Onet.pl: Polscy archeolodzy odnaleźli w Kutaisi starożytną osadę

Polscy archeolodzy odnaleźli w Kutaisi starożytną osadę

Podaję tę wiadomość, gdyż takie odkrycie musiało nastąpić jeśli przyjmie się za pewnik, że tzw Ludy Morza, albo Gór (Bharatu lub W-Haratu) przechodziły z ziem położonych na północ i zachód od wybrzeża Morza Czarnego ustanawiając kolejne królestwa (w tym np. Hetytów) w drodze na wschód i południe, od okresu mniej więcej 2500-2200 p.n.e.. Powinny się więc znaleźć w Gruzji w przyszłości jeszcze starsze zabytki archeologiczne.

Gruzińsko-polska ekspedycja archeologiczna odkryła na terenie miasta Kutaisi starożytną osadę, której początki sięgają XIII-XII wieku p.n.e. Odkrycia zmieniają postrzeganie historii Gruzji; wcześniej sądzono, że osada jest kilkaset lat młodsza. Ustalenia archeologów zostały zaprezentowane w czwartek podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji.

 

Dyrektor Polsko-Gruzińskiego Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego im. prof. S. Krukowskiego, prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, mówił dziennikarzom, że gruzińsko-polska ekspedycja archeologiczna odkryła na terenie Kutaisi starożytną osadę, której początki sięgają XIII-XII wieku p.n.e., a więc z czasów mitycznej wyprawy Argonautów do Kolchidy po złote runo.

Dzieje Kutaisi są o kilkaset lat starsze

„Do tej pory tradycyjnymi metodami była ustalona pewna chronologia, wskazywano takie lub inne daty początków państwa gruzińskiego na terenach zachodniej Gruzji. Natomiast ustalenia czynione przez badaczy w zespole interdyscyplinarnym nowymi metodami wskazują, że dzieje miasta Kutaisi są o kilkaset lat starsze i że te mityczne kontakty miały miejsce i były wcześniejsze, niż dotychczas sądzono” – mówił naukowiec.

 

więcej u źródła: https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/gruzja-polscy-archeolodzy-odnalezli-w-kutaisi-starozytna-osade/3w34t9c,07640b54

Podziel się!