PAP: Wyjątkowe znalezisko w tatrzańskiej jaskini. Odkryto ślady po myśliwych sprzed kilkunastu tysięcy lat

Wyjątkowe znalezisko w tatrzańskiej jaskini

Od Poli Dec

Wyjątkowe znalezisko w tatrzańskiej jaskini. Odkryto ślady po myśliwych sprzed kilkunastu tysięcy lat

Ślady po działalności grupy myśliwych sprzed kilkunastu tysięcy lat, wyspecjalizowanych w polowaniach na koziorożce alpejskie, odkryła słowacko-polska ekspedycja badawcza w Jaskini nad Huczawą (Hučivá diera) w Tatrach Bielskich na Słowacji. – To, jak dotąd, jedyny punkt w Tatrach ze śladami osadnictwa człowieka paleolitycznego – powiedział prof. Paweł Valde-Nowak z UJ.

– Ślady pozostawiła ludność kultury magdaleńskiej, znana najlepiej z terenu Francji i Hiszpanii – przekazał prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Naukowiec poinformował, że na podstawie analiz izotopowych ustalono, że ludzie ci dotarli do Hučivej Diery w XIII tysiącleciu p.n.e. – Była to grupa myśliwych wyspecjalizowanych w polowaniach na koziorożce alpejskie, gatunek dziś w Tatrach nie reprezentowany. Znaleziono kilkaset ostrzy broni miotanej, kościane igły, fragment kamiennej lampki i wiele kości upolowanych zwierząt. Zalegały one w resztkach dużego ogniska – dodał naukowiec.

Podczas wcześniejszych sezonów badawczych w jaskini Hučivá diera, powyżej zabytków z końca epoki lodowcowej, słowacko-polski zespół znalazł również XV i XVI-wieczne fragmenty glinianych naczyń, a także monety z czasów II wojny światowej.

Wykopaliska w Tatrach

Prof. Valde-Nowak przekazał wcześniej, że naukowcy od XIX w. poszukiwali śladów po pobycie pradziejowego człowieka w tatrzańskich jaskiniach; dotąd bezskutecznie. Typowano na przykład jaskinię Magury w Tatrach Polskich, ale wykopaliska przeprowadzone w niej jeszcze przed II wojną światową nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

W pracach terenowych w Jaskini nad Huczawą brali udział paleozoolodzy, geolodzy, sedymentolodzy, archeobotanicy i paleogenetycy i członkowie Koła Naukowego Studentów Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeszcze w tym sezonie badania przeniosą się na polską stronę Tatr – zapowiedzieli badacze.

Projekt realizowany jest przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Archeologii Słowackiej Akademii Nauk. Prace finansuje Narodowe Centrum Nauki.

https://polskieradio24.pl/5/1223/artykul/3017315,wyjatkowe-znalezisko-w-tatrzanskiej-jaskini-odkryto-slady-po-mysliwych-sprzed-kilkunastu-tysiecy-lat

Podziel się!