Bielsko-Biała. Atrakcja dla fanów „Porwania Baltazara Gąbki”

Bielsko-Biała. Atrakcja dla fanów „Porwania Baltazara Gąbki”

Bohaterowie słynnej polskiej bajki animowanej pt. „Porwanie Baltazara Gąbki” doczekali się wiekopomnej chwili. Turyści będą mieli kolejny powód, by odwiedzać to miasto.
Tydzień temu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika (Bielsko-Biała Oficjalna Strona Urzędu Miejskiego, Fot: Paweł Sowa)

W środę, 3 grudnia, w centrum Bielska-Białej odsłonięto pomnik bohaterów kreskówki „Porwanie Baltazara Gąbki”. Atrakcja przedstawia główne postacie słynnej bajki: Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja, którzy stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego Baltazara Gąbki. Twórczynią projektu jest Lidia Sztwiertnia, bielska rzeźbiarka.

Podczas uroczystego odsłonięcia prezydent Bielska-Białej zapowiedział, że niebawem do rzeźbiarskiej kompozycji dołączy także szpieg z krainy Deszczowców, czyli tajemniczy Don Pedro, który śledził kucharza i smoka.

Szlak spacerowy „Bajkowe Bielsko-Biała”

Podobizny animowanych postaci z bajki „Porwanie Baltazara Gąbki” stanowią kolejny element szlaku spacerowego „Bajkowe Bielsko-Biała”. Jak dotąd znalazły się tam już pomniki Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamami. Bajki o tych bohaterach powstały w bielskim Studio Filmów Rysunkowych.

https://turystyka.wp.pl/bielsko-biala-atrakcja-dla-fanow-porwania-baltazara-gabki-6582275046242944a

Pomnik Smoka Wawelskiego w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]. A wraz z nim kucharz Bartolini i samochód ekspedycji

Pomnik Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja z serialu „Porwania Baltazara Gąbki” został odsłonięty w Bielsku-Białej w czwartek 3 grudnia. Nowa atrakcja miasta znajduje się na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego. Uciechą dla dzieci jest samochód bohaterów, do którego maluchy mogą wsiąść.

Bajkowe Bielsko-Biała, czyli szlak bajkowych postaci z bielskiej wytwórni Studia Filmów Rysunkowych, ma nowych bohaterów! W czwartek 3 grudnia przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego został odsłonięty pomnik przedstawiający Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja z „Porwania Baltazara Gąbki”. Jest szczególnie atrakcyjny dla dzieci, bo maluchy mogą wsiąść do samochodu Smoka. Tuż po odsłonięciu pomnika kilkoro dzieci skorzystało z tej okazji – frajdę mieli ich rodzice, którzy fotografowali swoje pociechy przy bohaterach serialu, który świetnie pamiętają ze swojego dzieciństwa.

Jestem bardzo zadowolony, że figura Bartłomieja Bartoliniego i Smoka Wawelskiego znalazła się na tym szlaku i doszlusowała do istniejących już postaci – przyznał obecny na wydarzeniu Tomasz Pagaczewski, syn Stanisława Pagaczewskiego, autora powieści „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Pomnik Smoka w Bielsku-Białej: Bartolini miał mieć inny herb

Serial „Porwanie Baltazara Gąbki” powstał właśnie na podstawie tej powieści. Został stworzony w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1969-1970 (13 odcinków). Autorem projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, jak i książkach był Alfred Ledwig, plastyk, scenarzysta, reżyser i współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych. Chcąc wykonać pomniki postaci nawiązujące do tego serialu konieczne było zdobycie zgody nie tylko autora projektów plastycznych wykorzystanych w filmach, ale i spadkobierców autora książki – Stanisława Pagaczewskiego.

