Pracowit z Ryglic i Kurhanin ze Słociny
Spór o granicę – Autor tej pracy – Wacław Boratyński – zginął broniąc Ojczyzny w 1939 roku. [Miał 31 lat – to jeden z tych, których krwi nic nam nie zwróci. W wyniku tej wojny nie urodziło się nigdy 27 milionów Polaków – powinno nas żyć dzisiaj na ziemiach POLSKI 66 milionów oraz 30 milionów poza nimi (razem 96 milionów i to są skromne szacunki C.B.).
-
Wacław Boratyński – “Pracowit z Ryglic” – Szczepowy od 1931 r.
Wacław Boratyński (ur. 1908 w Ryglicach, zm. w 1939 we Lwowie) – polski malarz i grafik.
Wychował się w Ryglicach koło Tarnowa. Dzięki staraniu księdza Jana Pabisa z Klasztoru koło Gostynia młodego Boratyńskiego zapisano do szkoły w Gostyniu, gdzie doskonalił swoje zdolności. Pomagał mu Władysław Kołomłocki – profesor rysunku i geografii. Boratyńskiego fascynował Wojciech Kossak, którego poznał na jednej z wystaw w Poznaniu. W tym okresie namalował Bitwę, Czarnieckiego i husarię, Odwrót, Szwoleżera.
W 1928 ukończył gimnazjum i zapisał się do Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. W maju 1929 miała miejsce wystawa jego prac, wraz ze Stanisławem Szukalskim, który wrócił z Ameryki. Szukalski wpłynął swoim manifestem na wrażliwość artysty. Boratyński przystąpił do szeregu „Szczep Rogate Serce”.
Z tego okresu zachowały się nieliczne prace, m.in. Łokietek wygnaniec, Ostatni dar dla Rzeczypospolitej, Cecora, Heretyk.
W 1933 Boratyński poszedł w swych zainteresowaniach w kierunku sztuki użytecznej, poszerzając swój warsztat, techniką piórka, akwareli i tempery. Współpracował z krakowską „Polonią” i „Salonem Malarzy Polskich”. W latach 1936-1937 współpracował z poznańskim czasopismem „Tęcza”, w którym ilustrował i zamieszczał swoje przemyślenia z historii sztuki. W latach 1938-1939 zaprojektował 24 polskie znaczki, m.in. 10 znaczków serii historycznej i serię emitowaną z okazji Międzynarodowych Zawodów Narciarskich FIS w Zakopanem (1938), a także serię kart pocztowych z okazji 25 rocznicy utworzenia legionów (1939). Zaprojektował medal V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie (1938).
25 września 1939 umarł od odniesionych ran we Lwowie, podczas obrony kraju przed najazdem armii sowieckiej. Żył 31 lat.
Znaczek rocznicowy projektu Wacława Boratyńskiego – Poczta Polska
Wystawa w Gostyniu
Niewielu ziemia gostyńska dochowała się artystów malarzy. Trudno się zatem dziwić, że chętnie uznajemy za swojego Wacława Boratyńskiego, urodzonego w Ryglicach, w powiecie tarnowskim. Był znakomitym rysownikiem, projektantem kart pocztowych, znaczków i banknotów Banku Polskiego. W Gostyniu spędził zaledwie kilka lat, ale to tutaj rozkwitł jego talent malarski. Umiejętności plastyczne ćwiczył pod okiem profesora gimnazjalnego Władysława Kołomłockiego. Do dziś pamięta o nim grono pedagogiczne i młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Wacław Boratyński od 2004 roku patronuje obu gostyńskim kołom Polskiego Związku Filatelistów – dorosłemu i młodzieżowemu. Od dwóch lat ma też swoją ulicę, na rozbudowującym się Osiedlu Pożegowo.
Na świat przyszedł 28 sierpnia 1908 roku w Ryglicach pod Tarnowem, w wielodzietnej rodzinie o niskim statusie majątkowym. Rychło stracił ojca, który zginął podczas I wojny światowej. Jego talent plastyczny dostrzegł ksiądz Pabis z Kongregacji św. Filipa Neri. Umieścił go w konwikcie na Świętej Górze w Gostyniu i zapisał do miejscowego gimnazjum. Tutaj zaprzyjaźnił się m.in. z Janem z Domachowa Bzdęgą, który zafascynował go Biskupizną. W 1928 roku Wacław Boratyński zdał maturę i na zawsze opuścił Gostyń.
Halina Boratyńska – bratanica Wacława
Pozostawił jednakże sporo prac malarskich – akwarele, rysunki piórkiem. Znaczna ich kolekcja jest na Świętej Górze, kilkanaście sztuk mają też gostyńscy mieszczanie. Sporo szkiców przechowywanych jest w gostyńskim Muzeum. Duży zbiór pocztówek autorstwa Boratyńskiego zgromadził Stefan Wolniewicz.
Dotychczas prezentacje dorobku Wacława Boratyńskiego odbyły się w Gostyniu w 1979 i 1989 roku oraz w 1992 roku w Domu Wojska Polskiego w Warszawie. Ich organizatorem był przede wszystkim przyjaciel artysty – Jan z Domachowa Bzdęga. Instytucjonalnie wspierali go Muzeum w Gostyniu i Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne.
