ki24.info: Łukasz Oliwkowski – Groby olbrzymów za obwodnicą Inowrocławia

Groby olbrzymów za obwodnicą

Dziwnie kładło się tu słońce w czasie przesilenia. Są zorientowane na osi wschód-zachód. Nikt wcześniej nie widział ich w całej okazałości. Tego typu ślady są najstarszymi znakami cywilizacji w Polsce. Jednocześnie ukrywają najważniejsze osoby najstarszych Kujaw.

Mimo zawieszenia lekcji faza projektu humanistycznego w III LO wchodzi w etap końcowy. Tutaj istnieje zagrożenie zarażenia, ale – pasją.  Wszystko odbywa się on-line. Z uwagi na okoliczności postanowiono ujawnić już szerokiemu odbiorcy jedną z tajemnic przeszłości, która zmotywowała do stworzenia dużego przedsięwzięcia edukacyjnego. Jego efektem była seria wykładów naukowców z UAM, UKW i PAN (prof. Jacek Woźny, dr Jakub Niebieszczański, doktorant Michał Jakubczak), patronatem naukowym przedsięwzięcie objął Wydział Archeologii UAM w Poznaniu. Już niedługo zakończona będzie praca nad książką pod tytułem „Trapezy i łzy. Kształty najdawniejszej historii powiatu inowrocławskiego” (red. dr Łukasz Oliwkowski), jedynym elementem, który musi zostać przełożony jest finał w Teatrze Miejskim połączony z wystawą i programem uczniowskim.

https://youtu.be/amIXShxHdkU

Film prezentuje grobowce megalityczne zlokalizowane na polu tuż obok inowrocławskiej obwodnicy. Rozmiary megalitów – mających ponad 5500 lat – imponują i być może są największymi tego typu obiektami w Polsce. Książka, która już niedługo się ukaże (być może, z uwagi na brak spotkania promocyjnego, na początku w formie e-booka) jest szerokim uzupełnieniem wiedzy na temat tajemniczych konstrukcji – grobowców kujawskich. Ważnym kontekstem są także osiedla tzw. długich domów sprzed tysięcy lat. Szeroka popularyzacja tematu jest konieczna – megality narażone są na duży uszczerbek lub nawet całkowite zniszczenie.

Projekt łączy wiele dziedzin humanistycznych – literaturę, historię, archeologię, filozofię, a w szczególnym stopniu antropologię. Pozwala na rozwinięcie niezwykłej perspektywy, nie tylko dotyczącej neolitu, ale w ogóle wiedzy o kulturze i człowieku. Honorowy patronat sprawuje Starosta Inowrocławski – Wiesława Pawłowska. W projekcie uczestniczy również wójt gminy Inowrocław – Tadeusz Kacprzak. Ujęcia z drona przygotował Bartłomiej Sobczak, a muzykę Ruin Designer (Maciej Zamczała, Marcin Tomczak).

więcej u źródła: https://ki24.info/pl/644_felietony/15650_oliwkowski-groby-olbrzymow-za-obwodnica.html#

Podziel się!