Wychodzę!: Pozostałości słowiańskiego grodziska – Rękoraj

Pozostałości słowiańskiego grodziska – Rękoraj

Od Poli Dec

 

W tym krótkim, wiosennym filmie podjąłem próbę pokazania słowiańskiego grodziska z okresu IX – XII w n.e. zlokalizowanego w miejscowości Rękoraj. Zgodnie z obietnicą poniżej załączam linki do stron i artykułów, dzięki którym możecie dowiedzieć się więcej o tym miejscu. Pozostałości grodziska to dwuczęściowy wał, który pełnił najprawdopodobniej funkcje obronne. Dzisiaj gęsto porośnięty drzewami. Okolica jest bardzo urokliwa, szczególnie o tej porze roku. Zapraszam do oglądania!

Pozostałości słowiańskiego grodziska – Rękoraj

https://www.youtube.com/watch?v=SMmC-Gy91Nc

Linki:

https://zabytek.pl/pl/obiekty/rekoraj…

http://wikimapia.org/31091008/pl/R%C4…

https://bibliotekanauki.pl/articles/7…

http://www.map4u.pl/pl/poi/3273198

https://bazhum.muzhp.pl/media//files/…

Przepis na słowiańskie ciastko mocy 😉 składniki: – 80 ml wody – 60g płatków owsianych górskich – 1,5 garści rodzynek – 60 g mąki pszennej Płatki zalałem 50 ml wody i zostawiłem na godzinę aż dobrze nasiąkły. Potem dodałem pozostałe 30 ml i dodałem mąkę.

Całość zagniotłem i zostawiłem na mniej więcej kolejną godzinę.

Po tym czasie ponownie zagniotłem ciasto (jeśli jest za mokre, można dosypać jeszcze trochę mąki, ważne żeby nie kleiło się do ręki ani patelni).

Z tej porcji uformowałem dwa placki i piekłem/smażyłem na suchej patelni na małym ogniu do momentu aż stwierdziłem, że są gotowe 😉

Wartość energetyczna: 575 kCal.

Podziel się!