Interia: Archeolodzy odkryli tajemniczy rytualny skarb w jaskini w Ukrainie

Archeolodzy odkryli tajemniczy rytualny skarb w jaskini w Ukrainie

Od Poli Dec

Mimo trwającej wojny w Ukrainie nadal prowadzona jest tam różnego rodzaju działalność naukowa, w tym wykopaliska archeologiczne. Ukraińscy badacze w jednej z jaskiń natrafili na tajemniczy skarb sprzed 5 000 lat.

 

Jak donosi Heritagdaily archeolodzy z Borszczowskiego Muzeum Historii Lokalnej w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w jaskini Verteba w obwodzie tarnopolskim w zachodniej Ukrainie natrafili na rytualny skarb. Artefakty mogą rzucić więcej światła na historię ludzkości u zarania rolnictwa w tej części Europy.

Jaskinia, w której dokonano odkrycia, odznacza się licznymi korytarzami, których łączna długość wynosi aż 8 000 metrów. Co ciekawe była ona wykorzystywana jako sanktuarium przez kulturę Cucuteni-Trypillia. Kultura ta istniała w Europie Wschodniej od około 5500 do 2750 r. p.n.e., a jej zasięg rozciągał się od Karpat po regiony Dniestru i Dniepru, obejmowała obecną Mołdawię, zachodnią Ukrainę i północno-wschodnią Rumunię.

 

Czytaj więcej na https://geekweek.interia.pl/historia/news-archeolodzy-odkryli-tajemniczy-rytualny-skarb-w-jaskini-w-uk,nId,6777070#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

Czytajcie też u nas koniecznie na ten temat:

Jaskinia Werteba – rzeczywista i jako metafora łemkowskiej przeszłości polsko-ukraińskiego pogranicza (albo wspólnej Małopolski-Rusi Białochorwackiej)

 

Podziel się!