Głogów: Sensacyjne odkrycie na Biechowie. Archeolodzy znaleźli m.in. grób ciałopalny, urnę i pogięty miecz

Głogów: Sensacyjne odkrycie na Biechowie.

Od Poli Dec

Sensacyjne odkrycia na Biechowie. Tak, od kilku tygodni, w miejscu, gdzie wybudowana zostanie pierwsza hala, pracują archeolodzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

 

Jeszcze w styczniu zakończy się pierwszy etap badań archeologicznych, jakie prowadzone są na terenie budowy parku logistycznego Panattoni na Biechowie.

Panattoni Park to ogromna inwestycja. Na Biechowie, w Miejskiej Strefie Inwestycyjnej, powstaną dwie hale. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ

Od kilku tygodni w miejscu, gdzie wybudowana zostanie pierwsza hala, badania prowadzą archeolodzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

– To jest duże i ważne zadanie dla nas. Teren, na którym prowadzone są badania, jest niezwykle interesujący – twierdzi Zenon Hendel, kierownik Pracowni Archeologicznych Badań Terenowych w głogowskim muzeum.

Świadczyć o tym mogą ciekawe odkrycia.

– Znaleźliśmy między innymi grób ciałopalny z okresu lateńskiego: urnę, pogięty miecz, nóż, sprzączkę do pasa i dwie ostrogi – mówi Aleksander Dobrowolski, archeolog z głogowskiego muzeum.

Podczas badań odkryto również ślady z okresu neolitu, zawiązane z kulturami naddunajskimi.

– Natrafiliśmy także na pozostałości pieców, prawdopodobnie służących do wypalania ceramiki – informuje Aleksander Dobrowolski.

Jak podkreślają muzealni archeolodzy, odkrycia dokonane na terenie inwestycji dają szansę na poszerzenie wiedzy na temat ludów okresów minionych.

Źródło: MAH

źródło: https://glogow.naszemiasto.pl/glogow-sensacyjne-odkrycie-na-biechowie-archeolodzy/ar/c15-8628451

Podziel się!