Tomasz Pagaczewski wyznał, że jego ojciec pisząc w latach 60. ubiegłego stulecia tę powieść, miał sporo problemów z cenzurą. – W 1964 r. podczas pisania książki cenzor zażądał od ojca zmiany tekstu, bo nie mogła przejść postać niejakiego Pana Moczarka, jaka pojawiła się w powieści. Ojciec zupełnie nie wziął pod uwagę, że w 1964 r. Gomułka powołał gen. Moczara na stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Cenzor to wyłowił. Dlatego w książce nie ma Pana Moczarka, tylko Pan Mżawka – wyjaśniał syn pisarza.

[g]8028101[g]

Najciekawsze jednak, że kucharz Bartłomiej Bartolini wcale nie miał być kucharzem herbu Zielona Pietruszka! – Według cenzora książka musiała być poprawna politycznie i gospodarczo. A kto widział w latach 60. w sklepach mięsnych dobre zaopatrzenie? Kucharz Bartolini początkowo miał być herbu Dwa Widelce i Udziec Barani. Ale kto widział w 1965 roku udziec barani w sklepie mięsnym? Cenzura nakazała ojcu zmianę tego herbu, by nie drażnić społeczeństwa pustymi sklepami. Cenzor nakazał zmienić herb mięsny na herb jarzynowy, bo marchwi i kapusty w krakowskich sklepach było pełno – dodał Tomasz Pagaczewski.

Porwanie Baltazara Gąbki w Bielsku-Białej po… godzinach

Zdzisław Kudła, reżyser, były dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, przypomniał, że pomysł sfilmowania powieści zaproponował w 1968 r. Leszek Mech, scenarzysta, wieloletni współpracownik bielskiej wytwórni.

https://bielskobiala.naszemiasto.pl/pomnik-smoka-wawelskiego-w-bielsku-bialej-zdjecia-a-wraz-z/ar/c13-8028101

Pomnik bohaterów serialu „Porwanie Baltazara Gąbki” stanie na bajkowym szlaku

Na szlaku spacerowym Bajkowe Bielsko-Biała stoją pomniki postaci z filmów animowanych bielskiego Studia Filmów Rysunkowych – Reksio, Bolek i Lolek oraz Pampalini z hipopotamem. Niedługo na szlaku stanie kolejna rzeźba.

 

3 grudnia o godzinie 10 odsłonięta zostanie kolejna rzeźba na szlaku spacerowym Bajkowe Bielsko-Biała. Na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości placu Wojska Polskiego staną bohaterowie serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki” – Smok Wawelski i Bartłomiej Bartolini.

Wyprawa do Krainy Deszczowców

Popularna kreskówka oparta na powieści Stanisława Pagaczewskiego powstała w SFR w latach 1969-1970. Opowiada o przygodach słynnego badacza oraz autora wielu rozpraw naukowych z biologii, Baltazara Gąbki, który wyrusza do Krainy Deszczowców, by obserwować latające żaby. Książę Krak zaniepokojony długą nieobecnością naukowca organizuje wyprawę, w której skład wchodzą Smok Wawelski oraz nadworny kucharz, Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, wyruszają samochodem-amfibią. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, Don Pedro de Pommidore.  Powstało 13 odcinków serialu, każdy trwa 6 minut.

Uroczystość bez atrakcji dla dzieci

Wydział Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który wraz z Wydziałem Gospodarki Miejskiej realizuje projekt Bajkowe Bielsko-Biała, uzyskał wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie Alfreda Ledwiga – twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki i współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Z uwagi na sytuację epidemiczną program zaplanowanych na 3 grudnia uroczystości jest okrojony i będzie obejmował odsłonięcie rzeźby oraz wystąpienia osób związanych z powstaniem powieści i serialu, atrakcji dla dzieci tym razem nie będzie. Wydarzenie zostanie sfilmowane, a relacja filmowa będzie dostępna na oficjalnym kanale YouTube miasta.

Szlak będzie rozwijany o kolejne rzeźby. Kolejny pomnikiem, który ma się pojawić będzie pomnik Don Pedra, Szpiega z Krainy Deszczowców. Realizacja tej rzeźby jest na etapie projektu.

https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,26518072,pomnik-bohaterow-serialu-porwanie-baltazara-gabki-stanie-na.html

Podziel się!