Zwiadowca historii: Wyjątkowy skarb ozdób z epoki brązu odkryty w Borach Tucholskich

Wyjątkowy skarb ozdób z epoki brązu odkryty w Borach Tucholskich

Od Poli Dec

Pasjonaci z wykrywaczami metali kolejny raz odkryli niezwykły skarb, który może liczyć nawet około 3 tysięcy lat. Odkrycia dokonano w lesie na pomorzu, a po jego zgłoszeniu… całość znalezionego depozytu zgodnie z sztuką wydobyli archeolodzy.

 

Można śmiało powiedzieć że sezon na skarby rozpoczął się na całego, od wiosny nie milkną echa o kolejnych odkryciach dokonywanych na terenie całego kraju. Tym razem swoim odkryciem w lesie na terenie Borów Tucholskich pochwaliło się Międzywojewódzkie Stowarzyszenie Detektorystyczno-Eksploracyjne UNIA. Pasjonaci natrafili na nienaruszony skarb z epoki brązu, który po zgłoszeniu zadokumentowali i w całości wydobyli archeolodzy zachowując przy tym kontekst.

Musimy się cofnąć jednak trochę w czasie i powrócić do dnia 09.04.2022 roku. To właśnie tego dnia podczas poszukiwań w Borach Tucholskich wraz z zaproszonymi gośćmi członek stow. UNIA Krzysztof Szulc dokonał wspaniałego odkrycia zabytków archeologicznych.

Pasjonaci relacjonują jak wyglądał przebieg wydarzeń i samo zgłoszenie tego odkrycia: „Krzysztof po odkryciu znaleziska zachował się bardzo odpowiedzialnie, niezwłocznie powiadomił kierownika poszukiwań Macieja Malewicza, nie podjął przedmiotów „z dołka”, za co należą się ogromne podziękowania. Maciej z kolei zachował „zimną krew”, wraz z pozostałymi Członkami Naszego Stowarzyszenia zabezpieczył „znalezisko” i od razu wysłał wiadomość email do odpowiedniego WUOZ (mimo soboty – dnia wolnego od pracy), a już 11.04.2022 bez zbędnej zwłoki dokonał kolejnego zgłoszenia telefonicznie. Tego samego dnia pracownik WOUZ Gdańsk wraz z archeologiem przybyli we wskazane miejsce i przy pomocy Naszych Członków podjęli z największą starannością odkryty depozyt, zabezpieczyli w odpowiedni sposób.” – przekazał Artur Kwaśniewski, prezes MSDP UNIA

Czym dokładnie są odkryte przedmioty z brązu? Jest to intencjonalny depozyt ozdób końskich datowanych na V okres epoki brązu to jest 900 – 700 p.n.e. Takiego rodzaju depozyty sprzed naszej ery raczej rzadko są zgłaszane i eksplorowane od początku przez archeologów. Często bowiem są to przypadkowe odkrycia amatorów, którzy nie znając znaczenia kontekstu często w emocjach podejmowali sami cały depozyt. Świadomość wśród poszukiwaczy jednak rośnie z roku na rok, a przykładem może być inny taki depozyt ozdób końskich również znaleziony przez pasjonata i zgłoszony oraz wydobyty przez naukowców, który obecnie można oglądać w muzeum w Sanoku.

Skarb, gdyż tak trzeba to nazwać, został przekazany w depozyt do pobliskiego Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, gdzie ma zostać poddany kompleksowej konserwacji i ostatecznie zasili tamtejszą ekspozycję stałą. Poniżej fotorelacja z wydobycia ozdób.

Galeria  u źródła: https://www.zwiadowcahistorii.pl/wyjatkowy-skarb-ozdob-z-epoki-brazu-odkryty-w-borach-tucholskich/

Podziel się!