Echo dnia: Cmentarz z czasów Imperium Rzymskiego w Kazimierzy Wielkiej!

Cmentarz z czasów Imperium Rzymskiego w Kazimierzy Wielkiej!

Od Poli Dec

Cmentarz z czasów Imperium Rzymskiego w Kazimierzy Wielkiej! Archeolodzy są zaskoczeni obfitością niezwykłych odkryć

Kazimierza Wielka żyje obecnie nie tylko uzdrowiskowymi ambicjami gminy i budową pierwszego w Polsce całorocznego basenu siarczkowego, ale także prowadzonymi w mieście pracami archeologicznymi, które wysoko stawiają Kazimierzę Wielką w rankingu ostatnich odkryć w Polsce. Zaskoczeni są sami archeolodzy, nie spodziewali się, że znajdą tu takie perełki.

Prace archeologiczne na tych terenach były prowadzone. Obecnie naukowcy znów zajmują się badaniami na zlecenie Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i już mogą się pochwalić wieloma znaleziskami. Dumni z nich są także włodarze gminy. Burmistrz Adam Bodzioch cieszy się z faktu, że mogą przyczynić się one do odtworzenia historii na przestrzeni dziejów i pozwalają nam sobie wyobrazić jak kiedyś żyli nasi przodkowie.

– Przyznaję, jesteśmy zaskoczeni skalą odkryć, tym bardziej, że znajdują się one również w miejscach, które nie były w ogóle przeznaczone do badań, nie były stanowiskami archeologicznymi. Prace prowadzimy na terenie przeznaczonym pod budowę bloku wielorodzinnego. Odkryliśmy cmentarz pochodzący z czasów Imperium Rzymskiego i zdziwieni jesteśmy tym, że zawiera on groby ze szkieletami kobiet, tak zwane groby szkieletowe. Jest to zdumiewające z tego względu, że w tamtym okresie tradycyjnym sposobem chowania zmarłych było palenie na stosie i składanie prochów w urnach w ziemi, bądź w jamach. Tutaj oprócz szkieletów w grobowcach jest ceramika i biżuteria pochodząca z zupełnie innych rejonów Polski. Takie ozdoby, typu bransolety wężowate znajdowano na Pomorzu i należały do kultury Gotów. Groby są też wyposażone w naczynia i ozdoby z brązu. Mamy więc do czynienia z zupełnie innym obrządkiem pogrzebowym. Niedaleko przyszłej inwestycji w parku znajduje się kopiec, najprawdopodobniej kurhan pradziejowy – wyjaśnia doktor habilitowany Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii, Zakładu Epoki Brązu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prowadzący badania.

W Kazimierzy Wielkiej archeolodzy znaleźli dużo ludzkich kości

Archeolog Marcin Przybyła tłumaczy, że wzgórze to było zamieszkiwane przez osoby pochodzące z różnych kultur i w różnych okresach czasu. – Najstarsze nasze znaleziska pochodzą z połowy IV tysiąclecia przed naszą erą i są związane z kulturą pucharów lejkowatych – informuje. – Zaskakuje duża ilość kości mogące być szczątkami obrońców, którzy przegrali na przykład oblężenie tej osady – mówi. – Podczas prowadzenia badań odkryliśmy także osadę z czasów kultury mierzanowickiej, z okresu epoki brązu. Może powstała na skutek migracji.

Archeolodzy pracujący w Kazimierzy Wielkiej natknęli się także na ozdobne, metalowe zapinki do spinania szat, okucia, czy sprzączki do pasa. Odkryli igły, noże, dzban i dwa puchary.

Kilka lat temu w miejskiej bibliotece w Kazimierzy Wielkiej bardzo ciekawy wykład na temat odkryć archeologicznych w tym mieście wygłosił doktor Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Prezentacja zatytułowana „W archeologicznym El Dorado” była poświęcona ogromnemu potencjałowi archeologicznemu ziemi kazimierskiej.
Dyrektor Górski podkreślił wówczas, że na terenie Ponidzia, znajduje się ponad trzydzieści stanowisk archeologicznych, z którego pochodzą wyjątkowe znaleziska. Należą do nich skarby wyrobów brązowych z Chruszczyny i Stawiszyn, kurhany w Miernowie, osady w Pełczyskach, osady rzymskie w Jakuszowicach i zespół cmentarny w Słonowicach – wymieniał. – To jest nietuzinkowa kopalnia zabytków i archeologiczne eldorado.

W Europie Środkowej rejon Kazimierzy Wielkiej i tutejsze lessy są niezwykle znane i cytowane na bazie prowadzonych tu badań. Doktor Jacek Górski podsumował, że to nie buraki i zboża powinny być wizytówką tego rejonu, tylko bogactwa archeologiczne.
Tak o odkryciach w Kazimierzy Wielkiej mówi doktor habilitowany Marcin Przybyła:

więcej a zwłaszcza video u źródła: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/cmentarz-z-czasow-imperium-rzymskiego-w-kazimierzy-wielkiej-archeolodzy-sa-zaskoczeni-obfitoscia-niezwyklych-odkryc-zdjecia/ga/c1-16086647/zd/54962121

Podziel się!