Piotr Pioterczak: Zagraniczna dokumentacja Lechii i pocztu królów Lechii.

Zagraniczna dokumentacja Lechii i pocztu królów Lechii.

Pod artykułem  Tajne Archiwum Watykańskie: Poczet królów Lechii udokumentowany przez niemieckiego zaborcę w 1864 roku! A Ty, Lechito, śpij dalej…    pan Piotr Pioterczak napisał co następuje:

„To nie jest jedyna „wzmianka” o założeniu Polski (Polechii, Polachii) w roku 550.
Mam nadzieję że na tej stronie internetowej wchodzą linki, bo mam zamiar zaaplikować trochę dowodów:

Co więcej w swoim komentarzu pan Piotr ofiarował ze swojej strony wszystkim zainteresowanym dostęp do innych interesujących zasobów bibliotecznych. Zaproponowałem, że zrobię z tego osobny artykuł, bo komentarz tonie w gąszczu, a artykuł zawsze można będzie znaleźć wyszukiwarką bloga. Otrzymałem zgodę na stronie www.historum.com, gdzie Autor wpisów posługuje się nickiem Pavulon i gdzie zamieszcza wiele innych ważnych linków do tego tematu:(https://historum.com/threads/the-falsity-of-the-lechina-empire.122310/page-2)

In Polish:
Wyrażam zgodę panu Czesławowi Białczyńskiemu na korzystanie z moich komentarzy, zamieszczonych przeze mnie linków i treści komentarzy.
Może jednak jest nadzieja że kiedyś moje dzieci będą uczyły się w swoim kraju o tym co w innych krajach jest jawne i jawnie publikowane.

Uwaga na odnośniki (linki) do wyżej wymienionych kronik, ksiąg i chronologii – lubią po prostu zniknąć jak już to miało nie raz miejsce.

In English:
I agree to Mr. Czesław Białczyński to use my comments, links and comments.
Maybe, however, there is hope that someday my children will learn in their country about what is open and publicly published in other countries.

Watch out for links to the aforementioned chronicles, books and chronologies – they just like to disappear once it has happened more than once.

Niniejszym czynię to na co otrzymałem zgodę. Chciałbym jednak podzielić zdziwienie Autora wyrażone w ostatnim akapicie jego tekstu na Historum.com, jak także podzielić się z wami moim zdziwieniem. Jak to jest możliwe, że oficjalnie podaje się to wszystko zagranicą, jako przedpiastowską historię Lechii/Polski, a w Polsce nie wspomina się o tym nawet jednym zdaniem w podręcznikach historii do szkół podstawowych???

Nie mówię już o tym, że należałoby tych królów wymienić po kolei wraz z podaniem dat ich panowania oraz krótkimi notkami, choćby takimi, jakie znajdujemy w niżej przedstawionych linkach. Dla świadomości naszych polskich korzeni nie ma znaczenia bowiem, że daty są niepewne i informacje niezbyt dokładne, budzące różne wątpliwości i spory w kręgach specjalistów. Brytyjscy historycy uznają posiadane wiadomości o Lechii i o przedpiastowskich królach Lechii za wystarczająco wiarygodne, aby je umieścić w poważnych publikacjach i chronologiach. Z jakiego powodu polscy historycy nie przekazują tej wiedzy młodym Polakom i wciąż uporczywie kwestionują istnienie Lechii jako państwa od 550 roku n.e. do czasów Mieszka I Piasta?

Są bardziej „cesarscy” niż sam „cesarz” – czyli nauka i chronologie brytyjskie?

 

A więc na początek trochę dowodów:

Komentarz i wpis 1 pana Piotra Pioterczaka

„To nie jest jedyna „wzmianka” o założeniu Polski (Polechii, Polachii) w roku 550.
Mam nadzieję że na tej stronie internetowej wchodzą linki, bo mam zamiar zaaplikować trochę dowodów:

1. Royal Genealogies, Or the Genealogical Tables of Emperors.
Proszę sprawdzić stronę 406:
https://books.google.pl/books?id=yrqeY839bMwC&pg=PA406&lpg=PA406&dq=lechus+poland+king+550&source=bl&ots=KxI5qE5jst&sig=ACfU3U1OgRixSIHtQNtE0i-qXsofHV7JTg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiuv8HihcfnAhXDjqQKHeFoCEcQ6AEwEnoECAQQAQ#v=onepage&q=lechus%20poland%20king%20550&f=false

