Archeologiczny e-Atlas Małopolski

Archeologiczny e-Atlas Małopolski

 

od Poli Dec

To bardzo ciekawe materiały i wspaniała inicjatywa. Poniżej pokazuję wam zajawkę materiałów dotyczących Prądnika Czerwonego i Węgrzec, czyli północnej części Krakowa. Pisałem tutaj na blogu i o Świętym Wzgórzu Mora na Prądniku Czerwonym, przy ulicy Marchołta, gdzie powstał z inicjatywy Rady Dzielnicy i Młodych Prądniczan dla upamiętnienia tych faktów z czasów starożytnej słowiańszczyzny  oraz poaustriackiej Twierdzy Kraków Park Reduta. Góra Mora, leży bezpośrednio nad uwidocznionym miejscem odkrycia archeologicznego z epoki kultury mierzanowickiej (następczyni, kontynuatorki kultury ceramiki sznurowej). Inna wiadomość na naszym blogu była poświęcona Łysej Górze w Węgrzcach, a pisałem o tym w związku z obecnością Zoriana Dołęgi-Chodakowskiego, który na tę górę na prehistoryczną, pogańską przechadzkę zapraszał Samuela Bandtkiego. I tam jak się okazuje mamy odkrycie prehistoryczne, tym razem z czasów kultury ceramiki sznurowej właśnie.

Oczywiście wiele z tych miejsc znajdziecie w moich artykułach o Systemie Świętych Wzgórz w okolicach Krakowa, czy o Odwzorowaniu Krakowskim Oriona, Plejad i o Odciętej Nodze Skrzystego Byka / Tura.

 

 

 

 

O roli Wawelu i innych miejsc w ciągłości kulturowej Krakowa pisałem tutaj:

O trwałości niektórych tradycji w Krakowie sięgającej 40.000 i 5.500 lat p.n.e.! (Wstęp do studium ciągłości kulturowej Słowian Małopolskich)

 

O Wzgórzu Mora ( a przy okazji słowko ze wspominek o przywódcy hippisów krakowskich Psie – pośle PISu [ PIeS i PIS – dziwny zbieg okoliczności?], profesorze Ryszardzie Terleckim i o Korze Jackowskiej) tutaj:

Stary Park i Wzgórze Czerwonoprądnickie, czyli Wzgórze Mora-Morchołda

 

O Łysej Górze w Węgrzcach tutaj:

Węgrzce Kraków – naturalne wzgórze kultowe zwane Łysą Górą

 

Oczywiście cała ta inicjatywa znajduje się na razie w fazie zalążkowej , ale mam nadzieję będzie się dalej pięknie rozwijać.

więcej u źródła: https://archeologicznyatlas.pl/pl/katalog/faza-osadnicza/204

 

Cykl artykułów o Odciętej Nodze Skrzystego Byka / Tura tutaj:

9.9.1 – Odcięta Noga Skrzystego Byka/Tura – Kopce Krakowskie, koronny dowód działania Strażników Wiary Przyrodzonej Wielkiej Lechii przez tysiąclecia

Podziel się!