Poganie atakują na Litwie Światłowodem – czyli szczyt katolickiej ignorancji albo chamstwa.

Poganie atakują na Litwie Światłowodem – czyli szczyt katolickiej ignorancji albo chamstwa

Oto tytuł artykułu z czasopisma Najwyższy Czas:

Bez komentarza.

 

 

źródło: https://nczas.com/2018/09/06/poganie-atakuja-ostatnia-prosta-do-legalizacji-na-litwie-beda-lekcje-o-swiatlowodzie-w-szkolach/

 

Autor za portalem PCh24.pl donosi w tonie alarmistycznym:

 

Stowarzyszenie Romuva skupiające wyznawców pogaństwa i rodzimowierstwa na Litwie jest o krok od uznania ich za legalnie działający związek wyznaniowy. Jeśli litewski parlament przyjmie ustawę, będą mogli nawet prowadzić lekcje swojej religii w szkołach.

24 maja po osiągnięciu ustawowej liczby 5 tys. członków stowarzyszenie Romuva podpisało konkordat z rządem litewskim. Pozwala on pogańskiej organizacji nabywać ziemię pod budowę ośrodków kultu, uznaje zawarte w ichnich uroczystościach zawarte małżeństwa, przyznaje ulgi podatkowe oraz umożliwia oficjalną promocję swojej wiary oraz naukę w szkole na jej temat.

 

Zgoda od ministerstwa sprawiedliwości oznacza również ustanowienie ordynariatu polowego oraz możliwość otrzymania paszportu dyplomatycznego dla najwyższych w strukturze religijnej duchownych. Będą więc bardziej uprzywilejowani, niż ponad 150 innych mniejszych wspólnot religijnych w kraju.

Do tej porty podczas debaty parlamentarnej pomysł poparło 67 parlamentarzystów, 10 było przeciw, zaś 19 wstrzymało się od głosu. Obecnie sprawa znajduje się w Komisji praw człowieka oraz Komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony.

Przewodniczący Komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Arvydas Anušauskas zapowiedział, że sprawa rejestracji pogańskiego związku jest już praktycznie rozstrzygnięta i czeka jedynie na jesienne głosowanie.

Źródło: pch24.pl

Pch24.pl: Litwa przyzna poganom państwowe przywileje? Bałwochwalcza ustawa czeka na wprowadzenie

 

Pogańskie stowarzyszenie Romuva jest na ostatniej prostej do legalizacji swej działalności. Gdy tylko litewski sejm przegłosuje odpowiednią ustawę, bałwochwalcy będą mogli prowadzić w tamtejszych szkołach lekcje religii.

 

24 maja stowarzyszenie Romuva – po osiągnięciu liczby 5 tys. członków i spełnieniu odpowiednich wymogów prawnych – podpisało z państwem litewskim konkordat. Pozwala on pogańskiej organizacji nabywać ziemię pod budowę świątyń, zaś państwo uzna zawierane tam „małżeństwa”, przyzna stowarzyszeniu ulgi podatkowe oraz umożliwi oficjalne propagowanie bałwochwalczej wiary i nauczania jej w szkołach.

 

Akceptacja ministerstwa sprawiedliwości oznacza także możliwość ustanowienia pogańskiego ordynariatu w wojsku i otrzymywanie paszportu dyplomatycznego dla wysokich rangą duchownych. W ten sposób związek będzie cieszył się znacznie większymi przywilejami, niż wiele mniejszych wspólnot wyznaniowych, których na Litwie jest w sumie 150.

 

Jak dotąd, podczas debaty parlamentarnej w Sejmasie, 67 posłów opowiedziało się za projektem ustawy. 10 wyraziło sprzeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Sprawę przekazano Komisji praw człowieka oraz Komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony. Państwo litewskie najwyraźniej akceptuje nawrót zabobonów. I to pomimo faktu, że 80 proc. Litwinów wyznaje wiarę katolicką. Przewodniczący Komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Arvydas Anušauskas zapowiedział, że sprawa rejestracji pogańskiego związku jest już praktycznie rozstrzygnięta i czeka jedynie na jesienną sesję parlamentu.

 

 

Źródło: tygodnik.tvp.pl / slowianowierstwo.wordpress.com / taraka.pl

NP

Wielobóstwo bałtyckie oficjalną wiarą na Litwie

Dzisiaj coś z poza słowiańską kulturą, ale równie bliską nam wszystkim. A mianowicie o odradzającej się wierze w Bogów u Litwinów.

Bałtycka rodzima wiara Romuva na Litwie podpisała 24 maja 2018 roku konkordat czyli zapewnienie nauczania religii, kwestie własności, uznawanie ważności małżeństw sakramentalnych czy też oficjalnie szerzenie misyjne swojej wiary.

Dzięki temu po setkach lat Europie odradza się oficjalnie wiara w wielobóstwo.

Litwa mogła podpisać z Romuvą konkordat ponieważ liczy  sobie ponad 5 000 wyznawców oraz spełnia wszelkie wymogi prawne.

Związek wyznaniowy Romuva został zarejestrowany w 1992 roku. Swoimi tradycjami nawiązuje do wspólnoty działającej w okresie międzywojennym na Litwie Kowieńskiej i odwołuje się do przedchrześcijańskich wierzeń Bałtów. Nazwa Romuva pochodzi od nazwy Romowe, w religii etnicznej Bałtów było to miejsce, które stanowiło centrum kultu bałtyjskich bóstw. Romuva jest członkiem Światowego Kongresu Religii Etnicznych.

Taka decyzja władz to tylko podsumowanie długiej walki jaką prowadził związek wyznaniowy Romuva i jego liderzy Jonas Trinkūnas czy Inija Trinkūnienė. Jednym z efektów tej drogi to akceptacja przez najwyższe władze w kraju i to nie tylko na ceremoniach, ale także na różnych świętach religijnych Romuvy. Poniżej zdjęcie z panią Prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė wraz z członkami związku wyznaniowego Romuva.

 

więcej: https://slowianowierstwo.wordpress.com/2018/06/01/wielobostwo-baltyckie-oficjalna-wiara-na-litwie/

 

Przeczytajcie o tym u nas na blogu z kwietnia 2018:

Litwa: Poganie staną się oficjalną wspólnotą religijną

 

Podziel się!