 

 

2. Historical Conversations for Young Persons: Containing.
Proszę sprawdzić sobie stronę 164:
https://books.google.pl/books?id=OMYNAAAAQAAJ&pg=PA164&lpg=PA164&dq=lechus+poland+king+550&source=bl&ots=ztim8WPrVk&sig=ACfU3U1ii9yDWcX-vT0PfLZE0G0jHrqtAQ&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiuv8HihcfnAhXDjqQKHeFoCEcQ6AEwEXoECAIQAQ#v=onepage&q=lechus%20poland%20king%20550&f=false

 

3. The Annals of Europe, Or Regal Register.
Proszę sprawdzić sobie stronę 166:
https://books.google.pl/books?id=ep5XAAAAcAAJ&pg=PA166&lpg=PA166&dq=lechus+poland+king+550&source=bl&ots=TGwPSzb5mf&sig=ACfU3U2e5EB7Hw-bwB4bLncfIdQ8G9lA-w&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiuv8HihcfnAhXDjqQKHeFoCEcQ6AEwEHoECAcQAQ#v=onepage&q=lechus%20poland%20king%20550&f=false

 

4. The Chronological Historian: Or, A Record Events.
Proszę sprawdzić sobie stronę 23:
https://books.google.pl/books?id=06JCAAAAYAAJ&pg=PA23&lpg=PA23&dq=lechus+poland+king+550&source=bl&ots=80LhIXyA6e&sig=ACfU3U38do7k0R4dVjFm1RMQPp4LSpQfYg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiuv8HihcfnAhXDjqQKHeFoCEcQ6AEwD3oECAkQAQ#v=onepage&q=lechus%20poland%20king%20550&f=false

 

I proszę sprawdzić sobie mój komentarz pod artykułem wypromowanym 4 razy z linku:
https://menway.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-yonaguni-zagadka-japonskiej-atlantydy,nId,4235216,nPack,2
To sporo wyjaśnia.

Znamy miejsce pochówku królów Lechii, niestety mamy też ustawę:
„Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 12 ustawy o ochronie zabytków poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia miejscowo właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.”
Od 2018 roku nieposiadanie takiego pozwolenia lub naruszanie warunków zapisanych w takim dokumencie podczas poszukiwania zabytków jest kwalifikowane jako przestępstwo (wcześniej było to wykroczenie). Art. 109c ustawy o ochronie zabytków stanowi: „Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” W przypadku, gdy zajdzie podejrzenie niszczenia stanowiska archeologicznego – sprawcy grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Więc ich zbadać nie da rady, chyba że wydarzy się cud (dosłownie).

Naród nie śpi, zadziwiające jak wielka jest wiedza „zwykłego” Polaka (mam na myśli osoby nie związanej z szajką archeologiczną lub kastą historyczną).

To co w wielu artykułach jest opisywane jako Wielka Lechia i jest opisywane przed 550r. być może jest Sarmacją lub innym propolskim tworem, jednak obecna Polska, Polechia, Polachia (jako że po Lechu) a wcześniejsza Lechia, Lachia lub Lakia powstała w 550r. Jednak co było przed 550r (Przedlechia, PrzedLachia, Przedlakia?) jak najbardziej popieram badać bo to także nasze dzieje. Naród nie mający przeszłości nie ma przyszłości, a do tego dopuścić nam nie wolno. Chwała Wielkiej Polsce.

Mam więcej skanów, odnośników do skarbnic bibliotecznych więc jeśli ktokolwiek byłby zainteresowany chętnie się podzielę. Pozdrawiam.

Zamieszczam ten wpis z ostatniego linku ponieważ zabrało mi trochę czasu nim do niego dotarłem i nie wiem jak długo będzie się tam znajdował widoczny na szczycie. oto on:

~Piotr Pioterczak

Proponuję przyjrzeć się Górze Łysiec, inaczej Łysej Górze, a konkretniej znajdującym się pod nią katakumbom. Mamy swój Egipt, mamy Egipt na swoim podwórku i nic z tym nie robimy. Proszę poszukać wiadomości i informacji na temat katakumb w górze Łysiec lub Łysej Górze. Z pewnością są starsze niż wszystko co w Polsce znaleziono i oszacowano dziejowo wg obecnych jak widać niepewnych schematów.”

