Archeologia UJ: Osiedle obronne na Górze Zyndrama w Maszkowicach

Osiedle obronne na Górze Zyndrama w Maszkowicach

 

Bardzo dobry, rzetelny materiał filmowy wykonany przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat aktualnego stanu badań i odkryć dokonanych na Górze Zyndrama w Maszkowicach. Gorąco polecam na YouTube. Gratuluję!

Na gorąco nurtuje mnie jedno pytanie: Skoro nie znaleziono jak na razie szczątków ludzkich, to gdzie grzebano mieszkańców tego wzgórza?

Ich groby ciałopalne lub szkieletowe muszą znajdować się w bliskiej okolicy. Może tuż za murami, może u podnóża wzgórza, może na wzgórzach sąsiednich. Ich odkrycie dałoby szansę na przebadanie kopalnego DNA, gdyby okazało się, że  zachowały się jakieś szkielety. Jedno jest pewne – chowano ich i to gdzieś blisko wzgórza, a według genetyki genealogicznej musieli tu mieszkać „głównie”, lub co najmniej „także”, przedstawiciele Hg Y-DNA R1a.

 

https://www.youtube.com/watch?v=gpLyXilbYw4

https://www.youtube.com/watch?v=gpLyXilbYw4

Ostatnie badania (2017 r.) na Górze Zyndrama w Maszkowicach (okolice Nowego Sącza) potwierdzają, że istniała tam kiedyś warownia z fortyfikacjami, wyglądającymi niczym średniowieczny zamek, tyle że jej mury zostały wzniesione ponad 3500 la temu (wczesna epoka brązu). Wiele znalezisk prowadzi do wniosku, że wzorce budowy osiedla oraz znalezione przedmioty i ich fragmenty są zbliżone, do tych znajdowanych na obszarze śródziemnomorskim. Być może nawet dawni mieszkańcy tego miejsca stamtąd pochodzili. Zapraszamy do obejrzenia filmów z wykopalisk oraz komputerowych symulacji wyglądu prehistorycznej osady. Projekt badawczy realizowany jest przez ekspedycję Instytutu Archeologii UJ.

Szczegółowe informacje: http://www.gora-zyndrama.archeo.uj.ed…


Podziel się!