Kresy24.pl: Białoruś – Reżim ściga Polaków z Brześcia za „rozniecania waśni na tle narodowościowym”; 2.Łukaszenka atakuje: Dwóch polskich dyplomatów ma opuścić teren Białorusi w 48 godzin

Reżim ściga Polaków z Brześcia za „rozniecania waśni na tle narodowościowym”.

 

Na wydaleniu polskiego konsula z Brześcia się nie skończyło. Białoruski reżim potrzebował pretekstu, żeby uderzyć w Polaków z Białorusi, no to go znalazł.

Prokuratura w Brześciu wszczęła dochodzenie ws. „rozniecania waśni na tle narodowościowym”. To szykana wobec Polaków za zorganizowanie przez harcerzy w jednej ze szkół społecznych Brześcia akademii z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

„Ubrani w mundur polskiej organizacji harcerskiej młodzi ludzie śpiewali piosenki i recytowali wiersze ku chwale zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa, znanego pod pseudonimem Bury” – podała prokuratura w uzasadnieniu wszczęcia postępowania.

Ale „Bury” był dla władz tylko pretekstem, bo o nim na imprezie nie wspominano.

Białoruskim władzom nie w smak, że , szczególnie młodzi, czczą bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego na ziemiach obecnej Białorusi. Reżim nie uznaje, że Polacy są częścią białoruskiego społeczeństwa i mają prawo do własnej pamięci historycznej.

Akademię zorganizowali 28 lutego 2021 roku  Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu.

Jak poinformowało Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, podczas zostały przedstawione biogramy bohaterów oraz zaprezentowano twórczość Niezłomnych z Brześcia – wiersze członków Związku Obrońców Wolności – młodzieżowej antykomunistycznej organizacji, która działała w latach – 1949 na Polesiu. Podczas Akademii młodzież zaśpiewała także pieśni patriotyczne.
Andrzej Poczobut poinformował na Twitterze, że organizatorka uroczystości zdążyła wyjechać do Polski. Wczoraj białoruski za uznał konsula z Konsulatu Generalnego w Brześciu.

źródło: https://kresy24.pl/rezim-sciga-polakow-z-brzescia-za-rozniecania-wasni-na-tle-narodowosciowym-jest-juz-wniosek-prokuratora/

czytajcie też:

Poczobut o wydaleniu z Białorusi polskiego konsula: cel ciągle ten sam – rusyfikacja i chęć zrobienia z Polaków “Rosjan lepszej jakości”

 

2.Łukaszenka atakuje: Dwóch polskich dyplomatów ma opuścić teren Białorusi w 48 godzin

 

Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych poleciło dziś, by dwóch polskich dyplomatów – konsul generalny w Grodnie i konsul z tej samej placówki – w ciągu 48 godzin opuściło terytorium Białorusi. „Mińsk podjął decyzję o wydaleniu kolejnych dwóch Konsulów RP pracujących na Białorusi. Polska rezerwuje sobie prawo do adekwatnej odpowiedzi” – poinformował na Twitterze wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz.

Jak czytamy w komunikacie resortu, do MSZ wezwano w czwartek charge d’affaires polskiej ambasady w Mińsku Marcina Wojciechowskiego, któremu wręczono notę z poleceniem opuszczenia kraju przez dwóch dyplomatów.

Poszło o Żołnierzy Wyklętych

Prokurator w Brześciu wszczął wczoraj postępowanie karne w sprawie… „heroizacji przestępców wojennych” w związku z wydarzeniem zorganizowanym w pomieszczeniu, wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych – poinformowało w środę biuro prasowe prokuratury obwodu brzeskiego.

Według prokuratury 28 lutego w pomieszczeniu wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych i szkołę polską zorganizowano „nielegalną imprezę masową” z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży.

„Ubrani w narodowe mundury polskiej organizacji harcerskiej młodzi ludzie wykonywali pieśni i czytali wiersze wysławiające przestępców wojennych, w tym Romualda Rajsa, znanego pod pseudonimem „Bury””

– podała prokuratura.

We wtorek białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poleciło polskiemu konsulowi w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi opuścić Białoruś w związku z jego udziałem w tym wydarzeniu. W odpowiedzi Polska uznała w środę za persona non grata dyplomatę z ambasady republiki Białorusi w Warszawie.

Dotąd problemu nie było

Podsekretarz stanu w polskim MSZ Marcin Przydacz podkreślił, że 28 lutego konsul Timofiejuk wziął udział w spotkaniu z harcerzami, zorganizowanym przez legalnie działającą na terytorium Białorusi organizację Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zaznaczył, że podobna uroczystość była organizowana wielokrotnie w poprzednich latach.


Mińsk idzie na wojnę dyplomatyczną z Warszawą. Wszczyna postępowanie karne przeciwko Polakom

Według Przydacza decyzja o uznaniu za persona non grata polskiego konsula „nie mieści się w żaden sposób w interesie państwa białoruskiego”. Jak wskazał, decyzja ta wpłynie negatywnie na stan stosunków polsko-białoruskich, ale – jak podkreślił – na stan stosunków z władzami w Mińsku, nie ze społeczeństwem Białorusi. Przydacz podkreślił, że „Polska od lat wspiera niepodległość, suwerenność, podmiotowość Białorusi, a Mińsk takim działaniem trochę sam skazuje się na podporządkowanie interesom tych, którzy chcą budować swoją pozycję kosztem suwerenności państwa białoruskiego”.

https://niezalezna.pl/384865-lukaszenka-atakuje-dwoch-polskich-dyplomatow-ma-opuscic-teren-bialorusi-w-48-godzin

Podziel się!

    © Czesław Białczyński