Czytaj więcej na https://menway.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-yonaguni-zagadka-japonskiej-atlantydy,nId,4235216,nPack,3#comments4-1utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox”

Komentarz i wpis nr 2

Proponuję zapoznać się z linkiem do artykułu (mój nick Pavulon):
https://historum.com/threads/the-falsity-of-the-lechina-empire.122310/page-2
gdzie wymieniłem zagraniczne kroniki, chronologie i książki historyczne potwierdzające powstanie państwa Polskiego w 550 roku. Dla chętnych oczywiście. Na pytanie o moją zgodę (na artykuł – dopisek CB) – moja odpowiedź brzmi TAK, oczywiście trzeba o tym pisać i mówić. Pozdrawiam.

Komentarz  i wpis 3

Bardo proszę używać moich komentarzy zgodnie z ich treścią i zawartością, tych tutaj zamieszczonych jak i komentarzy z linku z https://historum.com/ który wyżej podałem. Chronologie które są podane są jasne i klarowne, logicznie układają się w całość dając logiczny i jasny obraz tego jak wyglądało powstanie Polski od 550 roku. Jest tam też sporo historii przeddziejowej Polski, wiele bardzo ważnych danych ale to zostawiam dla osoby czytającej (sam się zdziwiłem, więc nie chcę odbierać tego zdziwienia czytającemu). Kawał dobrej, prawdziwej historii której powinni uczyć w szkołach jakkolwiek by ona wyglądała.

Na koniec smaczek:
https://www.flickr.com/photos/travelgroupie/3454049466/
I pytanie ode mnie, dlaczego badając historię Polski – swojego kraju – trzeba sięgać do zagranicznych źródeł a nie można znaleźć tego u siebie?
Nie mogę zrozumieć jak daleko to wszystko zaszło.

Chwała Wielkiej Polsce.

 

Wpis z www.historum.com:
Hi.
On the Internet you can find (without any problems) data indicating the emergence of the state of Poland (Polachia, Polechia, Polska) as after King Lech – the founder of the state in 550.
These documents jointly state the date of establishment of the Polish state for 550 years.
Look please:1. Encyclopaedia Londinensis, Tom 21
Link: Encyclopaedia Londinensis2. Encyclopaedia Londinensis, Or, Universal Dictionary of Arts
Link: Encyclopaedia Londinensis, Or, Universal Dictionary of Arts, Sciences, and Literature3. The Chronological Historian: Or, A Record Events, Historical
Link: The Chronological Historian4. An universal history: from the earliest accounts to the present time, Tom 34
Link: An universal history5. Universal Historical Dictionary: Or, Explanation of the Names of (..)
Link: Universal Historical Dictionary6. Cosmography In Four Books: Containing The Chorography and History
Link: A Geographical Dictionary, Representing the Present and Ancient Names of All the Countries, Provinces, Remarkable Cities …7. The modern part of An universal history, from the earliest accounts
Link: The modern part of An universal history, from the earliest accounts to the present time8. Encyclopædia Britannica: Or, A Dictionary of Arts, Sciences, and …, Tom 15
Link: Encyclopædia Britannica9. The tablet of memory; or, The historian’s assistant
Link: The tablet of memory; or, The historian’s assistantIn the above-mentioned encyclopedias, chronicles and compendies, the date 550 is unequivocally regarded as the date of creation of Poland.
Poland owes its name to the first king – Lech.
Eager to learn quite a lot from these chronicles and the subject of pre-Poland is Poland before the 9th century.
Polechia – this is the real name of Poland, PO from Polish to English means AFTER, Lechia as after King Lech. After Lech, Polechia.
The nonsense that Mr Błaszk writes definitely deter the historical environment, in my humble opinion this is how it looks.Interestingly, Polish applications are taken into account:
Link: Kingdoms of Central Europe – PolandTo make it more interesting, there are also chronologies confirming the existence of Poland:
An Historical and Chronological Deduction of the Origin of Commerce
Link: An Historical and Chronological Deduction of the Origin of Commerce, from the Earlist Accounts to the Present Time. – London, A. Miller 1764

It is a pity that they do not teach us in Poland the history of the creation of the nation from its actual creation. I feel even more sorry that to learn anything about Poland before the 10th century I need to reach for foreign language articles (I am fortunate to speak, write and read (understandably, but I’m self-taught) in English, Finnish and Spanish). By the way, a lot of books in this topic have disappeared from Google Books, fortunately that I managed to download them to disk, print on chalk paper and solidly bind in beautiful covers. Thanks to this they have their honorable place in my library.

