„Trypole. Zapomniana cywilizacja starej Europy”; Trypolcy (ukraińskie filmy dokumentalne)

Trypole. Zapomniana cywilizacja starej Europy

 

Trypolskie miasto – gród wzorowany na okole i wsi okolnicy – opolu/pągu/pagu.

Terytorium Ukrainy w czasach Stożytności, pięć i pół tysiąca lat przed naszą erą. Na styku Dniepru, Południowego Bugu i Dniestru pojawia się lud, który wyróżnia się dużą znajomością rolnictwa, ma technikę budowania dwupiętrowych domów, zna kalendarz księżycowy, wierzy w trójwymiarowość świata i wielbi Wielką Boginię Matkę i Słońce.

Naród ten przez dwa i pół tysiąca lat będzie się pomyślnie rozwijał, poszerzając swoją przestrzeń życiową. A potem zniknie bez śladu.

Dzisiaj na temat zniknięcia tego ludu możemy już wyrazić zupełnie inne zdanie niż autorzy filmu, który został wyprodukowany przed rewolucją genetyczną z roku 2012 dowodzącą na podstawie haplogrup ciągłości zasiedlania Europy Środkowej i Wschodniej od Renu po Wołgę, od Atlantyku, Morza Północnego i Bałtyku po Morze Śródziemne i po Morze Kaspijskieprzez ludzi o tych samych co wcześniej haplogrupach Y-DNA, mt-DNA i au-DNA. od 10 000 lat p.n.e. aż do dzisiaj. CB

https://www.youtube.com/watch?v=IO_CQy9j6oA

Niestety kto nie zna języka ukraińskiego temu niewiele przyjdzie z napisów automatycznych po polsku – strasznie dużo wciąż w tych tłumaczeniach błędów. Można też włączyć napisy rosyjskie ale trzeba biegle władać cyrylicą.

https://www.youtube.com/watch?v=88EvTYGXjoQ

Podziel się!