Pomysłodawcą tegorocznej, jubileuszowej wystawy jest Andrzej Dudek – prezes gostyńskiego Koła PZF. Wystawę zorganizowali zaś: Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu, Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, Muzeum w Gostyniu, Urząd Miejski w Gostyniu, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, Parafia p.w. św. Małgorzaty w Gostyniu i Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Lesznie. Eksponaty chętnie udostępnili: Halina Boratyńska-Czupryna – bratanica artysty, gostynianie – Zbigniew Kołomłocki i Stefan Wolniewicz, a także Kongregacja św. Filipa Neri na Świętej Górze, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum w Gostyniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, miejscowe Koło PZF.
Projekt karty pocztowej z 2008 roku
Uroczyste otwarcie jubileuszowej ekspozycji „100. rocznica urodzin Wacława Boratyńskiego” miało miejsce w czwartek 28 sierpnia 2008 roku w sali Domu Katolickiego p.w. św. Józefa w Gostyniu. Zaproszenie zechcieli przyjąć i przybyli na wernisaż m.in.: Irene Damm – przewodnicząca Koła Filatelistów Franqueville Saint Pierre we Francji, Bogumił Ciesielski – prezes Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZF, Izabela Urbaniak – wicedyrektor Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Lesznie, Mirosława Kasprzycka – kustosz Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Robert Marcinkowski – przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Andrzej Pospieszyński – starosta gostyński, Janusz Sikora – wicestarosta, Grzegorz Skorupski – przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Leszek Dworczak – zastępca burmistrza Gostyniu, ksiądz kanonik Artur Przybył – proboszcz parafii farnej, a zarazem gospodarz obiektu. Na otwarciu nie zabrakło też filatelistów z Leszna, Śremu i Gostynia.
Na ekspozycji znalazły się prace plastyczne, znaczki pocztowe, projekty znaczków, banknotu 10 złotych, szkice, kartki pocztowe, fotografie, dokumenty i pamiątki po Wacławie Boratyńskim.
Wystawa doszła do skutku za sprawą licznego grona sponsorów. Pomoc finansową oraz rzeczową – prócz organizatorów – udzielili: Mirage Gostyń, Nadleśnictwo Piaski, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Wix-Filtron w Gostyniu oraz Krzysztof Banaszak i Henryk Celka.
Z okazji wystawy organizatorzy wydali informator, okolicznościową kopertę, a Poczta Polska wprowadziła do obiegu dwie beznominałowe karty pocztowe i jubileuszowy kasownik. Wystawa czynna będzie do 7 września 2008 roku.
Projekt banknotów
-
Stanisław Gliwa – “Kurhanin ze Słociny”
Stanisław Gliwa ur. 1910 – zmarł 7 lipca 1986 r. w Wielkiej Brytanii. Był wybitnym artystą-drukarzem, cenionym linorytnikiem, właścicielem wydawnictwa „Officina Typographica”. Drukował tam na tradycyjnej ręcznej maszynie drukarskiej repriny starodruków oraz publikacje artystyczne. Jego żona Maria Gliwowa, po jego śmierci zgodziła się i przekazała potrzebne materiały do toruńskiego reprintu wydrukowanej przez Stanisława Gliwę Sarmacjii wg Schedla. Członek grupy artystycznej nawiązującej do przedchrześcijańskiej historii Słowiańszczyzny Szczep Rogate Serce.
Anioł – drzeworyt
Bibliografia
- Stanisław Gliwa (1810-1986). Polski artysta książki na obczyźnie. Toruń 1987.
„Stanisław Gliwa – Pisanie Książek bez użycia pióra” – wystawa w Rzeszowie
Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego informuje, że 7 lipca 2006 o godzinie 12.00 w Bibliotece UR przy ul. Cegielnianej 12 zostanie otwarta wystawa pt. „Stanisław Gliwa – Pisanie Książek bez użycia pióra”. Otwarcie wystawy nastąpi w 20. rocznicę śmierci artysty- typografa.
Dyplom
Dyplom okolicznościowy z okacji 75 rocznicy urodzin Stanisława Gliwy [1910−1986], wybitnego typografa i wydawcy, ukazał się w nakł 10 egz. na ręcznie czerpanym szmacianym papierze, nielegalnie zdobytym i druk. jak powyższy. Oprócz Jubilata, egz. trafiły do zbiorów Biblioteki Bodlejańskiej w Oksfordzie, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki UMK w Toruniu, Biblioteki PAN w Gdańsku, Jerzego G. Borta oraz Edmunda Puzdrowskiego [spiritus movens jak wyżej]. „Egzemplarze pozostałe na los szczęścia rzucono wśród bibliofilskiej braci”. Grono podpisanych identyczne jak na dyplomie dla A. Girsa. Stan bardzo dobry.
Exilibris dla Wacława Iwaniuka
Oficyna Stanisława Gliwy
Książka
Author | Gliwa, Stanisław (1910-1986). |
---|---|
Title | Stanisław Gliwa o własnej oficynie wędrownej : z siedmioma linorytami autora tudzież jego sygnetem drukarskim na okładce / wstęp napisał Andrzej Kłossowski. |
Portion of Title | O własnej oficynie wędrownej |
Imprint | Toruń : Towarzystwo Bibliofilów im. J. Lelewela, 1989. |
Description | 25, [3] s. : il. ; 25 cm. |
Subject | Gliwa, Stanisław — (1910-1986). |
Added Entry | Kłossowski, Andrzej (1938-1997). [Wstęp] |
Language | NewTranslation |