Okiem Vrana: Ostroga – Ostręga – Zamek Ostrężyna, Ruskie Skały & Wizun

Ostroga – Ostręga – Zamek Ostrężyna, Ruskie Skały & Wizun

Jak już pisałem nie widzę gór na wschód na 51° równoleżniku, ale jest też na mapach wyżyna dość wybitna podobna do gór jest to wyżyna krakowsko-częstochowska, jak ustaliliśmy wcześniej w starożytności zwana Górami Smoczymi(Sarmackimi) lub Górami Nawarów z zamkami jaskiniowymi czyli Orlimi Gniazdami, które jak już wiemy są wejściami do tych zamków.

 

 

Kiedyś się tam w te góry, ze 30 lat temu sam wybrałem, więc mogą to potwierdzić, nie są to góry wysokie ale jest tam dużo różnic terenu ze 100m, teren mocno pofałdowany dużo dolin i górek, pojechałem tam by odnaleźć Ruską skałę Wizuna, oraz wielkie mogiły i kilometrowe groble jak mniemałem wały, opisane krótko w haśle Włodowice z „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”.

Ze trzy dni tam jeździłem spałem w samochodzie i usiłowałem coś znaleźć pasującego do tego opisu, ale jak obecnie wiadomo trzeba tam dużo ludzi oraz drogiego sprzętu do odgruzowania, by coś tam odkryć, dlatego trochę się rozczarowałem, bo wydawało się tam wszystko dość naturalne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruskie_Ska%C5%82y

Znalazłem Ruskie Skały ale nie wydawały mi się wejściem do jaskini czy góry Wizuna, dlatego uznałem, że to jednak Łysiec, popełniłem też duży błąd bo uwierzyłem oficjalnej „nauce”, że Orle Gniazda zbudował Kazimierz Wielki, więc w ogóle do żadnego z nich nie zajechałem.

„Grammatyk Saxo w księdze VI, na karcie 105:

Wielkiej chluby i sławy rycerz gladiator imieniem Wizin, w Ruskiej skale, która się Anafiel zwała, mieszkając; okoliczne prowincje, wszelkim pokrzywdzenia rodzajem uciemiężał.” […]

Anafiel- a-nafiel – nawiel – nawia – nawowie – nAwarowie. Ruska skała to raczej skała Rdzawców (Rudzielców) co nam się zapisało w nazwie Rdzawiec-Pollachius, więc Rus (rosusos) – greckie rous- łacińskie russeus „czerwonawy, rudawy„.

(Antowie i Sklaweni mówią jednym językiem, niesłychanie barbarzyńskim. A nawet i zewnętrznym wyglądem nie różnią się między sobą, wszyscy bowiem są rośli i niezwykle silni, a skóra ich i włosy nie są ani bardzo białe, ani płowe, ani nie przechodzą zdecydowanie w kolor ciemny, lecz wszyscy są rudawi.)

Znów taki szczegół zgadza się w tej historii Awarów z legendą Wizuna, chodzi o fakt gnębienia przez Awarów narodów, zabierania narodom złota i pieniędzy, podobnie czyni Wizun w granicznych prowincjach, to jest czarna legenda bo łupili Awarowie Bizancjum czy Franków z tego powodu biednych, byli też Awarowie gwarantami niepodległości Sasów, dopiero po upadku królestwa Awarów nad Dunajem doszło do podboju Sasów przez Franków, o czym mówi ostatni akapit.

więcej u źródła: https://vranovie.wordpress.com/2021/01/27/ostroga-ostrega-zamek-ostrezyna-ruskie-skaly-wizun/

Podziel się!