G.Olsztyńska: Niebywałe odkrycie w gminie Prostki. Wykopali skarb

Niebywałe odkrycie w gminie Prostki. Wykopali skarb

Od Poli Dec

 

Pod Prostkami doszło do niebywałego odkrycia. W trakcie badań terenu poszukiwacze ze stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież wykopali skarb. W ich ręce wpadła rzadka siekiera z epoki brązu.
— Miło nam poinformować, iż członek naszego stowarzyszenia znalazł b. rzadką siekierkę z epoki brązu. Jej wstępne datowanie to 900-1300 lat p.n.e. — czytamy na profilu społecznościowym Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjne Jaćwież – Ełk, Augustów.
Prawdopodobnie jest to siekierka szynowa typu Tautušiaų. Charakterystycznymi cechami tej siekiery są szerokie, łopatkowe ostrza, trzony masywne z szerokimi dwoma podniesionymi brzegami. Na brzegach wyrobu dostrzec można wyraźne szwy odlewnicze, co świadczy o ich wytworzeniu w matrycy (glinianej lub woskowej).
— Niemal identyczne znaleziska z innych części Polski, a mianowicie z Rozkopaczewa i Radzic Starych, pozwalają ulokować naszą siekierkę w epoce brązu, a dokładniej w III-IV okresie wg chronologii Monteliusa — czytamy w mediach społecznościowych.
Broń tego rodzaju, określana w literaturze archeologicznej jako typ Tautušiaų łączona jest z kręgiem kultury wschodniobałtyjskiej. Na obszarze Polski południowej i wschodniej siekiery typu Tautušiaų stanowią wyjątkową rzadkość.
— Znalezisko przekazujemy WKZ, a stamtąd mamy nadzieję, że trafi do muzeum właściwego dla miejsca jego odkrycia — piszą przedstawiciele stowarzyszenia.
Źródło: Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Jaćwież – Ełk, Augustów

źródło: https://gazetaolsztynska.pl/910680,Niebywale-odkrycie-w-gminie-Prostki-Wykopali-skarb.html

Podziel się!