DD Włocławek: Sensacja archeologiczna na terenie Brześcia Kujawskiego. To pierwsze takie znalezisko w Polsce

Sensacja archeologiczna na terenie Brześcia Kujawskiego. To pierwsze takie znalezisko w Polsce

Od Poli Dec

Brzescy Poszukiwacze Historii znaleźli na terenie Brześcia Kujawskiego biżuterię pochodzącą z czasów rzymskich. Unikatowy, złoty sygnet to pierwsze takie znalezisko na terenie Polski. 

Stowarzyszenie „Brzescy Poszukiwacze Historii” pochwaliło się, że jego członkowie odnaleźli w okolicy Brześcia Kujawskiego (nie ujawniono dokładnego miejsca) „prawdziwy skarb”. Chodzi o cenne przedmioty pochodzące z czasów rzymskich.

Rzymski, złoty sygnet odkryty na terenie gminy Brześć Kujawski

Tak, tak, to nie są żarty. W gminie Brześć Kujawski natrafiliśmy na przedmioty związane z samymi Rzymianami. Co skrywał nasz mały skarb? Niesamowity sygnet ze szczerego złota!!!

– pochwalili się Brzescy Poszukiwacze Historii w mediach społecznościowych.

Jak zwracają uwagę członkowie stowarzyszenia, odnaleziony przez nich złoty sygnet, to pierwszy taki przedmiot odkryty na ziemiach polskich.

Jest on na tyle niezwykły, że może być jedynym jak dotąd odkrytym takim sygnetem na terenie naszego kraju. Sygnet ten jest olbrzymią sensacją i nawet specjaliści od Ludności Rzymskiej stwierdzili że sygnet jest niezwykły i unikatowy. Należał on zapewne do kogoś bardzo wysoko postawionego w tych czasach

– wyjaśniają Brzescy Poszukiwacze Historii.

W pobliżu miejsca odnalezienia sygnetu wykrywaczem metali znaleziono także kolejne przedmioty z czasów rzymskich – dwie fibule służące do spinania szat oraz monetę – srebrnego denara z II wieku n.e.

Gdzie trafi skarb znaleziony przez Brzeskich Poszukiwaczy Historii?

– Każde z odnalezionych przedmiotów znajdą się najprawdopodobniej w jednym z muzeów we Włocławku – informują członkowie stowarzyszenia.

źródło: https://ddwloclawek.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/575_brzesc-kujawski/53682_sensacja-archeologiczna-w-brzesciu-kujawskim-pierwsze-takie-znalezisko-w-polsce-.html

 

 

Podziel się!