Interia: W środku Krakowa zabito mnóstwo mamutów. Niezwykłe znalezisko (Wystawa do końca stycznia 2024)

W środku Krakowa zabito mnóstwo mamutów. Niezwykłe znalezisko

Daję ten materiał po pierwsze dlatego że warto skorzystać z okazji i do końca stycznia pójść na tę wystawę jeśli ktoś będzie w Krakowie.  Po drugie w uzupełnieniu do innych które mówią o ciągłości osadniczej na terenie dzisiejszego Krakowa i okolicy od Epoki Kamienia i Pierwszych Łowców aż po dzień dzisiejszy. Nie ma tutaj żadnej przerwy osadniczej. Artykuł powiązany na ten sam temat z naszych publikacji w linku pod tekstem z Interii.

 

Szczątki aż 113 mamutów włochatych zabitych i poćwiartowanych przez ludzi epoki lodowcowej odkryli naukowcy u podnóża Kopca Kościuszki w Krakowie. To tutaj, w miejscu gdzie obecnie leży jedno z największych miast w Polsce, istniało kiedyś centrum polowań na te olbrzymy. I tu powstało stanowisko paleontologiczne Spadzista. Dzisiaj prezentuje ono dorobek swych badań.

Wystawa „Spadzista – krakowskie cmentarzysko mamutów” ruszy 3 stycznia w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN. Do końca stycznia można oglądać znaleziska i szczątki wykopane w tym właśnie miejscu, położonym w centrum Krakowa, niedaleko rzeki Wisła. Tysiące lat temu to tutaj znajdowało się centrum polowań na mamuty, a także ćwiartowania i obróbki ich ciał przez ludzi epoki lodowcowej.

Pod tym względem to najbardziej niezwykłe stanowisko tego typu w Polsce. Znaleziono tu szczątki aż 113 mamutów włochatych.

Jak czytamy w zaproszeniu na wystawę czasową: „Poza licznymi szczątkami mamutów na miejscu tym odkryto także kilkadziesiąt tysięcy wyrobów krzemiennych wykorzystywanych jako ostrza broni miotanej oraz narzędzia służące do obróbki skór, mięsa oraz kości mamucich.”. Analiza węglowa tych znalezisk wykazała, że łowcy mamutów rozpoczęli tu łowy 27 tysięcy lat temu i należeli do tzw. kultury graweckiej. To inaczej grawetien, czyli epoka obejmująca okres od 32 do 20 tysięcy lat p.n.e. Nazwa tej kultury pochodzi od znalezisk w La Gravette w departamencie Dordogne w południowo-zachodniej Francji. Charakterystyczne dla kultury graweckiej są wyroby kamienne w postaci ostrzy tylcowych mocowanych w kościanych bądź drewnianych oprawach, a także figurki kobiet, tzw. Wenus paleolitycznych (np. odkryta w Austrii Wenus z Willendorfu).

W Polsce stanowiska tej kultury to nie tylko Spadzista w Krakowie, ale także ważne znaleziska w Jaskini Obłązowej koło Nowego Targu. Odkryto tam chociażby jeden z najstarszych na świecie bumerangów.

Kultura ta obejmowała swym zasięgiem tereny środkowej i wschodniej Europy, od terenów Francji przez Szwajcarię, Austrię, ze szczególnie dużym nagromadzeniem figurek, narzędzi czy szczątków zwierząt oraz broni na terytorium Czech, Słowacji, Austrii, Polski oraz Ukrainy.

Mnóstwo kości mamutów w Krakowie

Pierwsze mamucie kości w Krakowie znaleziono jesienią 1967 roku, zupełnie przypadkowo. W 1968 roku ruszyły tu wykopaliska, które dostarczyły więcej danych i szczątków niż ktokolwiek zakładał. Do 2003 roku wydobyto najwięcej kości mamutów znalezionych kiedykolwiek w Polsce. To także jedno z większych nagromadzeń na świecie. Do dzisiaj naukowcy spierają się, czy w tym miejscu znajdował się punkt, do którego myśliwi zapędzali mamuty w pułapkę, czy też może powalali je w okolicy i wlekli aż tutaj.

Teraz to, co udało się w Krakowie wykopać, będzie można podziwiać na wystawie.

Czytaj więcej na https://zielona.interia.pl/zwierzeta/news-w-srodku-krakowa-zabito-mnostwo-mamutow-niezwykle-znalezisko,nId,7227504#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

O trwałości niektórych tradycji w Krakowie sięgającej 40.000 i 5.500 lat p.n.e.! (Wstęp do studium ciągłości kulturowej Słowian Małopolskich)

Podziel się!