Dojczland info: Archeologiczne znalezisko w niemieckim przedszkolu – dziewczynka bawiła się sztyletem sprzed 5 tysięcy lat!

Archeologiczne znalezisko w niemieckim przedszkolu – dziewczynka bawiła się sztyletem sprzed 5 tysięcy lat!

Od Poli Dec

Archeologiczne znalezisko w niemieckim przedszkolu – dziewczynka bawiła się sztyletem sprzed 5 tysięcy lat!

 

Do niecodziennego zdarzenia doszło w jednym z przedszkoli na terenie Dolnej Saksonii. „Zobacz, co znalazłam podczas zabawy” – tak pewnie brzmiał początek rozmowy 5-latki z tatą, po powrocie z przedszkola. Okazuje się, że dziewczynka znalazła w piaskownicy przedszkola w Syke (Dolna Saksonia) starożytny sztylet.

Sztylet nie jest zabawką dla dzieci

Ojciec oczywiście od razu zdał sobie sprawę, że ten sztylet nie może być zabawką należącą do przedszkola i wysłał zdjęcie do muzeum okręgowego w Syke. I rzeczywiście, sztylet okazał się znaleziskiem archeologicznym. Jeśli ktoś znajdzie tego typu skarb w Dolnej Saksonii, musi to zgłosić do urzędu ochrony zabytków, wyjaśnia rzecznik muzeum. „Duże wrażenie zrobiły na nas wtedy zdjęcia w załączniku: już na pierwszy rzut oka było widać, że jest to bardzo dobrze zachowane narzędzie kamienne wysokiej jakości”. Dolnosaksoński Urząd Państwowy ds. Ochrony Zabytków w Hanowerze potwierdził już wiek sztyletu.

Znalezisko z epoki neolitu

Jak się okazało, sztylet pochodzi z okresu neolitu i ma około 5000 lat! Kamienne narzędzie jest dobrze zachowane i w okolicy znajduje się tylko kilka porównywalnych okazów, wyjaśnia muzeum okręgowe.

Dziewczynka z pewnością jest dumna ze swojego historycznego znaleziska. A być może w przedszkolu ukryta jest jeszcze niejedna archeologiczna sensacja. Na razie nie wiadomo, co stanie się ze sztyletem. Ustawa o ochronie zabytków Dolnej Saksonii stanowi, że ruchome, opuszczone zabytki stają się pod pewnymi warunkami własnością państwa. Ustawa przewiduje jednak również, że znalazca powinien otrzymać nagrodę.

źródło: https://dojczland.info/archeologiczne-znalezisko-w-niemieckim-przedszkolu-dziewczynka-bawila-sie-sztyletem-sprzed-5-tysiecy-lat/

Archäologischer Fund im Kindergarten

Mädchen (5) spielt mit 5.000 Jahre altem Dolch!

Das Kindergartenkind findet die Sensation auf dem Boden. (Symbolbild)

bt, dpa, Bernd Thissen

Na, was man nicht alles im Sandkasten findet!

„Guck mal Papa, was ich beim Spielen gefunden hab“, so oder so ähnlich muss das Gespräch nach dem Kindergarten abgelaufen sein. Denn ein fünfjähriges Mädchen hat auf dem Boden im Kindergarten in Syke (Niedersachsen) einen uralten Dolch gefunden.

Der Dolch ist kein Kinderspielzeug

Dem Vater ist klar, dass dieser Dolch nicht zum Kindergarteninventar gehören kann und schickt ein Foto an das Kreismuseum in Syke. Und tatsächlich: Bei dem Dolch handelt es sich um einen archäologischen Fund! Wenn in Niedersachsen jemand einen Schatz findet, muss der einer Denkmalschutzbehörde gemeldet werden, erklärt der Sprecher des Museums. „Von den Fotos im Anhang waren wir dann direkt beeindruckt: Schon der erste Blick zeigte, dass es sich um ein sehr gut erhaltenes Steinwerkzeug von besonderer Qualität handelt.“

Lese-Tipp: Funde in Archäologiepark bringen Religion in Antike näher

Das Niedersächsische Landesamt für Denkmalpflege in Hannover hat bereits das Alter des Dolchs bestätigt.

