Bielsko Biała: Smok Wawelski i kucharz herbu Zielona Pietruszka. Jaka piękna rzeźba, mamma mia!

Smok Wawelski i kucharz herbu Zielona Pietruszka. Jaka piękna rzeźba, mamma mia!

nadesłał Unicorn

Prawdopodobnie na początku przyszłego roku w okolicach placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej odsłonięta zostanie rzeźba Smoka Wawelskiego z Bartolinim, bohaterów kultowej bielskiej kreskówki Porwanie Baltazara Gąbki. Magistrat uzyskał już wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich.

 

Miasto rozwija szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała, którego główne punkty wytyczają pomniki bohaterów kreskówek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Gotowy jest model kolejnej kompozycji rzeźbiarskiej z brązu, tym razem nawiązującej do serialu animowanego Porwanie Baltazara Gąbki.

Bohaterowie opartej na powieści Stanisława Pagaczewskiego kreskówki, która powstała w latach 70. ub. wieku – Smok Wawelski oraz kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka – stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu uczonego Baltazara Gąbki. Model kompozycji w skali ok. 1:6 wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Na jego podstawie powstanie rzeźba o wymiarach zbliżonych do już istniejących postaci zdobiących Bielsko-Białą – Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem.

Miasto prowadzi obecnie formalności umożliwiające zawarcie umów na realizację tej kompozycji. Uzyskało już wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki Alfreda Ledwiga – współzałożyciela SFR oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Smok Wawelski z Bartolinim staną na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej. Odsłonięcie rzeźby nastąpi prawdopodobnie na początku roku 2021.

bb

Foto: UM Bielsko-Biała

źródło: http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/42832/smok-wawelski-i-kucharz-herbu-zielona-pietruszka-jaka-piekna-rzezba-mamma-mia

Podziel się!