Niezalezna.pl: Rosjanie myślą o emigracji. Wyjechać chce ponad połowa młodych!

Rosjanie myślą o emigracji. Wyjechać chce ponad połowa młodych!

53 procent Rosjan w wieku od 18 do 24 lat chciałoby wyemigrować na stałe – wynika z opublikowanego sondażu niezależnego rosyjskiego ośrodka Centrum Lewady. To najwyższy wskaźnik od 10 lat. W ostatniej dekadzie najmniej – 20 procent – młodych osób chciało wyprowadzić się za granicę w 2014 roku. Później ten odsetek zaczął rosnąć.

W grupie wiekowej 25-39 lat liczba osób chętnych do emigracji wynosi 30 procent., wśród osób w wieku 40-54 lat – 19 procent, wśród osób powyżej 55. roku życia – 7 procent.

Średnio o chęci wyjazdu z Rosji poinformowało 21 procent respondentów.

Wśród głównych przyczyn chęci opuszczenia kraju ankietowani wymieniali dążenie do zapewnienia dzieciom dobrej przyszłości (45 procent), niezadowolenie z sytuacji gospodarczej w Rosji (40 procent), wysoką jakość opieki zdrowotnej w innych krajach (35 procent), niezadowolenie z politycznej sytuacji w państwie (33 procent), możliwości rozwoju zawodowego za granicą (28 procent).

Centrum Lewady zauważa, że wśród osób, które myślą o emigracji lub podjęły w tym kierunku jakieś kroki, jest wyższy odsetek niezadowolonych z sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju. Jest wśród nich też mniej zwolenników prezydenta Władimira Putina, niż wśród osób, które nie myślą o emigracji.

Badanie przeprowadzono na przełomie września i października wśród 1601 mieszkańców miast i wiosek.

źródło: https://niezalezna.pl/299096-rosjanie-mysla-o-emigracji

Podziel się!

    © Czesław Białczyński