Treborok: Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat

Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat

Ta wiadomość w swoim czasie przeszła prawie niezauważona, choć jest bardzo ciekawa. W 2015 roku archeolodzy z Nowosybirska odkryli, że 2,5 tysiąca lat temu chirurdzy na terytorium południowej Syberii wykonywali bardzo skomplikowane operacje chirurgiczne, w tym trepanację czaszki. Jednocześnie mieli narzędzia, których jeszcze nie było w Europie.

(Na zdjęciach poniżej, wykonanych w tym muzeum, nie wszystkie artefakty są instrumentami medycznymi, niektóre są bronią, ale każdy z tych eksponatów jest doskonałym produktem mistrzów, którzy żyli na długo przed naszą erą. Patrząc na nie, widać, że na terytorium Syberii 2,5 tysiąca lat temu istniała starożytna rozwinięta cywilizacja).

„W arsenale chirurga z końca pierwszego tysiąclecia pne. istniał nóż operacyjny do cięcia kości, piła, narzędzia tnące, pęsety, sondy medyczne i analogi współczesnego skalpela – lancet. Większość tych instrumentów ma kształty i jest funkcjonalnie podobna do instrumentów europejskich chirurgów w tym samym czasie. Jedynym wyjątkiem są piły, które nie występują w tym okresie w Europie ”- powiedział pracownik naukowy Instytutu archeologii i etnografii z RAN Paweł Wołkow.

Naukowiec przestudiował artefakty z kolekcji Minusinskiego regionalno-krajoznawczego muzeum im. N.M. Martjanowa. Starożytne narzędzia chirurgiczne znaleziono w zabytkach kultury Tagarskiej należących do okresu IV-III wieku pne. Zbadał także ślady na powierzchniach trepanowanych czaszek (IV-III wieki. pne.) i porównał je ze śladami zużycia wielu artefaktów, które mogły być użyte podczas operacji medycznych w epoce wczesnego żelaza na Syberii.

 

więcej u źródła: https://treborok.wordpress.com/zaawansowana-chirurgia-starozytnej-syberii-z-przed-25-tysiaca-lat/?preview=true

Podziel się!