Interia: Odkrycie w Czechach. Miejsce starsze od Stonehenge i piramid w Gizie

Odkrycie w Czechach. Miejsce starsze od Stonehenge i piramid w Gizie

Na obrzeżach Pragi archeolodzy odkryli krąg, który jest unikalnym obiektem z epoki kamienia. Jest starszy od innych europejskich kręgów i egipskich piramid. Odkrycia samego kręgu dokonano już 40 lat temu, ale dopiero teraz ustalono jego prawidłowy, sensacyjny, wiek!

Monumentalny obiekt z epoki kamienia, nazwany kręgiem, jest od lipca badany przez czeskich archeologów, o czym niedawno poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk. Obiekt liczący 7 tys. lat jest wyjątkowo dobrze zachowany. Odkrycia dokonano w jednej z praskich dzielnic – Vinoř, zlokalizowanej w północno-zachodnim obrębie miasta.

Wygląd i wiek kręgu

Cała konstrukcja została wybudowana na planie koła o średnicy 55 m. Składa się z jednego dużego rowu w kształcie okręgu i trzech okrągłych zagłębień wewnątrz. Do środka prowadzą trzy wejścia zorientowane na północ, południowy-wschód i południowy-zachód.

Z ustaleń archeologów wynika, że wewnątrz znajdowała się konstrukcja palowa zakotwiczona w rowach i otoczona była przez jeden do czerech rowów. Prawdopodobnie wcześniej konstrukcję otaczał również jeden lub kilka wałów usypanych z urobku.

– W większości przypadków znajdują się tylko resztki rowu lub nawet kilka rowów, które pierwotnie otaczały drewnianą konstrukcję wewnątrz centralnej części rondla. Zachowane trzy wyżłobienia są dla nas w dużej mierze zaskoczeniem, ponieważ pierwotny teren zmienił się znacząco w ciągu ostatnich siedmiu tysięcy lat – podkreśla archeolog.

W Europie odkryto dotychczas około 200 kręgów, ogromnych konstrukcji o średnicy od 30 do 220 m. Wszystkie zbadane dotąd kręgi datuje się zgodnie z metodą radiowęglową na 4850-4600 r. p.n.e. Ten odkryty w Pradze, mając około 6900 lat jest więc nie tylko starszy od innych obiektów na terenie Europy (najstarsza część Stonehenge ma niecałe 5 tys. lat), ale także egipskich piramid w Gizie (ich wiek to około 4,5 tys. lat).

Przeznaczenie obiektu

Kilka tysięcy lat temu, podczas epoki neolitu, lokalna społeczność rolnicza mogła gromadzić się wewnątrz obiektu. Prawdziwe przeznaczenie nie zostało jednak jeszcze poznane. Dopiero całkowite odsłonięcie kręgu i szczegółowe badania być może pozwolą uzyskać odpowiedź na pytanie o jego przeznaczeniu.

– Szacuję, że dojdziemy do około 90% całkowitej powierzchni, to niezwykła szansa dla archeologii. W Europie odkryto w ten sposób zaledwie około dziesięciu kręgów – wyjaśnia Jaroslav Řídký z Praskiego Instytutu Archeologii Akademii Nauk Republiki Czeskiej, który od dawna zajmuje się tematem kręgów.

Odkrycie sprzed kilkudziesięciu lat

Krąg w Vinoř został odkryty w latach 80. podczas układania sieci gazowej i wodociągowej. Badania, które wówczas przeprowadzono, miały miejsce przy okazji jego zabezpieczania. W kolejnych latach prowadzono także pomiary geofizyczne w celu analizy ogólnego wyglądu konstrukcji oraz jego otoczenia. Dopiero niedawno archeolodzy rozpoczęli odsłanianie całej konstrukcji.

Czytaj więcej na https://geekweek.interia.pl/historia/news-odkrycie-w-czechach-miejsce-starsze-od-stonehenge-i-piramid-,nId,6301538#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Podziel się!