Divers24: Tomasz Andrukajtis – Osada sprzed 8000 lat odkryta w jeziorze Ochrydzkim

Osada sprzed 8000 lat odkryta w jeziorze Ochrydzkim

Od Poli Dec 

Starożytna osada sprzed 8000 lat, odkryta w jeziorze Ochrydzkim, to najstarsze ludzkie siedlisko kiedykolwiek odnalezione na terenie Europy.

 

Szwajcarskie media poinformowały o niezwykle ciekawym odkryciu archeologów podwodnych z uniwersytetu w Bernie. Badacze prowadzący wykopaliska na podwodnym stanowisku w jeziorze Ochrydzkim, które położone jest na granicy pomiędzy Albanią i Macedonią Północną, poinformowali, że odnalezione tam pozostałości ludzkiego siedliska liczą sobie około 8000 lat i są najstarszym tego typu znaleziskiem na terenie Europy.

 

Archeolog podwodny podczas wykopalisk Fot. Swiss radio and television

Wykopaliska w jeziorze Ochrydzkim

Archeolodzy ze szwajcarskiej uczelni przez dwa lata eksplorowali stanowisko zlokalizowane na brzegu jeziora, niedaleko albańskiej miejscowości Lin. W tym czasie zespół badaczy pod kierownictwem profesora Alberta Hafner m.in. wydobył z dna drewniane kłody, na podstawie których określono wiek siedliska.

https://youtu.be/Izj5o-42JJk

Wyniki badań okazały się zaskakujące, ponieważ wiek badanych elementów specjaliści określili na 5800 do 5900 lat p.n.e. Odnaleziona osada liczy sobie zatem około 8000 lat i jest starsza o mniej więcej 2000 lat od najstarszego tego typu obiektu, który odnaleziono nad jeziorem w Szwajcarii. Bez wątpienia jest to sensacyjne odkrycie, które ma niezwykłą wartość naukową.

To znalezisko ma znaczenie nie tylko dla tego regionu, ale dla całej południowo-wschodniej Europy  powiedział Albert Hafner.

Jezioro Ochrydzkie jest najstarszym jeziorem w Europie. Jest to miejsce narodzin rolnictwa i hodowli zwierząt w tym regionie. Służy jako podstawa “wielkiej transformacji kulturowej w Europie”, jak opisał Albert Hafner, profesor archeologii na Uniwersytecie w Bernie.

Jak poinformowali archeolodzy stanowisko w odkryte w jeziorze, jest dość rozległe. Swoim obszarem obejmuje wiele prehistorycznych wiosek nad brzegiem jeziora. Odkrycia w jeziorze Ochrydzkim dokonali miejscowi mieszkańcy.

Na początku lat 70. poziom wody w jeziorze znacznie się obniżył. Dzięki temu to zatopione miejsce stało się widoczne – wspomina Adrian Anastasi z Albańskiego Instytutu Archeologii w Tiranie.

To właśnie on mając wiedzę o około 500 dobrze zbadanych stanowiskach osadniczych nad jeziorem w Szwajcarii, opowiedział się za współpracą z Uniwersytetem w Bernie. Podwodne wykopaliska stanowią spore wyzwanie i wymagają odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania. Dlatego pomoc doświadczonych badaczy była nieoceniona.

Mamy tu do czynienia z dużą ilością roślinności przybrzeżnej. Trzeba nawigować przez gęste trzcinowiska, aby dotrzeć na miejsce nurkowania. Wykopaliska pod wodą wzbudzają osady i widoczność mocno się pogarsza. Dlatego konieczne jest stworzenie pod wodą sztucznego prądu przy pomocy rur i sprężonego powietrza powiedziała archeolog i nurek badawczy Marie-Claire Ries.

 
Wykopaliska zostały przeprowadzone przez archeologów podwodnych z Uniwersytetu w Bernie Fot. Schweizer Radio und Fernsehen
Określenie wieku z dokładnością do roku

Nowo odkryta pewność, że osady mają prawie 8000 lat, nie jest wystarczająca dla naukowców.

To są daty radiowęglowe. Są nieprecyzyjne. Chcemy określić wiek z dokładnością do dekady, a nawet roku za pomocą dendrochronologii, która obejmuje badanie słojów drzew – wyjaśnia Albert Hafner.

Ostatecznym celem badań nad jeziorem Ochrydzkim jest ustalenie, kiedy i w jaki sposób rolnictwo i hodowla zwierząt powstały w regionie. Jak również w jaki sposób praktyki te rozprzestrzeniły się z Europy Południowej do Szwajcarii.

źródło: https://divers24.pl/51656-osada-sprzed-8000-lat-w-jeziorze-ochrydzkim/

Podziel się!