WcN: Archeolodzy odkryli kamienie szlifierskie w prehistorycznym sanktuarium

Archeolodzy odkryli kamienie szlifierskie w prehistorycznym sanktuarium

Od Poli Dec

 

W najstarszym znanym prehistorycznym sanktuarium w Göbekli Tepe znaleziono kamienie szlifierskie.  Jak twierdzą badacze, znaleziska mogą rzucić nowe światło na historię ludzkości.

Powstanie tego prehistorycznego sanktuarium datowane jest 10/11 tys. lat p.n.e.  Obiekt składa się z okrągłych pomieszczeń, które są poprzecznie ustawione i wspierane przez pięciometrowe wapienne kolumny w kształcie litery T. Większość kolumn zawiera rysunki zwierząt. Odkrycie kamieni szlifierskich w Göbekli Tepe jest niezwykłe i ważne. Istnienie narzędzi wskazujących na prowadzenie działalności rolniczej czy kamieniarskiej daje nowy obraz  przebiegu procesu rewolucji neolitycznej. Przed tym absolutnie przełomowym wydarzeniem dla dziejów naszego gatunku, ludzie jeśli chodzi o działalność quasi-rolniczą ograniczali się tylko do zbierania dzikich zbóż i z czasem dopiero ten proces przekształcił się w uprawę roślin, informuje portal arkeonews.

Na miejscu zostały znalezione nie tylko kamienie szlifierskie, ale również i młoty. Wszystkie te przedmioty miały charakter codziennego użytku. Kamienie szlifierskie były często używane w czasach starożytnych do rozdrabniania lub miażdżenia roślin, a także zwierząt – tym samym pełniły istotną rolę przy przygotowywaniu posiłków. Chociaż jak zapowiadają archeolodzy dokładne analizy mają być jeszcze prowadzone, to już teraz wszystkie te poszlaki prowadzą do ciekawego wniosku. Mianowicie najprawdopodobniej w Göbekli Tepe znajdowały się nie tylko budynki publiczne, które są obecnie identyfikowane przez większość badaczy ze świątyniami, ale oprócz tego w miejscu tym były mieszkania i schronienia dla okolicznej ludności.

Według profesora archeologii Necmi Karula, odkrycie rezydencji w Karahan Tepe i innych analogicznych lokacjach, które istniały w tym samym czasie co Göbeklitepe, zwiększyło prawdopodobieństwo, że miejsca te były osadami ze strukturami publicznymi. „Faktem jest, że zarówno Göbeklitepe, jak i inne osady są miejscami, które były częścią współdziałającej organizacji społecznej w szerokim regionie około 11 000-11 500 lat temu. […] Kiedy zestawimy to wszystko razem, widzimy budowę nowego społeczeństwa, którego nigdy wcześniej nie spotkaliśmy” – powiedział archeolog.

Zdaniem archeologa informacje uzyskane w wykopaliskach archeologicznych zmieniają się wraz z prowadzeniem nowych badań i analizą danych. Powiedział także, że chociaż niektóre z ogólnie przyjętych poglądów na temat Göbeklitepe są nadal aktualne, niektóre są prawdopodobnie błędne w świetle nowych odkryć z wykopalisk.

Oprac. MJ

 

źródło: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/kamienie-szlifierskie/

Podziel się!