TVN: Srebrzyszcze, podczas budowy drogi trafili na szkielet dziecka sprzed naszej ery. „Wyjątkowe odkrycie”

Podczas budowy drogi trafili na szkielet dziecka sprzed naszej ery.

Od Poli Dec

 

 

Dwa naczynia ceramiczne, dwie krzemienne siekierki oraz ozdobna bursztynowa plakietka. Takie artefakty zostały znalezione przy szkielecie – prawdopodobnie siedmioletniego dziecka – odkrytym we wsi Srebrzyszcze (woj. lubelskie) podczas budowy obwodnicy Chełma. Obok leżały też szczątki zwierząt. Archeolodzy datują cały kompleks grobowy na okres od 2500 do 2000 roku p.n.e. i wiążą z ludem pasterskim, który żył na tych terenach.

„Szkielet dziecka w wieku prawdopodobnie około 7 lat, zachowany w dobrym stanie, został ułożony w linii E-W w pozycji skurczonej na boku” – czytamy w poście na profilu facebookowym Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Odkrycie archeologiczne miało miejsce we wsi Srebrzyszcze podczas budowy obwodnicy Chełma, o czym informuje też w komunikacie lubelski oddział GDDKiA.

Trafiono na pochówek dziecka WUOZ w Lublinie
Wcześniej półziemianki, teraz szkielet

Już wcześnie odkryto tam kilkanaście – datowanych wstępnie na lata od 700 do 400 p.n.e. – obiektów mieszkalnych w typie półziemianek oraz kilka konstrukcji słupowych.

Szkielet, na który natrafiono obecnie, jest jednak znacznie starszy i datowany jest – tak jak cały kompleks grobowy – na okres od 2500 do 2000 p.n.e.

Przy szkielecie dziecka znaleziono krzemienną siekierkę (po lewej) oraz bursztynową plakietkę WUOZ w Lublinie
Znaleziono też szczątki zwierząt

Przy szczątkach dziecka znalezione zostały: dwa naczynia ceramiczne, dwie krzemienne siekierki oraz bursztynowa ozdoba w postaci okrągłej plakietki z – umieszczonym centralnie – otworem. Pochówek otoczony był obstawą kamienną.

Na terenie kompleksu grobowego trafiono też na szkielety zwierzęce – ośmiu krów, dwóch owiec oraz co najmniej 12 dzikich świń.

Odkryto też szczątki zwierzęce Andrzej Lach
Możliwe, że to część większego cmentarzyska

Archeolodzy wiążą odkrycie z neolityczną kulturą amfor kulistych, czyli ludnością pasterską, która – jak podaje encyklopedia PWN – rozwijała się w latach 2700–2000 p.n.e., a nazwę wzięła od przewodniego typu naczynia — amfory z kulistym brzuścem i cylindryczną szyjką.

Archeolodzy kontynuują pracę GDDKiA

Służby konserwatorskie określają odkrycie jako wyjątkowe. Tym bardziej, że jak czytamy w poście LWKZ, w 1987 roku na północny wschód od tego miejsca znaleziono szkielet kobiety w wieku około 40 lat i mężczyzny w wieku około 30-40 lat.

„Można przypuszczać, że na terenie Srebrzyszcza znajdowało się wyjątkowe cmentarzysko kultury amfor kulistych, którego pozostałości udało się właśnie odsłonić” – pisze konserwator.

Prace trwają

Badania archeologiczne na trasie obwodnicy Chełma są kontynuowane. Jak informuje GDDKiA, dwujezdniowa droga ekspresowa będzie miała 13,5 km długości i ominie Chełm od północnej strony.

„Mimo przerwy zimowej, wykorzystywane są sprzyjające warunki pogodowe. Obecnie na placu budowy trwają prace ziemne i porządkowe. Przygotowywane są wykopy oraz nasypy, budowane drogi technologiczne, przebudowywana jest infrastruktura techniczna oraz sieć wodociągowa. Powstają fundamenty pierwszych wiaduktów i betonowane są zbrojenia” – podaje GDDKiA.

 

źródło: https://tvn24.pl/lublin/srebrzyszcze-podczas-budowy-drogi-trafili-na-szkielet-dziecka-sprzed-naszej-ery-odkryto-tez-szczatki-zwierzece-st7779854

Podziel się!

2 komentarze do “TVN: Srebrzyszcze, podczas budowy drogi trafili na szkielet dziecka sprzed naszej ery. „Wyjątkowe odkrycie”

    • Będą albo nie będą. Ostatnio pytałem redaktora z Archeologii Zywej o to czy i jakie istnieją procedury w sytuacji takiego szkieletowego znaleziska na terenie kraju. Otóż nie ma żadnych procedur i nic nie dzieje się automatycznie. Wygląda to tak, że nikogo z naszych wybitnych archeologów nie interesuje DNA jakiegoś gościa z przeszłości. Nie ma tez w Polsce jakiejkolwiek bazy danych tych znalezisk w kontekście badań DNA. Redaktor sugerował mi, że „Ewentualne badania DNA leżą w gestii naukowców prowadzących badania. W tym celu organizowane są zwykle projekty interdyscyplinarne finansowane przez państwowe instytucje jak np. Narodowe Centrum Nauki.” Dalej powiedział, że można przecież wykonać badania na przechowywanych w magazynie szczątkach. W dalszej części dyskusji zaprzeczył sam sobie bo dał link do wypowiedzi archeologa, który powiedział szczerze, że jak się takie szczątki wykopie, włoży do kartonu, a ten do magazynu to one wysychają i z każdym rokiem jest coraz mniej tego czegoś co może dać dobry odczyt DNA. Z jego wypowiedzi wynikało, że on by coś chciał, ale chyba nic nie może.
      https://www.youtube.com/watch?v=K6wOM8n1FHU&t=3913s Z całej rozmowy wynikał najważniejszy wniosek, że naukowcy nie mają jakiejś silnej potrzeby, żeby badania DNA wykonywać szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować bez podpisywania i oczekiwania na moderację (od drugiego komentarza).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.