Im Video: Beim Baggern macht Siggi einen archäologischen Fund
Beim Baggern macht Siggi einen archäologischen Fund Nazi-Gold im Schrebergarten?
02:24 min
Nazi-Gold im Schrebergarten?
Beim Baggern macht Siggi einen archäologischen Fund

Fund aus der Jungsteinzeit

Demnach stammt der Dolch aus der Jungsteinzeit und ist um die 5.000 Jahre alt! Das Steinwerkzeug sei gut erhalten und es gäbe nur wenige Vergleichsexemplare in der Gegend, erklärt das Kreismuseum.

Lese-Tipp: Rund 4000 Jahre alte Siedlung bei Döbbelin entdeckt

Das kleine Mädchen ist sicherlich stolz auf ihren historischen Fund! Und vielleicht verbirgt sich im Kindergarten ja noch die ein oder andere archäologische Sensation. Noch sei nicht abschließend geklärt, was mit dem Dolch passiert. Das Niedersächsische Denkmalschutzgesetz sieht vor, dass bewegliche herrenlose Denkmale unter bestimmten Voraussetzungen Eigentum des Landes werden. Im Gesetz ist aber auch geregelt, dass der Finder oder die Finderin eine Belohnung erhalten soll. (dpa/jsi)

źródło:
Tłumaczenie automatyczne:
Znalezisko archeologiczne w przedszkolu Dziewczynka (5 lat) bawi się sztyletem sprzed 5000 lat!
Dziecko w przedszkolu znajduje sensację na podłodze.
(obraz ikony) bt, dpa, Bernd Thissen 21 kwietnia 2023 o 9:26
Cóż, czego nie znajdziesz w piaskownicy!
„Patrz tato, co znalazłem podczas zabawy”, rozmowa po przedszkolu musiała wyglądać mniej więcej tak.
Bo pięcioletnia dziewczynka znalazła na podłodze przedszkola w Syke (Dolna Saksonia) starożytny sztylet. Sztylet nie jest zabawką dla dzieci Ojciec zdaje sobie sprawę, że ten sztylet nie może znaleźć się na wyposażeniu przedszkola i wysyła zdjęcie do muzeum okręgowego w Syke. I rzeczywiście: sztylet jest znaleziskiem archeologicznym! Jeśli ktoś znajdzie skarb w Dolnej Saksonii, musi to zgłosić organowi ochrony zabytków – wyjaśnia rzecznik muzeum. „Zdjęcia w załączniku od razu zrobiły na nas wrażenie: już na pierwszy rzut oka widać było, że jest to bardzo dobrze zachowane kamienne narzędzie o wyjątkowej jakości”.
Państwowy Urząd Ochrony Zabytków Dolnej Saksonii w Hanowerze potwierdził już wiek sztyletu. Na filmie: Siggi dokonuje znaleziska archeologicznego podczas kopania Podczas kopania Siggi znajduje archeologiczne znalezisko nazistowskiego złota w ogródku działkowym? 02:24 min Nazistowskie złoto na działce? Podczas kopania Siggi dokonuje znaleziska archeologicznego Znalezisko z okresu neolitu Zgodnie z tym sztylet pochodzi z epoki neolitu i ma około 5000 lat! Kamienne narzędzie jest dobrze zachowane i na tym terenie znajduje się zaledwie kilka porównywalnych egzemplarzy – wyjaśnia muzeum okręgowe. 
Mała dziewczynka jest z pewnością dumna ze swojego historycznego znaleziska! A może w przedszkolu ukryta jest taka lub inna sensacja archeologiczna. Nie zostało jeszcze ostatecznie wyjaśnione, co dzieje się ze sztyletem. Ustawa o ochronie zabytków Dolnej Saksonii stanowi, że ruchome pomniki bez właściciela stają się pod pewnymi warunkami własnością państwa. Jednak prawo przewiduje również, że znalazca powinien otrzymać nagrodę. (dpa/jsi)
Podziel się!