Racjonalista.pl: Sensacyjne odkrycie: obserwatorium astronomiczne sprzed 7 tys. lat pod Łysomicami

Sensacyjne odkrycie: obserwatorium astronomiczne sprzed 7 tys. lat pod Łysomicami

Mariusz Agnosiewicz w swoim krótkim wpisie o odkryciu w Łysomicach zwraca uwagę na ważny aspekt europejskich rondeli  jako obserwatoriów nie tylko wschodów i zachodów Słońca w związku z równonocami  i przesileniami , ale także jako obserwatoriów gwiazd, w tym szczególnie Syriusza i nawiązanie naszych europejskich rondeli-obwarów do konstrukcji ronedla Gobekli Tepe, czyli Świątyni Pępka Świata na Wzgórzu Brzucha. Polecam CB.

Niemiecka rekonstrukcja rondela w Gąsiecku (dzisiaj Goseck)

Sensacyjne odkrycie: obserwatorium astronomiczne sprzed 7 tys. lat pod Łysomicami

7 tys. lat temu na ziemiach polskich panowała kultura lendzielska (jako ciekawostkę można podać, że jej nazwa została utworzona od węgierskiego słowa „Lengyel”, które znaczy „polska”). Była ona kulturą panującą Europy Środkowej, obejmującą dzisiejsze państwa wyszehradzkie, Austrię i wschodnie Niemcy. Pozostawiła ona najstarsze w Europie monumentalne budowle zwane od swego kształtu rondelami. Najlepiej znaną tego rodzaju budowlą jest połabskie Obserwatorium Słoneczne w Goseck – dlatego, że Niemcy dbają o tego rodzaju obiekty, zrekonstruowali go i udostępnili zwiedzającym jako przykład prahistorycznego obserwatorium. W Polsce jeszcze tego nie doczekalismy, aczkolwiek też są u nas podobne obiekty.

Te prahistoryczne obserwatoria służyły także do celów jak najbardziej praktycznych, związane były z cyklami prac gospodarskich. Dlatego obserwatoria astronomiczne ściśle związane były z początkami rolnictwa. Jak podaje tygodnik Polityka, niektórzy badacze wiążą środkowoeuropejskie rondele z Göbekli Tepe – owa świątynia ma analogiczny kształt rondela, ustalono, jak podaje New Scientist, że była ona związana z obserwacjami Syriusza. Według niemieckich naukowców z Freie Universität Berlin, środkowoeuropejskie rondele związane były nie tylko z obserwacjami Słońca, ale i Syriusza.

 

 

Jaki konkretnie charakter mają polskie rondele, wciąż nie wiadomo, czekają bowiem na swoje przebadanie. Wiemy jednak, że tego rodzaju obiekty występują także w Polsce. Poniżej doniesienie o odkryciu pierwszych rondeli na wschód od Wisły. [Mariusz Agnosiewicz]

*

 

więcej u źródła: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,40435?fbclid=IwAR25s3EXTAH-iTe1BHDsqa4riNGWqrRKnUGfcPgP7O–blzlCjG32Ddt_jQ

Podziel się!