Bochnianin: Bransoleta z epoki brązu sprzed ok. 4 tys. lat odkryta w pobliżu Bochni

Bransoleta z epoki brązu sprzed ok. 4 tys. lat odkryta w pobliżu Bochni

Od Poli Dec

Wojciech Budzyn, pochodzący z Bochni mieszkaniec Brzeska, odkrył bogato zdobioną bransoletę wykonaną z brązu mogącą liczyć ponad 4000 lat. Artefakt został już przekazany Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków.

Tego niezwykłego odkrycia Wojciech Budzyn dokonał w środę 12 października w niedużym lesie pomiędzy Bochnią a Nowym Wiśniczem. Przedmiot zalegał na głębokości ok. 15-20 cm w warstwie piasku.

Bransoleta z epoki brązu sprzed ok. 4 tys. lat odkryta w pobliżu Bochni

Jest to pochodząca z epoki brązu, mogąca liczyć ponad 4000 lat, bogato zdobiona bransoleta wykonana z brązu. Najprawdopodobniej jest dziełem wczesnej kultury łużyckiej lub jeszcze starszej cywilizacji. Bransoletę odnalazłem podczas poszukiwań z wykrywaczem metali, które prowadzę na pozwoleniu uzyskanym od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, niedaleko Nowego Wiśnicza – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Wojciech Budzyn.

Przedmiot został już przekazany inspekcji ds. zabytków archeologicznych tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie (zgodnie z prawem przedmioty będące zabytkami archeologicznymi stanowią własność Skarbu Państwa). Teraz zostanie poddany profesjonalnemu czyszczeniu i konserwacji, a następnie trafi do muzeum w naszym regionie (na razie nie wiadomo, do którego dokładnie).

Nie jest to pierwsze moje znalezisko, jakie zasiliło zbiory muzeum. W zeszłym roku, w jednym z podbocheńskich lasów odnalazłem rzymskiego, srebrnego denara z wizerunkiem cesarza Marka Aureliusza – przekazał Wojciech Budzyn.

Wojciech Budzyn poszukiwaniami z użyciem wykrywaczy metali zajmuje się od kilku lat i stało się to już jego życiową pasją. Pochodzi z Bochni, obecnie mieszka w Brzesku, na co dzień jest farmaceutą, a po godzinach przeczesuje pola i lasy w poszukiwaniu skarbów. Podkreśla, że poszukuje zabytków legalnie, z wszystkimi koniecznymi pozwoleniami.

więcej u źródła: https://bochnianin.pl/66193/bransoleta-z-epoki-brazu-sprzed-ok-4-tys-lat-odkryta-w-poblizu-bochni/

Podziel się!