Szczecinek.org: Słowińcë / Słowińcy – film dokumentalny; 2. Słowińcy – Zatrzymać Czas – wystawa w Klukach (młodym ku pamięci o PRL); 3. Niezwykłe biografie: Słowińcy 1992

Słowińcë / Słowińcy – film dokumentalny

 

„Kiedy Armia Czerwona spaliła zajęty bez walki Koszalin (Köslin) wydawało się, że już nic gorszego nie może się zdarzyć. A jednak…”

Film dokumentalny przedstawiający losy Pomorzan, w tym przypadku konkretnie Słowińców. Zamieszkiwali oni (dzisiaj już nieliczni) okolice jezior Gardno i Łebsko (m.in. wsie Smołdzino i Kluki). Zawiła historia Pomorza sprawiła, że ta nikomu nie wadząca grupa ludności miała bardzo ciężki los. Dla Niemców byli oni Wendami czy też Polakami poddawani silnej germanizacji a po II Wojnie Światowej dla Polaków byli oni Niemcami. Większość wprost lub pośrednio została zmuszona do wyjazdu ze swoich odwiecznych ziem.

https://www.youtube.com/watch?v=ZGfjCVx_sWg

2.

https://www.youtube.com/watch?v=J5D1ZvFyyPk

Czarno białe fotografie, a nich miejsca, które już nigdy nie będą takie same. I ludzie dla których te miejsca na zawsze pozostaną sentymentalną krainą dzieciństwa i młodości. Ludzie, których już nie ma i ci, którzy zostali lub wracają by wspominać.

 

3.

https://www.youtube.com/watch?v=y24-9MOt9N4

 

Podziel się!