Tłumaczenie niezbędnej części tekstu:

Cześć.
W Internecie można znaleźć (bez żadnych problemów) dane wskazujące na powstanie państwa polskiego (Polachia, Polechia, Polska), jako po królu Lechu – który był założycielem państwa w 550 roku (państwa
Lechii – dopisek CB).
Dokumenty te wspólnie określają datę powstania państwa polskiego na 550 lat.
Proszę spojrzeć:

We wspomnianych encyklopediach, kronikach i kompendiach datę 550 jednoznacznie uważa się za datę powstania Polski.
Polska zawdzięcza swoją nazwę pierwszemu królowi – Lechowi.
Chętnie dużo się uczy z tych kronik, a tematem przedpolskiej jest Polska przed IX wiekiem.
Polechia – to prawdziwa nazwa Polski, PO z polskiego na angielski oznacza After, Lechia za Króla Lecha. Po Lechu  – Polechia.
Nonsensy, które pisze pan Bieszk, zdecydowanie odstraszają środowisko historyczne, moim skromnym zdaniem tak to wygląda.

Co ciekawe, brane są pod uwagę polskie aplikacje:

Link: Kingdoms of Central Europe – Poland

Aby było ciekawiej, istnieją również chronologie potwierdzające istnienie Polski:

An Historical and Chronological Deduction of the Origin of Commerce
Link: An Historical and Chronological Deduction of the Origin of Commerce, from the Earlist Accounts to the Present Time. – London, A. Miller 1764

Szkoda, że nie uczą nas w Polsce historii stworzenia narodu od jego faktycznego stworzenia. Jeszcze bardziej mi przykro, że aby dowiedzieć się czegoś o Polsce przed X wiekiem, muszę sięgać po artykuły w języku obcym (mam szczęście mówić, pisać i czytać (co zrozumiałe, ale jestem samoukiem) w języku angielskim, fińskim i hiszpańskim ). Nawiasem mówiąc, wiele książek na ten temat zniknęło z Google Books, na szczęście udało mi się pobrać je na dysk, wydrukować na papierze kredowym i solidnie oprawić w piękne okładki. Dzięki temu mają honorowe miejsce w mojej bibliotece. (tłumaczenie CB)

Linki do źródeł Łacińskich

W związku z sytuacją, iż w wywodzie pana Piotra padło zniekształcone nazwisko, które skojarzyłem z osobą pana Bieszka nawiązałem do tego faktu i z naszej rozmowy wynikła ciekawa konkluzja dotycząca chronologii od lat 550 do 960 oraz cała seria kolejnych linków do łacińskich źródeł piszących o Lechu i Lechii. Przytaczam więc tę część naszej rozmowy i linki poniżej:

Białczyński:

Rozumiem że w poniższym komentarzu chodzi o nazwisko Bieszk?

„In the above-mentioned encyclopedias, chronicles and compendies, the date 550 is unequivocally regarded as the date of creation of Poland.
Poland owes its name to the first king – Lech.
Eager to learn quite a lot from these chronicles and the subject of pre-Poland is Poland before the 9th century.
Polechia – this is the real name of Poland, PO from Polish to English means AFTER, Lechia as after King Lech. After Lech, Polechia.
The nonsense that Mr Błaszk writes definitely deter the historical environment, in my humble opinion this is how it looks.”

Tak to prostuję, na Bieszk.

