Marko Sapiołko: Tęczowa Raduha – Kolędnicza Gwiazda z Puszczy Białowieskiej

Tęczowa Raduha – Kolędnicza Gwiazda z Puszczy Białowieskiej

 

Otrzymałem taka oto wiadomość od pana Sapiołki:

Witam.Chciałbym tylko pochwalić się moim małym odkryciem. Przeglądając ostatnio książkę „Wycinanka Podlaska z okolic Bielska i Hajnówki” Wojciecha Kowalczuka i Cetery, natrafiłem na zdjęcie z okolic Narewki, przedstawiające gwiazdę kolędniczą z tęczą. Bardzo mnie to zaintrygowało .Więc spytałem się znajomej kustosz z Galerii Tamary Sołoniewicz w Narewce, pani Katarzyny Bielawskiej o więcej informacji. Poinformowała mnie ,że zna autora zdjęcia i oryginalnej gwiazdy,którą to miejscowi nazywają ”Raduha”. Jednak poza tym ,że robienie takich gwiazd to jedynie tradycja zachowana we wsiach otulonych Puszczą Białowieską, nic więcej nie potrafiła powiedzieć o związku między kolędowaniem, a nigdzie indziej już nie spotykanej gwieździe z tęczą.

Postanowiłem sam coś więcej się dowiedzieć i natrafiłem na Pana artykuł ”Taja 24 – Kryszeń i Raduga”. I to był strzał w dziesiątkę!

Przesyłam zdjęcie współcześnie zrobionej ”Raduhi” przez dzieci ze szkoły w Narewce podczas wieczorku z kolędowaniem.

Myślę ,że zainteresowałem Pana swoim listem i będzie to namacalny dowód dotyczący powiązania z bogatą Sławiańską historią.

 

Tak moi drodzy, bardzo mnie ten list zainteresował.

Dziękuję panu bardzo za to odkrycie. To bardzo ważny motyw do Księgi Tanów czyli obrzędów i świętowania słowiańskiego. Właśnie teraz zaczynam opisywać obrzędy zimowe i uważam, że to nie jest przypadek, że właśnie teraz Pan mi to podrzucił. Nie miałem o tym zielonego pojęcia, Tęczę i Słońce czci się szczególnie mocno w te najciemniejsze i najkrótsze i najzimniejsze dni roku obrzędowego – Godowego.

Pozdrawiam pana i jeszcze raz gratuluję tego ważnego odkrycia. Perełka!

Podziel się!

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować bez podpisywania i oczekiwania na moderację (od drugiego komentarza).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.