Planeta: Miron Kądziela – Szalenie rzadka złota moneta „stater” w Polsce. Archeolodzy zdumieni

Szalenie rzadka złota moneta „stater” w Polsce. Archeolodzy zdumieni

Od Poli Dec

 


Kamil Bilski, który działa w ramach Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa odkrył niezwykle rzadką złotą monetę celtycką. To dopiero trzecia taka moneta, którą udało się odkryć. Znalezisko liczy około 2000 lat i jest to stater typu Kryspinów. Co to znaczy?

Na terenie województwa świętokrzyskiego Kamil Bilski ze Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa znalazł nieprawdopodobnie rzadką monetę celtycką ze złota. Rzadki artefakt odkryto na terenie gminy Wojciechowice i przekazano sandomierskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ) w Kielcach. Jak pisze „Archeologia Żywa”, odkrycie tej wagi wskazuje na bogatą historię regionu świętokrzyskiego.

Stater typu Kryspinów

Stater typu Kryspinów Fot: WUOZ Kielce

Dlaczego to odkrycie tak niebywałe? Ponieważ złota moneta celtycka stater typu Kryspinów, którą odkryto w gminie Wojciechowice, jest dopiero trzecią tego rodzaju monetą, jaką kiedykolwiek udało się znaleźć. Liczy ona aż niemal 2000 lat.

Złota moneta celtycka w gminie Wojciechowice. Niezwykłe znalezisko

Moneta odnaleziona w województwie świętokrzyskim ma 16,5 mm średnicy oraz 2 mm grubości. Waży 6,29 gramów. Poza nią znaleziono inne, mniej rzadkie monety celtyckie w okolicach Opatowa, co świadczy o ich obecności na tym obszarze lub o tym, że tu sięgały ich kontakty handlowe.

Rewers statera typu Kryspinów

Rewers statera typu Kryspinów Fot: WUOZ Kielce

W rozmowie z serwisem „Nauka w Polsce” dr hab. Marek Florek z WUOZ w Kielcach wytłumaczył, że Celtowie, którzy osiedlili się w Polsce w okolicach Krakowa, przywieźli ze sobą wiele osiągnięć cywilizacji śródziemnomorskiej.

Celtycki stater innego rodzaju

Celtycki stater innego rodzaju Fot: Numisantica/Wikimedia Commons

Grupy Celtów dotarły również na ziemie polskie, osiedlając się m.in. w okolicach Krakowa, nad górnym Sanem i na Kujawach. Przynieśli tutaj szereg osiągnięć cywilizacji śródziemnomorskiej, m.in.: zaawansowane techniki obróbki żelaza, koło garncarskie, nieznane wcześniej narzędzia rolnicze oraz używanie pieniędzy w transakcjach handlowych, przy płaceniu danin, trybutów itp. Monety, zwłaszcza złote, były także sposobem tezauryzacji majątku, ich posiadanie było świadectwem prestiżu i pozycji społecznej – tłumaczy dr hab. Florek.

źródło: https://www.planeta.pl/nauka/szalenie-rzadka-zlota-moneta-stater-w-polsce-archeolodzy-zdumieni

Podziel się!