Onet: Niewiarygodne odkrycia w Irlandii. Tajemnicze „szlaki dla zmarłych”

Niewiarygodne odkrycia w Irlandii. Tajemnicze „szlaki dla zmarłych”

Od Poli Dec

Najnowsze odkrycia archeologiczne w Irlandii zaskoczyły naukowców. Wykorzystując zaawansowaną technologię LiDAR, badacze odkryli budowle, które określili jako „niewiarygodnie rzadkie”. Te tajemnicze konstrukcje mogą zawierać ukryte „szlaki dla zmarłych”.

Badania przeprowadzono w Baltinglass, w hrabstwie Wicklow. Znaleziska sugerują, że ten obszar był zamieszkiwany przez ludzi we wczesnym neolicie (około 3700 r. p.n.e.) oraz w środkowej i późnej epoce brązu (1400-800 r. p.n.e.). Jednak dowody na zamieszkanie tego terenu między tymi dwoma okresami są skąpe. To właśnie te niezwykłe odkrycia mogą wypełnić tę 2000-letnią lukę w historii.

Odkryte budowle, zwane cursus, mogą obalić dotychczasowe przekonanie, że Baltinglass było opuszczone przez około 2 tys. lat. Badacze sądzą, że obszar ten miał wyjątkowe znaczenie rytualne. Kompleksy te mogą upamiętniać istotne wydarzenia słoneczne, takie jak przesilenia, a także być powiązane z miejscami pochówku dawnych ludzi. Badacze sugerują, że ustawienie tych miejsc względem siebie może symbolizować podróż zmarłych do niebios.

.

Cursus to monumentalne neolityczne kompleksy składające się z systemu rowów i „wysp”. Znajdują się one w Wielkiej Brytanii i Irlandii i zazwyczaj mają długość od 46 metrów do prawie 10 kilometrów. Niektórzy badacze uważają, że były używane jako trasy procesyjne lub miejsca rytuałów.

Dr James O’Driscoll z Uniwersytetu w Aberdeen podkreśla, że odkrycie pomników cursus jest szczególnie znaczące, ponieważ są one niezwykle rzadkie w Irlandii. Jego zdaniem, mogły to być ceremonialne pomniki wykorzystywane w praktykach pogrzebowych, gdzie cursus wyznaczał drogę, po której zmarli przechodzili od świata żywych do zaświatów.

Wyniki tych fascynujących badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Antiquity. Odkrycia te rzucają nowe światło na zrozumienie życia, śmierci i odrodzenia w społecznościach neolitycznych, ukazując złożone zrozumienie tych procesów przez naszych przodków.

źródło: https://podroze.onet.pl/aktualnosci/odkrycie-tajemniczych-budowli-w-irlandii-pozwoli-wypelnic-2-tys-lat-historii/20t2szh

Podziel się!