GK: Joanna Mrozek – Celtycka moneta, średniowieczne groty i biżuteria. Sądecczyzna

Celtycka moneta, średniowieczne groty i biżuteria. Sądecczyzna

Od Poli Dec

 

Celtycka moneta, średniowieczne groty i biżuteria. Sądecczyzna kryje wiele skarbów, a poszukiwacze SHES wiedzą, gdzie ich szukać

Średniowieczne groty, biżuteria i monety. Sądecczyzna odsłania kolejne skarby dzięki pomocy pasjonatów Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzny
Zobacz galerię (11 zdjęć)
Członkowie Stowarzyszenia Historyczno- Eksploracyjnego Sądecczyzny nie ustają w poszukiwaniu cennych skarbów, które kryją się pod ziemią w różnych miejscach na Sądecczyźnie. Ich ostatnie znaleziska to średniowiecznie groty, biżuteria, a nawet mająca ok. 2 tysiące lat rzymska figurka. Wcześniej spod ziemi wykopali monetę celtycką wykonaną ze srebra. Pasjonaci nie ustają w przeszukiwaniu terenu i jak przyznaje prezes Pustułka, jak tylko pozwoli na to konserwator zabytków będą mogli podzielić się informacją o ostatnim cennym znalezisku, który jest jeszcze tajemnicą.

Reklama

Sądecczyzna kryje wiele skarbów z odległych epok

Pasjonaci ze Stowarzyszenia Historyczno- Eksploracyjnego Sądecczyzny nie ustają w poszukiwaniach cennych pamiątek z odległych epok. Ostatnie znaleziska są cenne, szczególnie jeśli jest mowa o celtyckiej srebrnej monecie sprzed 2 tysięcy lat. Znaleziska dokonano podczas kolejnej wycieczki badawczej na terenie Sądecczyzny. Poszukiwacze na razie nie chcą zdradzać miejsca, w którym natrafili na artefakty, ponieważ najprawdopodobniej to nie koniec znalezisk na tym terenie.

– Cały czas szukamy skarbów, i ostatnio znaleźliśmy coś bardzo fajnego, ale jeszcze nie możemy zdradzić co to takiego. Czekamy na zgody konserwatorskie i wtedy podzielimy się szczegółami – mówi „Gazecie Krakowskiej” Stanisław Pustułka.

Poszukiwacze, złożyli wnioski o zgodę na kolejne poszukiwania na wskazanych przez nich terenach. Kilka dni temu trafili na artefakty m.in. ze średniowiecza.

– Dwa groty średniowieczne, figura, która nawet może być rzymska. Czyli może mieć nawet ok. 2 tys. lat. A poza tym monety i biżuteria – wymienia.

Średniowieczne groty, biżuteria i monety. Sądecczyzna odsłania kolejne skarby dzięki pomocy pasjonatów Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzny
Sukcesy grupy pasjonatów słynne na świecie

Wszystkie artefakty znalezione przez grupę pasjonatów trafiają do muzeum w Starym Sączu. Tam trwają już prace nad ekspozycją, która poświęcona zostanie wszystkim znaleziskom Stowarzyszenia Historyczno- Eksploracyjnego Sądecczyzny.

Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Sądecczyzny istnieje od 2018 roku i liczy około 70 członków, pochodzących z różnych miejscowości regionu sądeckiego. Pasjonatów przeszłości interesują głównie czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, ale w czasie swoich poszukiwań natrafiają również na świadectwa bardziej odległej historii Sądecczyzny. Tak było chociażby w przypadku znalezisk z epoki brązu (m.in. siekierki i bransoleta) czy też słynnego „srebrnego skarbu” ze nowosądeckiego wzgórza zamkowego (mowa tutaj o 103 judaikach będących najprawdopodobniej darem dla cadyka Mosesa Halberstama). To ostanie znalezisko odnotowała także prasa ogólnokrajowa, trafiła także na łamy brytyjskiego dziennika The Sun.

źródło wraz bogatą galerią – 11 zdjęć: https://gazetakrakowska.pl/celtycka-moneta-sredniowieczne-groty-i-bizuteria-sadecczyzna-kryje-wiele-skarbow-a-poszukiwacze-shes-wiedza-gdzie-ich-szukac/ar/c1-17312963

Podziel się!