4 Strefy Tajemnic: O kulturze Vincza i piśmie starszym niż sumeryjskie

O kulturze Vincza i piśmie starszym niż sumeryjskie

Powierzchownie bo syntetycznie, ale za to w miarę poprawnie, więc  warto obejrzeć, z poprawką na naszą głębszą dużo wiedzę, do zapoznania się z którą zachęcam. Wystarczy w Wyszukiwarce na stronie głównej wpisać słowo Vinca, a potem też Vincza oraz Wincza, a wyjdą dziesiątki artykułów szczegółowych a także przybliżających i naświetlających ten temat z różnych stron.  Jeden z linków wklejam na końcu artykułu tak dla przykładu, a propos pochodzenia cywilizacji Sumeru, o której tutaj także jest mowa.

 

https://www.youtube.com/watch?v=tlk9uBKaJp0

Kultura Vinca jest uważana za pierwszą proto-cywilizację na terytorium Europy. Występowała na terenie dzisiejszej Serbii, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Grecji. Kultura Vinca wzięła swoją nazwę od nazwy miejscowości, w pobliżu której odkryto pierwszy ślad tej kultury – wioskę Vinca pod Belgradem.
W 1961 roku rumuński archeolog N. Vlassa w siedmiogrodzkiej osadzie kultury Vinca-Turdash Terteria odkrył w jamie z ludzkimi kośćmi i antropomorficznymi figurkami trzy małe wypalone gliniane tabliczki ze znakami obrazkowymi przypominającymi starożytne sumeryjskie pismo piktograficzne z końca IV tysiąclecia pne. Niektórzy sugerowali, że znaki w Theterii powstały pod wpływem sumeryjskiego pisma i należy je interpretować właśnie w oparciu o pismo sumerów. Inni uważają że miejscowa ludność naśladowała pismo odwiedzających ich Sumerów. Ale jak później odkryli archeologowie pismo sumeryjskie powstało ponad 500 lat później, i to znaki z kultury Vinća były starsze. Dlatego trzecie założenie jest takie, że te inskrypcje stanowiły lokalny system pisma, który rozwinął się bardzo wcześnie i niezależnie bez zewnętrznych wpływów.
Na obszarze kultury zachowały się tysiące glinianych rzeźb, małych i dużych. Wiele figurek było interpretowanych jako wizerunki Ptasiej Bogini: badacze zauważyli, że figurki nie posiadały ust, a coś na wzór maski z dziobem.
Odkrywane figurki przedstawiają postacie w bardzo charakterystyczny sposób. Duże głowy, oczy w kształcie migdałów a także nietypowy kształt twarzy. Wyryte na nich wzory i inskrypcje nadają im unikalnego charakteru. Co dokładnie przedstawiały tajemnicze figurki?

 

Profesor Andis Kaulins: Starożytna Ceramika i wczesne kultury – Potwierdzenie pochodzenia cywilizacji Sumeru i Egiptu z Królestwa Północy

Podziel się!