TVP Kielce: Skarb z ziemi wykopany. To starożytne monety z czasów złego cesarza

Skarb z ziemi wykopany. To starożytne monety z czasów złego cesarza

Od Poli Dec

Grupa Ochrony Zabytków FORT znów na tropie historii. Odkrywcy odnaleźli 7 rzymskich monet. To kolejne znalezisko świadczące o wpływach rzymskich obejmujących świętokrzyską ziemię.

Skarb z ziemi wykopany. To starożytne monety z czasów złego cesarza

Skarb. Za taki uznaje się kilka ruchomych artefaktów znalezionych w jednym miejscu. A zatem koło Starachowic odnaleziono skarb. Być może zostawiony w tym miejscu celowo, ukryty… – Na tych monetach mamy wybitą Faustynę Starszą, mamy też cesarza Kommodusa – demonstrują odkrywcy z Grupy Ochrony Zabytków FORT.

Znalezione srebrne rzymskie denary pochodzą prawdopodobnie z okresu pomiędzy 120 a 176 rokiem naszej ery. – To jest naprawdę rewelacja, świetna jakość srebra, jakość wybicia… – zachwycają się odkrywcy.

To już kolejny obiekt ujawniony na dwóch sąsiadujących działkach w starachowickich lasach. Z tej samej epoki pochodzą wcześniej odkryte przez FORT groty włóczni, miecz i rzymska fibuła – czyli zapinka. – Chcielibyśmy znaleźć coś związane z osobą, która zostawiła te monety, może jakieś uzbrojenie wojownika, jakieś miecze – mówi Arkadiusz Erbill z Grupy Ochrony Zabytków FORT.

Dlatego grupa zamierza prowadzić w tym miejscu dalsze badania. – Uruchomiliśmy procedurę pozyskania nowych pozwoleń na badania archeologiczne pod nadzorem archeologa. Będziemy starać się odnaleźć to coś więcej, może grobowisko, nie wiem, zobaczymy – wyjaśnia Krzysztof Komisarczyk z Grupy Ochrony Zabytków FORT.

Wiadomo natomiast, że każde kolejne odkrycie pozwoli zapisać nową kartę dziejów świętokrzyskiego.

zobacz film u źródła: https://kielce.tvp.pl/73509691/skarb-z-ziemi-wykopany-to-starozytne-monety-z-czasow-zlego-cesarza-galeria-zdjec

Podziel się!