Ale chciałbym zaznaczyć, że pan Bieszk oczywiście idzie dalej, sięgając do Ptolemeusza i Herodota oraz innych starych źródeł i być może nie wszędzie ma rację, ale w wielu wypadkach dzieje i dzieła kultury np. Wenetów-Wenedów, czy kultury Vincza możemy przypisać Słowianom. To nie zaczyna się od roku 550 n.e. ale zgodnie z twierdzeniami genetyków my Polacy jako potomkowie naszych ojców o tych samych haplogrupach Y-DNA jesteśmy obecni nad Dunajem, Morzem Czarnym i Wisłą od 5500 minimum lat.

To oczywiście zupełnie inna sprawa i inne spory historyczne, niż to co pan przedstawia a co jest dokumentem historycznym – kronikami, chociaż i Ptolemeusz i Herodot to zapisy wprost które były uznawane jeszcze w latach 80-tych XX wieku w Polsce w bardzo poważnych pracach naukowych jak choćby Słownik Starożytności Słowiańskich wydany przez Ossolineum i Instytut Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk.To od lat 90-tych XX wieku zaczęło się negowanie tych faktów w Polsce pod wpływem nauki NIEMIECKIEJ.

Piotr Pioterczak:

Panie Czesławie, w chronologii pana Bieszka a chronologiami wymienionym przeze mnie ze źródeł Polskich lub innych niż Polskie, między podawanymi datami licząc od 550r do czasów objęcia tronu przez Mieczysława I w (oficjalnie) 960 roku, nie ma spójności. Kiedyś dotarłem do wymienionych z imienia wojewodów Polski, i tak na przykład Krak II był wojewodą panującym w Krakowie (trzeciego Kraka nie było, sprawdzałem to wtedy z czystej ciekawości). Nie twierdzę że tak jest, ale i nie zaprzeczam że tak nie było, nikt nie spoił w jedną całość historii naszego kraju od 550r. Wiadomo, na początek trzeba oddzielić ziarno od plew – historyczne fakty pojawiające się i pasujące jeden do drugiego, od wplecionych w nie bajek jak ta na przykład ze smokiem (która to możliwe że jest „przenośnią” jak w przypadku Popiela i śmierci przez zagryzienie przez myszy – co ponoć tyczyło się zemsty wsi Myszki na Popielu za wyrządzone krzywdy – niestety nie mogę znaleźć linka do artykułu o tym). Chylę czoła za wkład pracy, czas na badania, fascynację i entuzjazm pana Bieszka, biorąc pod uwagę źródła z których korzystał i rzetelność która nim w ten czas prowadziła można spokojnie czerpać z jego książek wiedzę i zespoić ją z innymi chronologiami zarówno historycznie jak i w przedziale czasowym. Odnośnie przedziałów czasowych – nad wyraz widoczny jest fakt że ktoś przy tym „grzebał” albo… w ponad 1500 letnim przedziale czasowym który dzieli nas od tamtych wydarzeń ulegały one zmianom i próbom dopasowania ich do potrzeb kronikarza, skryby czy innej osoby chcącej zmienić w niej daty jednak – historie w niej po odsianiu bajek stają się spójne w wielu kronikach i to mogło by być punktem zaczepienia.

Sporo można znaleźć odnośnie wojewodów w łacińskich źródłach (jednak nie tyle ile by się przydało). Do co po niektórych bibliotek napisałem prośbę o re-upload ksiąg, z Austrii dla przykładu chciałem dwie ale niestety przyszła odmowa. Łaciną nie władam i tym razem starałem się używać translatora. Oto kilka przykładów:

1. Martini Hankii De Silesiorum Rebus Ab Anno Christi 550…
Link: https://books.google.pl/books?id=lvxFAAAAcAAJ&pg=PA46&lpg=PA46&dq=XII+PALATINI+LECH&source=bl&ots=wlMNtdxNk9&sig=ACfU3U02lO29swiGkjG0I1CWeql1pH3Vzw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiRhMecgcznAhWLfMAKHdSqA2s4ChDoATAGegQICBAB#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20LECH&f=false

2. De Silesiorum Rebus Ab Anno Christi 550. ad 1770…
Link: https://books.google.pl/books?id=P-JlAAAAcAAJ&pg=PA46&lpg=PA46&dq=XII+PALATINI+LECH&source=bl&ots=9nj3X1oQ0B&sig=ACfU3U2QrezYu1L3UbdPc0IDB8QI8vCmtw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiRhMecgcznAhWLfMAKHdSqA2s4ChDoATAFegQIChAB#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20LECH&f=false

