Napis runiczny na figurce scytyjskiego jelenia? (nadesłał kul-oba)

Napis runiczny na figurce scytyjskiego jelenia?

 

Myślę, że ten artykuł sprawi zawód miłośnikom run. Moim zdaniem widać tu wyraźnie trzy runy, ale na powiększeniu da się zauważyć zatarty cień kolejnych znaków. Niestety mój wzrok nie jest najlepszy, ale przy pomocy lupy powiększającej oprócz L, odwróconego A i czegoś w rodzaju rosyjskiego C –  ц lub ч, mogą tam się znajdować jeszcze trzy znaki. Figurka pochodzi z grobowca/kurhanu królewskiego Kul Oba na Krymie, blisko półwyspu Kercz, z około 350 roku p.n.e..

Jelenie cieszyły się wśród Skołotów wielką czcią i często stanowiły wyposażenie grobowców królowych, dowódców, władców, dostojników i ich żon. Taką samą czcią cieszył się jeleń wśród Słowian, Hunów i Awarów, wśród ludów Syberii, a także Persów i Hindusów. Pisał o tym Mircea Eliade.   

Tak się składa, że jest to mój ulubiony Złoty Jeleń, który znalazł się na okładce Tomirysy. Ten wizerunek jelenia jest znany z wielu reprodukcji, ale nie znalazłem takiej, która miałaby naprawdę dobrą rozdzielczość. Nie wszędzie widać ten napis.

 

Trzeba stwierdzić, że przy tej jakości posiadanych skanach oryginału trudno będzie ustalić czy te napisy są, czy pochodzą z tego samego okresu, czy nacięcia zrobił ktoś inny później, np kilka lat temu. Gdyby ktoś dysponował dobrym zdjęciem zrobionym osobiście na wystawie, gdzie Złoty Jeleń był eksponowany to bardzo by pomogło.

 

wizerunek ze strony: http://jubiler24h.pl/slynne-skarby-zloto-scytow/

 

https://m.sevastopol.su/blogs/nastoyashchee-zoloto-kryma

 


Tutaj widać ten sam napis

http://artmagazin.hu/artmagazin_hirek/a_tapioszentmartoni_szkita_szarvas_nyomaban.3882.html?pageid=119

 

https://www.liveinternet.ru/tags/%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%BE%20%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%84%D0%BE%D0%B2/

https://alchetron.com/Kul-Oba

 

W Tablicy Run Winicjusza Kossakowskiego nie ma takiego znaku jak odwrócone A.

Czy ktoś dysponuje materiałem o lepszej rozdzielczości i potrafi ten napis rozszyfrować?

Podziel się!