Wystrzelono w kosmos dwa nanosatelity – Światowid i KRAKsat – zaprojektowane i skonstruowane we Wrocławiu!

Wystrzelono w kosmos dwa nanosatelity – Światowid i KRAKsat – zaprojektowane i skonstruowane we Wrocławiu!

nadesłał Paweł Ruszczyński

Dlaczego Światowid? – Jesteśmy zauroczeni twórczością Andrzeja Sapkowskiego i chcieliśmy, by to było coś polskiego, no i wyszedł nam Światowid – wyjaśnia prezes.

– Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze. Ale to dopiero początek, w planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

 

 

Pierwsze polskie nanosatelity są już w kosmosie. Wielki sukces wrocławskiej firmy

Wszytko się udało, 17 kwietnia na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelone zostały pierwsze w historii, dwa nanosatelity – Światowid i KRAKsat, zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution. Twórcy spółki są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia.

17 kwietnia, z bazy Mid-Atlantic Regional Spaceport na wyspie Wallops w Virginii, wystrzelona została rakieta Antares 230. Dokładnie o godzinie 22:43 (naszego czasu) rakieta wyniosła na orbitę bezzałogowy statek zaopatrzeniowy Cygnus NG-11. Na jego pokładzie były pierwsze polskie nanosatelity – Światowid i KRAKSat – zaprojektowane i stworzone przez inżynierów z wrocławskiej firmy SatRevolution.

Z okazji startu rakiety zespół SatRevolution zorganizował spotkanie we Wrocławiu, podczas którego transmitowany był live stream z bazy Mid-Atlantic Regional Spaceport. Kilka godzin przed startem przedstawiciele SatRevolution tak komentowali ostatnie przygotowania:

Według NASA mamy aż 90% szans na sprzyjającą pogodę w dniu startu Światowida, dlatego jesteśmy pełni nadziei, że lot odbędzie się według planu. To dla nas wyjątkowy dzień – zwieńczenie projektu demonstrującego naszą technologię oraz przełomowy krok dla polskiego przemysłu kosmicznego. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do świętowania, odliczania i przeżywania tych niezapomnianych emocji razem z nami, tutaj, we Wrocławiu – komentuje Tomasz Poźniak, Chief Development Officer w SatRevolution.

więcej u źródła: https://www.wroclaw.pl/biznes/start-satelitow-swiatowid-i-kraksat-satrevolution-wroclaw

Podziel się!