3. Commentarius de interregnis in regno Poloniae…
Link: https://books.google.pl/books?id=DmMVAAAAQAAJ&pg=PP346&lpg=PP346&dq=XII+PALATINI+LECH&source=bl&ots=3iRJIywttt&sig=ACfU3U1qbXGJc_6pYm5_e3Tiqs-B1MJzuQ&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjPmLSWgcznAhVQdcAKHZrJAQ8Q6AEwAXoECAoQAQ#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20LECH&f=false

4. Gli elementi della storia ovvero Ciò che bisogna sapere della…
Link: https://books.google.pl/books?id=7mq3fTpjW6sC&pg=PA414&lpg=PA414&dq=XII+PALATINI+polonia&source=bl&ots=7NxUAyVhk5&sig=ACfU3U2tHh0DIEAAxu02PyxcUSBwU0SUDg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiHj5ihhcznAhXR4KQKHfnSDawQ6AEwAnoECAgQAQ#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20polonia&f=false

5. J. Pastorii … Florus Polonicus, seu Polonicæ Historiæ epitome nova, nunc…
Link: https://books.google.pl/books?id=xUloAAAAcAAJ&pg=PT7&lpg=PT7&dq=XII+PALATINI+polonia&source=bl&ots=hNmBPPZUjj&sig=ACfU3U2Sw_k6wrSqJj_QkumpqutOtZow9A&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiHj5ihhcznAhXR4KQKHfnSDawQ6AEwBHoECAYQAQ#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20polonia&f=false

6. Georgi Horni Arca Noae sive historia imperiorum er regnorum a condito orbe …
Link: https://books.google.pl/books?id=oaRrXe2HN9kC&pg=PA330&lpg=PA330&dq=XII+PALATINI+polonia&source=bl&ots=Lv1w8464qD&sig=ACfU3U1FnbQaogtaJLlZxSV8df8iA1zgLw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiHj5ihhcznAhXR4KQKHfnSDawQ6AEwCHoECAsQAQ#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20polonia&f=false

7. Orator Polonus, Primò aliquot Instructionibus de Comitijs, Legationibus …
Link: https://books.google.pl/books?id=o5_x7sNHpTAC&pg=PA821&lpg=PA821&dq=XII+PALATINI+Lechia&source=bl&ots=cSpOcZu9Yv&sig=ACfU3U2N6IsE5xG8mKRKcjtacTNSb4-2cw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwi70t2Jh8znAhXDzaQKHcx5A78Q6AEwAnoECAYQAQ#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20Lechia&f=false

8. Statuta synodalia dioecesis orthodoxae Kijoviensis: Publicata…
Link: https://books.google.pl/books?id=MZvo9LQajZIC&pg=PA618&lpg=PA618&dq=XII+PALATINI+Lechia&source=bl&ots=n7sGXZXVYe&sig=ACfU3U1QMjHH1wHiAMLojl4YYwlAUb07BQ&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwi70t2Jh8znAhXDzaQKHcx5A78Q6AEwB3oECAcQAQ#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20Lechia&f=false

9. Illustris viri Iacobi Augusti Thuani regii in sanctiore consistori
Link: https://books.google.pl/books?id=u58IupbSjKEC&pg=RA68-PA7&lpg=RA68-PA7&dq=XII+PALATINI+Lechia&source=bl&ots=m7ZCShgYYA&sig=ACfU3U0jQvi-3pf35kKPlAJ_oAPFx0erlg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiX_Y6Yh8znAhXDyqQKHfQFABk4ChDoATACegQICRAB#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20Lechia&f=false

10. Vitae regum polonorum elegiaco carmine descriptae
Link: https://books.google.pl/books?id=e2MTAAAAQAAJ&pg=PP13&lpg=PP13&dq=XII+PALATINI+Lechia&source=bl&ots=6zDl3zEwUu&sig=ACfU3U2Y0fRiuIBCITpwoxudLi3Ua2V3Ew&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiX_Y6Yh8znAhXDyqQKHfQFABk4ChDoATADegQIChAB#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20Lechia&f=false

