z kamerą Puszczę Białowieską. W jej sercu znajduje się Białowieski Park Narodowy, ścisły rezerwat przyrody, uznany przez UNESCO za obiekt Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Rezerwat ten to 20 mil kwadratowych dziewiczego lasu, urozmaiconego bagnami i łąkami. Takimi lasami w epoce prehistorycznej pokryta była cała niemal Europa, dziś ostatni z nich to Puszcza Białowieska. Nadal żyją tu żubry, łosie, jelenie, dziki, wilki, rysie, bobry, sowy, dzięcioły oraz wiele innych ginących gatunków zwierząt i roślin.Komentarz lektorski ograniczony jest do kilku zdań na początku i końcu filmu.

 

 

Czytaj dalej

Czy Puszczę Białowieską koniecznie trzeba wycinać?

Ten film jest komentarzem przyrodnika na to co można usłyszeć w od 4 minuty filmu Polimaty 75 PLUS : https://www.youtube.com/watch?v=nz1kj… Temat Puszczy nie jest tu wyczerpany i można było by o niej gadać prawie bez końca. Niemniej tu ustosunkowałem się do wypowiedzi autora Polimatów i przedstawiłem mój (jako przyrodnika) pogląd na tę sprawę. Argumenty kontra argumenty, w grzeczny i kulturalny sposób. Widz sam uzna co jest słuszne, co jest prawdziwsze. Ważne by wsłuchać się w argumenty a nie tylko przekonywujący głos prowadzących… Zapraszam.

Czytaj dalej