Dziennik.pl: Weronika Papiernik – Niezwykłe znalezisko. Miecz starszy od Polski odkryty na dnie Wisły

Niezwykłe znalezisko. Miecz starszy od Polski odkryty na dnie Wisły

Od Poli Dec

W pracach pogłębiarskich na dnie rzeki Wisły we Włocławku odkryto niezwykłe znalezisko – miecz Wikingów datowany na X wiek. Mimo upływu tysiąca lat, broń zachowała się w niemal idealnym stanie, co czyni ją jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat w Polsce.

Pracownicy wykonujący prace przywracające pierwotny stan dna w rzece Wisła natknęli się na “doskonale zachowany” miecz po zauważeniu “wydłużonego, metalowego obiektu” wystającego z osadu.

Tysiącletni miecz na dnie rzeki

Miecz został przekazany do badań naukowcom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po przeprowadzeniu badań rentgenowskich archeolodzy datowali broń na okres sprzed 950 roku n.e. Odkryli również napis „Ulfberht”. Tylko osiem takich mieczy jest znanych w Polsce, a tylko 170 w całej Europie.

Miecze Ulfberht były znane ze swojej wytrzymałości, elastyczności i ostrości, a wśród wojowników wikingów były bardzo cenione. Sambor Gawiński z Kujawsko-Pomorskiego oddziału konserwatora zabytków powiedział: To jest niezwykle cenne znalezisko.

Co ważne, po ponad 1000 latach spędzonych w mule, miecz zachował się w doskonałym stanie.

 

https://wiadomosci.dziennik.pl/nauka/artykuly/9405916,niezwykle-znalezisko-miecz-starszy-od-polski-odkryty-na-dnie-wisly.html

 

 

Podziel się!

    © Czesław Białczyński