TO NAPRAWDĘ JEST WARTE UWAGI
11 . POLONICAE HISTORIAE CORPVS: HOC EST, POLONICARVM RERVM LATINI recentiores …
Link: https://books.google.pl/books?id=6RFDG3Tkm_0C&pg=RA1-PA268&lpg=RA1-PA268&dq=XII+PALATINI+Lechia&source=bl&ots=gHnbADywpg&sig=ACfU3U0ipxT0zL0CvkgMRsJ8gbSzTCDuNA&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiX_Y6Yh8znAhXDyqQKHfQFABk4ChDoATABegQICxAB#v=onepage&q=XII%20PALATINI%20Lechia&f=false

W 90% (może trochę więcej) ksiąg Polska na arenie międzynarodowej (wtedy jako Lechia lub Lechici) pojawia się w 550 roku. Przed 550 nazywana jest Sarmacją lub Scytią. Lechią nazywana jest Polska po jej utworzeniu w 550 roku przez Lecha, pierwszego króla dzisiejszej Polski.
Czy wiadomo coś w temacie Theilung Polen, odnośnie w ilu egzemplarzach zostało wydane, gdzie zostało wydane i jakim nakładem? Brakuje stron, strona 2 i 3 nie istnieje. Być może są inne kopie. Pozdrawiam pana serdecznie.

Białczyński

Niestety nie są mi znane tego rodzaju szczegóły dotyczące Theilung Polen, ale może ktoś z czytelników bloga pomoże nam rozwiązać tę zagadkę.

Znalazłem to: http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=218722&from=pubindex&dirids=27&lp=308

Władcy Lechii i Lechia 550 – 958 są na str XXIII i XXIV

Puenta

Piotr Pioterczak:

Sukces!!!
Chyba mam książkę która z wielkim prawdopodobieństwem mogła posłużyć jako pierwowzór dla Theilung Polens. I nie brakuje żadnej kartki, jest w języku niemieckim, a czasy od 550r. do Mieczysława I potwierdza na więcej niż jednej (jak w przypadku TP w dodatku brakującej) stronie. Czarno na białym, niestety (dla mnie) po niemiecku, data wydania 1666 rok.

Polnisches Adler-Nest, Das ist: Kurtzgefaßte doch Außführliche Geschicht …
Od strony 157:
Link: https://books.google.pl/books?id=0y9ZAAAAcAAJ&pg=PA166&lpg=PA166&dq=Polnische+K%C3%B6nige+Lech&source=bl&ots=l_uqmqjCJV&sig=ACfU3U1rLGMpL3VBtpShMfMmygiHiIJc6w&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiF3fbOi83nAhXHzaQKHUJmD8Q4ChDoATAGegQICBAB#v=onepage&q=Polnische%20Lech&f=false

Dynastię Lechitów (i późniejsze) potwierdza również
Geschichte Polens von den ältesten Zeiten bis zur Revolution im Jahre …, Tom 1
Link: https://books.google.pl/books?id=LKVSAAAAcAAJ&pg=PA5&lpg=PA5&dq=Polnische+K%C3%B6nige+Lech&source=bl&ots=_KPbllhQdC&sig=ACfU3U1D_4BjHibOQw4w3ZewkZ8Ao9q_eQ&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjvzLT8is3nAhVG2KQKHXaDC1g4ChDoATAAegQIBhAB#v=onepage&q=Polnische%20K%C3%B6nige%20Lech&f=false

Coś ci Niemcy zbłądzili, faktem jest że przeczą obecnie temu co niegdyś potwierdzali – dokładnie jak pan pisał.
Ale zawdzięczamy im rozbiór Polski, rzeź II wojny światowej, więc myślę że oliwy do ognia dolałoby wzięcie pod uwagę faktu (bo to fakt), że niegdyś właśnie dzięki ich przodkom i otruciu przez Popiela i/lub saską księżniczkę (ciężko mi wychwycić jej imię w konkretnej książce ale pewny jestem że gdzieś je wyczytałem) wojewodów (lub książąt) prawie upadło całe państwo Polskie i tym samym dało początek dynastii Piastów.

Dziękuję serdecznie za link, jakość pierwsza klasa. Następna książeczka do mojej biblioteki.

 

 

Podziel się!