New Scientist: „Europejczycy mogli nosić makijaż w epoce kamienia”

Europejczycy mogli nosić makijaż w epoce kamienia

Nadesłał Artur Balcer: Witam p.Czesławie. Ciekawy artykuł: New Scientist 17 July 2021 No: 3343 „Europejczycy mogli nosić makijaż w epoce kamienia”

 

Fragment: „NIEKTÓRZY Europejczycy z późnej epoki kamienia mogli nosić środki do „makijażu” w miniaturowych butelkach, które zawieszali  na szyi lub w talii, już ponad 6000 lat temu. Naukowcy odkryli ślady składników, o których wiadomo, że są używane w preparatach kosmetycznych przez późniejsze cywilizacje, w małych butelkach odkrytych w Słowenii, datowanych na okres między 4350 a 4100 rokiem p.n.e. Odkrycie sugeruje, że kosmetyki na bazie ołowiu były prawdopodobnie używane w Europie ponad 2000 lat wcześniej niż poprzednio sądzono i ponad 1000 lat przed najwcześniejszymi dowodami ich stosowania w kulturach starożytnego Egiptu i Mezopotamii.”

Mój komentarz: Ta tak zwana późna epoka „kamienia” datowana tutaj w tym artykule w Europie na 4350 p.n.e. na terytorium obecnej Słowenii to okres już schyłkowy Kultury Vincza nad Dunajem, a jeśli chodzi o tę kulturę to trudno ją zaliczyć do „epoki kamienia” choćby ze względu na rozwiniętą metalurgię i rolnictwo. To jest kultura neolityczna i to mocno cywilizacyjnie do tego stopnia zaawansowana, że wytworzyła własny zapis (alfabet), który jest uznawany przez najnowsze prądy naukowe za fakt a nie za domysł oraz za źródło późniejszych alfabetów nie tylko europejskich. Była to kultura biorąc rzecz genetycznie i etnicznie Staroeuropejsko-Indoeuropejska czyli mieszana kultura, pod względem haplogrup genetycznych składającą się głównie z  Y-DNA hg I2+ R1a +R1b, a więc taka którą można uznawać za Proto-Słowiańską lub Proto Słowiano-Aryjską jak i podobne otaczające ją współczesne i późniejsze kultury (a nawet te wcześniejsze).

Napisano na ten temat wiele artykułów, które najnowsza wersja Wikipedii polskojęzycznej w kwestii alfabetu Vincza  usiłuje sprowadzić do rangi sensacyjnych spekulacji, podczas gdy autorami tych „spekulacji” są powazni naukowcy cieszący sie międzynarodowym uznaniem (odsyłam do hasła Kultura Vincza w Wikipedii). Jednakże nawet ta wybitnie osłabiająca znaczenie Kultury Vincza dla cywilizacji świata wersja musiała przyznać że jeśli „wersja iż jest to alfabet i pismo a nie protopismo okaże się prawdziwa, to będzie to najstarsze pismo świata. Powstało tam zresztą wiele „najstarszych” obiektów cywilizacji. Teraz dowiadujemy się z artykułu że również mamy tam najstarszą kulturę kosmetyczną stosującą środki do upiększania twarzy, która dała początek późniejszym tego rodzaju poczynaniom ludzkości.

Ale przecież  wiemy już o tym także z innych odkryć, jak choćby tych dotyczących „Wojowniczych Pięknisiów” opisanych w artykule autorstwa Macieja Bogdanowicza:

 

RudaWeb: Wojowniczy pięknisie

Poza tym o kulturze Vincza napisano już naprawdę bardzo dużo w ostatnich kilku latach, aby widzieć tę kulturę związaną ze Staroeuropejczykami i Słowiano-Ariami za faktyczne źródło cywilizacyjne dla świata:

OEC: Vinča warriors (Wojownicy Vincza)

Ewa Rawicz – Słowianie, najstarsza cywilizacja na świecie, cz.2

Благотин, град добрих људи – Blagotin gród dobrych ludzi (Vinczańska świątynia sprzed 8000 lat!)

Czy tablice Cywilizacji Naddunajskiej (kultury Vincza) to najstarsze pismo świata?

Zabytek kultury Vincza i próba jego odczytania

Amajlija iz Tartarije – Petko Nikolicia Viduszy „Perunowi zapisi” – Radivoje Pesić „Vinczansko pismo”

Vincza – Stare europejskie naddunajskie pismo – najprawdopodobniej pierwsze pismo Słowian

Ewa Rawicz – SŁOWIANIE, Najstarsze pismo – pismo kultury Vinca (część 4a)

infra.org.pl: Kultura Vinča (Archiwum 2013)

Mirt – zapomniana święta roślina

Mir RA, spadek po Słowianach na półwyspie Synaj i w kościele judeo-chrześcijańskim

Pierwszy kalendarz podręczny na świecie ma 8000 lat i pochodzi z Serbii

Podziel się!