TVP Bydgoszcz: Jest złota i niezwykle rzadka. W powiecie brodnickim odnaleziono monetę z 251 r.

Jest złota i niezwykle rzadka. W powiecie brodnickim odnaleziono monetę z 251 r.

Od Poli Dec

 

 

Wyjątkowe znalezisko w miejscowości Adamowo, w powiecie brodnickim. Na złotą monetę z 251 roku naszej ery trafił jeden z mieszkańców regionu. Skarb został odpowiednio zabezpieczony i trafił do Muzeum w Brodnicy.

Dla wielu poszukiwaczy, takie znalezisko to szczyt marzeń.

– Samo odkrycie wyglądało dość prozaicznie, wykopana sztychem. Natomiast moment, gdy ukazała się moim oczom, można przyrównać do zdobycia przez himalaistę jednego z ośmiotysięczników – mówi Marcin Otolski, znalazca monety.

Marcin Otolski na nietuzinkowy artefakt trafił wraz z grupą eksploracyjną w miejscowości Adamowo, w powiecie brodnickim. Monetę namierzył przy pomocy wykrywacza metali. Teraz wartość znaleziska potwierdzają badacze i archeolodzy. Nie ma wątpliwości, że pochodzi ono z 251 roku naszej ery.

To jest złoty aureus cesarza Hostyliana, który panował na przełomie II i III wieku naszej ery i tylko rok był cesarzem, bo zmarł wcześnie. Monet z jego wizerunkiem zostało wybitnych niewiele

– przekazuje Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków.

Moneta została odpowiednio zabezpieczona i przekazana do Muzeum w Brodnicy. Tam znajdzie swoje miejsce wśród innych cennych zbiorów, na które w ostatnim czasie trafili poszukiwacze.

– Miejsce, które jest eksplorowane, prawdopodobnie było cmentarzyskiem, Stąd cenne rzeczy, które trafiają do muzeum, bo oprócz tej monety mamy kilkadziesiąt przedmiotów z czasów rzymskich. Są to i fibule, i ceramika, także jest pewien przegląd tego, co działo się tutaj w pierwszych wiekach naszej ery – podkreśla Bartosz Markuszewski, dyrektor Muzeum w Brodnicy.

Na spacer śladami historii może wyruszyć każdy, byleby oprócz niezbędnego sprzętu uzbroić się w… cierpliwość.

materiał wideo u źródła: https://bydgoszcz.tvp.pl/79162995/moneta-z-251-r-odnaleziona-w-plowezu#google_vignette

Podziel się!