Zwiadowca Historii – Bartłomiej Stój: Sensacyjna miedziana siekierka sprzed 6 tys. lat odkryta w Świętokrzyskim

Sensacyjna miedziana siekierka sprzed 6 tys. lat odkryta w Świętokrzyskim

Niezwykle rzadka, miedziana siekierka z epoki neolitu została znaleziona przez poszukiwacza z Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej. Odkrycia dokonano w trakcie poszukiwań wykrywaczem metali na pozwoleniu od WKZ.

 

Po wstępnym przebadaniu Wojewódzki Konserwator Zabytków w Sandomierzu stwierdził że siekierka jest naprawdę wyjątkowa. Wbrew pozorom nie jest epoki brązu – a z znacznie starszej epoki neolitu. Nie została też wykonana jak większość podobnych siekierek z brązu – jest to siekierka miedziana!

Została ona wydatowana na środkowy neolit, dokładnie 2 połowa IV tysiąclecia przed naszą erą. Jak podejrzewają naukowcy jest to import z terenów Alp Wschodnich – obecne południowe Niemcy i Austria, lub zachodnia część Kotliny Karpackiej – czyli teren obecnych zachodnich Węgier.

„Na naszych terenach takie siekierki trafiały głównie do ludności pucharów lejkowatych, być może właśnie na tych siekierkach wzorowane są całkowicie gładzone płaskie siekierki z krzemienia pasiastego wytwarzane przez ludność kultury amfor kulistych.” – powiedział archeolog dr hab. Marek Florek

więcej  u źródła: https://www.zwiadowcahistorii.pl/sensacyjna-miedziana-siekierka-sprzed-6-tys-lat-odkryta-w-swietokrzyskim/

Podziel się!